معماری تلفیقی از هنر و مهندسی میباشد

این نرم افزار عملکرد بسیاری خوبی داشته و به همین علت به یکی از نرم افزار های محبوب رشته مهندسی معماری تبدیل شده است. یکی از ورژن های محبوب AutoCAD که مخصوص مهندسین معماری طراحی شده است،AutoCAD Architecture نام دارد که دقیقا مشابه اتوکد می باشد اما ابزار ها و ویژگی های خاصی دارد که موجب عملکرد بهتر مهندسین معماری خواهد شد. نرم افزار SketchUp همان محیطی است که این امکان را برای مهندسین معماری فراهم می کند. Revit یک نرم افزار همه جانبه است که هم قابلیت 3 بعدی و هم 2 بعدی دارد. دوره کارشناسی مهندسی معماری دورهای است که بر تربیت معمارانی با کارآییهای عمومی و حرفهای تمرکز دارد، به طوری که در طول دوره آموزشهای هنری، فنی و تخصصی با هدف پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهای عمومی حرفه و حصول کارایی عمومی در این رشته میباشد. علاوه بر ارائه گزینه های آموزش عالی، و همچنین دوره های معماری ، به دنبال ایجاد سبک های پویا زندگی، برای دانشجویان خود می باشد. این نرم افزار برای مدل سازی اطلاعات ساختمان و نمایش سه بعدی سازه های صنعتی می باشد.

پلاگین Vray روی بسیاری از نرم افزار های قدرتمند مثل 3D Studio Max، Modo، Katana، Nuke، Rhino، Maya، Cinema 4D، Soft image، SketchUp و Auto Desk اعمال شده و امکانات بی نظیری مثل نور پردازی طبیعی، متریال سازی پیشرفته، استفاده از دوربین های فول آپشن و همچنین موتور رندر پر سرعت و پر قدرت را برای کاربران فراهم می کند. تفاوت این نرم افزار با نرم افزار های مشابه مثل مکس این است که در این نرم افزار ها برای مدل سازی از سیستم mesh استفاده می شود، اما در نرم افزار Rhino مدل سازی با استفاده از خطوط nurbs صورت می گیرد. SketchUp یک نرم افزار کاربردی و بسیار قدرتمند برای نمایش ایده می باشد و ابزار های زیادی را در اختیار مهندسین معماری قرار می دهد. این نرم افزار به مهندسین معماری کمک می کند که یک رندر مناسب طراحی کنند و هر چیزی که در اطرافشان وجود دارد مانند مناظر مختلف، آسمان، مردم، ماشین ها و … نرم افزار SketchUp توسط شرکت گوگل خریداری شده و به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است. یکی از مهم ترین قابلیت های مورد نیاز معماران این است که برای درک بهتر دیگران بتوانند ایده های خود را در یک محیط 3 بعدب طراحی کرده و نمایش دهند.

تمام دانش آموزان و دانشجویان رشته معماری با این نرم افزار آشنایی داشته و کار کرده اند. از کاربرد های دیگر این نرم افزار این است که امکان تهیه رزومه در آن وجود دارد، همچنین کاربران می توانند با استفاده از این نرم افزار فایل های خود را به پکیج تبدیل کرده و آن ها را در هر مکانی به همراه داشته باشند. مزیت مهم این نرم افزار این است که به کاربران این امکان را می دهد که به جای استفاده از خطوط و اشکال مختلف، از دیوار و سقف و در و پنجره و … نرم افزار Revit قابلیت پشتیبانی از فایل های AutoCAD را دارد و کاربران می توانند یک فایل DWG را به عنوان ورودی به نرم افزار داده و روی آن کار کنند. نرم افزار کورل دراو در اکثر موارد برای طراحی به کار می رود اما برخی از کاربران به منظور انجام کار های ویرایشی از آن استفاده می کنند. مدرنیسم و پست مدرنیسم توسط برخی از اعضای حرفهای معماری مورد انتقاد قرار گرفته است كه احساس میكنند معماری موفق دنبالهروی شخصی، فلسفهای یا زیبایی شناختی توسط فردگرایان نیست؛ بلکه باید نیازهای روزمره افراد را در نظر بگیرد و از فناوری برای ایجاد محیطهای قابل زندگی استفاده کرد، با فرآیند طراحی که توسط مطالعات علوم رفتاری، محیطی و اجتماعی گردآوری و اطلاع رسانی میشود.

البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. در کل می توان گفت هنر طراحی و فن و ساختن بناها و فضاهای شهری برای پاسخ دادن به نیازهای افرادی است که از فضاها استفاده می کنند. اغلب افرادی که با این دو رشته آشنایی زیادی ندارند، کار مهندس معمار را از وظایف مهندس عمران میدانند در حالی که این دو رشته وظایف متفاوتی را در تهیه نقشههای یک ساختمان به عهده دارند. نرم افزار Graphisoft ArchiCAD یکی از اصلی ترین نرم افزار های تخصصی رشته مهندسی معماری و یا مهندسی عمران می باشد که امکانات و قابلیت های بی نظیری را در اختیار کاربران قرار می دهد. بخشی که مربوط به اسکلت انسان است به طور مستقیم می توان به مهندس عمران نسبت داد و بخش ظاهری آن نظیر پوست و مو را به مهندس معمار. یکی از قابلیت های این نرم افزار این است که کاربران می توانند رابط کاربری آن را به صورت دلخواه تنظیم کنند و قالب مخصوص خود را داشته باشند. این نرم افزار به تازگی وارد دنیای طراحی و معماری شده است اما با پیشرفت های مداومی که دارد هر لحظه از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید