معرفی رشته مهندسی معماری – کنکور

به طور معمول، لیست بهترین کتاب برای آزمون نظام مهندسی معماری هر ساله توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی معرفی می گردد که در ادامه در جداول زیر مواد آزمون هر گرایش را به تفکیک می بینیم. در این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان کارشناسی که با مبانی طراحی و درک فضا و نحوهی تلفیق جنبه هنری طراحی پروژههای مختلف، با مسائل فنی آشنا شده و چند پروژه طراحی کردهاند، حال در مقطع ارشد به صورت حرفهای نحوهی برخورد و کاربرد مبانی نظری را در پروژههای مختلف، تجربه میکنند. در دهه های اخیر، تخصص های درون این حرفه، افزایش پیدا کرده اند. متاسفانه هنوز عده زیادی از مردم تصور می کنند که رشته های عمران و معماری ، یکی هستند. دغدغه اصلی یکی معمار، نوآورانه بودن و جذابیت بصری یک ساختمان می باشد. این در حالی است که دغدغه یک مهندس عمران، ایمنی و مقاومت ساختمان است. مهندسین معمار و مهندسین عمران، دغدغه های متفاوتی دارند. در مقابل، یک مهندس عمران، باید در زمینه ریاضیات و کلیه موارد محاسباتی، توانایی و مهارت زیادی داشته باشد. درحالی که بخش عمدهای از مهندسی نظامی در حوزه مهندسی عمران قرار دارد و در برخی مواقع، یک مهندس عمران ممکن است که کار نقشهبرداری را انجام دهد و یا اینکه در شرایط خاصی محدود به کار ساخت وساز شود.

برخی از فارغ التحصیلان رشته ی مهندسی معماری در کانادا ممکن است در شرکت های مشاوره یا فروش و یا در سمت های مدیریتی فعالیت داشته باشند. در حیطه ساختمان سازی، تصمیمات مختلفی اخذ می شود که گرفتن برخی از آن ها به عهده معمار و برخی دیگر به عهده مهندس عمران می باشد. شاید علت این طرز فکر اشتباه، این باشد که برخی اوقات، معماران در کار مهندسین عمران دخالت می نمایند و گاهی نیز برعکس این اتفاق صورت می گیرد. با آنها گپ بزنید و ببینید آیا آنها نوع افرادی هستند که دوست دارید با آنها کار کنید؟ به گزارش گروه رسانههای دیگر خبرگزاری آنا، بسیاری از افراد مهندس عمران و مهندس معمار را یکی دانسته و تفاوتی برای آن قائل نیستند، اما باید بدانید که این دو مهندس و رشتههای آنها با یکدیگر کاملا متفاوت است و از همین رو امروز خبرگزاری آنا قصد دارد به تفاوت میان این دو رشته بپردازد. زیرا معماری نیز بیانگر نقاط قوت جامعه و همچنین پیشرفت تکنولوژی آنها است.

همچنین 8 واحد از بین دروس تاریخ شهر در ایران، آشنایی با مبانی باستان شناسی، آشنایی با سازه و مصالح سنتی، آشنایی با متون تاریخی و کتیبه ها، مروری بر نظریههای معماری، باغ ایرانی و تاریخ آن، تاریخ معماری شرق، مروری بر نظریههای مرمت به عنوان دروس اختیاری باید بگذرانید. در ایران، معماری دو نظام آموزشی سنتی معماری و نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک دارد. مهندسی معماری از رشته های پرطرفدار در ایران است که علاقه مندان به هنر و در عین حال ریاضی را به خود جذب می کند. رشته مهندسی معماری برای چه کسانی مناسب است؟ پیشنهادات برای کار در خارج از کشور نیز متفاوت است. در رشته مهندسی عمران به جنبه های محاسباتی پرداخته می شود و مقدار فشار وارده بر اعضای مختلف ساختمان، مورد بررسی قرار می گیرد، اما در رشته معماری، بیش تر به جنبه های زیبایی شناسانه فضا پرداخته می شود و کوشش بر آن است که بهترین هندسه برای ایجاد یک محیط زیبا به کار گرفته شود. پس وجه اشتراک این دو رشته این است که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا سر و کار دارند.

دروس دانشگاهی رشته مهندسی معماری تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟ در این مطلب ویژگی ها وشرایط این رشته در اختیار داوطلبان و علاقمندان گرامی قرار داده شده است. این نوع طراحی در کشور ما با عنوان معماری پایدار یا معماری سبز در گروه انرژی معماری شناخته می شود. نقشههای معماری باید پیش از نقشههای سازه و توسط مهندس معمار طراحی شوند و البته برای ساختمانهای کوچک مهندس عمران نیز میتواند نقشههای معماری را خودش طراحی کند. همانطور که مهندس معمار نیز در ساختمانهای کوچک میتواند نقشههای سازه را خودش طراحی کند، اما در سازههای بزرگ مثل برجهای مسکونی یا تجاری، بیمارستان، دانشگاه و … همانطور که میدانید، در کشور مل ایران هر کاری که، به هر نوعی از سازههای ساختمانی و غیر ساختمانی مربوط شود به رشته عمران باز میگردد؛ ساختمان سازی، سدسازی، کارهای جاده و مجاری انتقال آب یا فاضلاب همه از این دسته هستند. معلمی که تدریس خصوصی رشته مهندسی معماری را برعهده میگیرد، باید شخصا آدم موفقی باشد چراکه اساسا دیدگاه دانشجویی که زیر نظر افراد موفق تحصیل میکند، متفاوت از سایر دانشجویان است.

دیدگاهتان را بنویسید