مهندسی معماری یا صنایع ؟

پذیرش بدون کنکور رشته مهندسی معماری، طبق دفترچه راهنما و انتخاب رشته آزمون سراسری در دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس دانشگاهی و آزاد انجام می شود. پذیرش با آزمون و بدون آزمون نسبت به تحصیل در این رشته اقدام نمایند. در این رشته دروس هنری اهمیت بیشتری نسبت به دروس علمی و فنی دارد و درواقع دروس علمی و فنی در راستای دروس هنری قراردارد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. مهندسی عمران رشته ای از رشته های فنی مهندسی و معماری در مجموعه هنر قرار دارد که به قول معمارها این دو در یک اشل نمی گنجند. معماری منظر: این گرایش به طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی می پردازد و بیشتر با محیط طبیعی سر و کار دارد.

تکنولوژی معماری: این گرایش بیشتر در زمینه تکنولوژیهای نوین ساختمانی و ارتباط میان سازه و معماری به بحث میپردازد. در ادامه تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان میتوانند گرایشهای انرژی و معماری، مهندسی معماری، تکنولوژی معماری، معماری منظر، مدیریت پروژه و ساخت، معماری داخلی و … افراد از کدام رشته های تحصیلی میتوان وارد بازار کار رشته مهندسی معماری شوند؟ معمار فردی است که تفکرات ناب و خلاقانه خود را بر اساس تعاریف مختلف با توجه به فرهنگ – سبک معماری منطقه – اقلیم – دید و منظر مناسب – کاربری فضا و فاکتورهای مهم دیگری اتود میزند. از طرفی برای موفقیت در بازار کار مربوط به رشته مهندسی معماری، توصیه میشود دانشجویان علاوه بر تحصیلات دانشگاهی، بطور همزمان و یا بعد از اتمام تحصیلات به یادگیری در زمینههای مختلف از جمله بحثهای نرم افزاری و هنرهای دیجیتالی بپردازند و دانش خود را در این مباحث ارتقا بخشند. یادگیری کامل این درس و ترسیمات فنی سبب می شود که دانشجویان رشته معماری در ترسیمات دچار مشکل نشوند. دانشجویان در این گرایش 32 واحد را سپری میکنند که شامل درس های تخصصی، اختیاری و پایاننامه است. در این درس همان طور که از نام آن مشخص است، دانشجویان با طراحی جزئیات فنی و کلی یک ساختمان آشنا می شوند.

اما عظیم ترین پروژه های یک معمار می تواند طراحی یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه، بیمارستان و … کارهای مهندسانی که در این حیطه فعالیت میکنند بسیار گسترده است، آنقدر که با آنها ارتباط مستقیم داریم از جمله منظر خیابانها و کوچه ها، پارک ها، باغ ها، محوطههای بیمارستان ها، مدارس، دانشگاهها و هتلها و غیره. یکی از این دو، نظام آموزش سنتی معماری است، که ریشه در قرون و اعصار دارد و انتقال اطلاعات و مفاهیم در ان بهصورت سینه به سینه، مدیدی و مدادی انجام پذیرفته است و نظام دوم، با ظهور مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک به وجود آمده است. از قدیمالایام معماری ایران دارای دو نظام کلی آموزش بوده است. دوره تحصیل رشته مهندسی معماری 4 ساله و معادل 8 ترم تحصیلی است و 16 هفته را شامل می شود. مشاور گروپ از سال ۱۳۹۲ به صورت تخصصی کار خود را در زمینه مشاوره آغاز کرد و با استعانت از خداوند متعال و اعتماد مردم عزیز کشورمان تاکنون توانسته میلیون ها ساعت مشاوره تلفنی و حضوری ارائه دهد. اطلاع از رشته ای که انتخاب خواهید کرد و آمادگی ذهنی از آن به شما در انتخاب صحیح و پیشرفت های تحصیلی کمک بسیاری می کند.

معماری یک رشته میان رشته ای است که تحصیل در آن در مقطع کارشناسی چهارسال به طول میانجامد. فارغالتحصیلان رشته مهندسی معماری قبل از تمرین مستقل، باید یک دوره کارآموزی را سپری کنند. از این لحاظ بازار کار مهندسی معماری برای خانم ها نیز خوب است و آن ها نیز می توانند از این موقعیت ها استفاده کنند. درست می فرمایید؛ اما کسایی که به این رشته علاقه دارند و سرمایه کافی ندارند باید از استخدام تو شرکت های مرتبط شروع کنند تا سرمایه لازم رو به دست بیارن و کارآفرینی کنند. 10 – همکاری با کلیه متخصصینی که کار آن ها به نحوی با ساماندهی محیط زیست مرتبط است . همچنین می تواند در شرکت های دولتی و خصوصی حوزه معماری و ساخت و ساز مشغول به کار شود .مهندس معمار همچنین آمادگی کار در رشتههای مرتبط با معماری مثل معماری داخلی، طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید