معرفی رشته مهندسی معماری – کنکور

فردی که قصد دارد یک معمار باشد باید در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت و همچنین ریاضی توانمند و قوی بوده و تسلط کافی روی دروسی مانند هندسه داشته باشد. وی باید از قدرت تجسم بالا، ذوق هنری و خلاقیت بالایی برخوردار بوده و شناخت کاملی از عناصر زیبایی شناختی بصری داشته باشد. معماری را می توان سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه های فیزیکی دانست که هنر و فن طراحی و ساختن بنا ها، فضا های شهری و دیگر فضا های درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.رشته معماری شامل دو جنبه هنری و فنی است که دروسی مثل طراحی، زیبایی شناسی و نحوه زیبا کردن حجمها ،نماها و پلان ها به هنر مرتبط است و دروسی مثل سازه های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی اختصاص به جنبه فنی این رشته دارد.مدیریت پروژه های ساخت و ساز ، بستن قرارداد با پیمانکاران ، نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران ،مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری ، همکاری های لازم و مشارکت با سایر مهندسان از جمله وظایف مهندسان معمار می باشد.

اگر میخواهید وارد این شغل شوید، همانطور که در بالا گفتیم، باید در رشتههای مهندسی معماری و شهرسازی یا رشته های مرتبط مثل عمران تحصیل کنید. زمینه های کاری معمولی را می توان در مدیریت ساخت و ساز، مدیریت شرکت های ساختمانی، مقامات، دفاتر مهندسی، شرکت های املاک، مستغلات و توسعه دهندگان پروژه یافت. در این مطلب از خانه معماری قصد داریم شما عزیزان را با رشته مهندسی معماری بیشتر آشنا کنیم. نمره این آزمون ها از ۱۰۰ محاسبه می گردد، بنابراین حداقل نمره ای که باید برای قبولی کسب کنید، نمره ۵۰ است. پذیرش بدون کنکور رشته مهندسی معماری، طبق دفترچه راهنما و انتخاب رشته آزمون سراسری در دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس دانشگاهی و آزاد انجام می شود. ■ تخیل قوی از ویژگی های بارز آن ها باشند. طراحی نقشه های سازه بعد از آماده شدن نقشه های معماری توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران و یا مهندس معمار برای ساختمان های کوچک است، انجام می شود. نقشه های معماری باید قبل از نقشه های سازه و توسط مهندس معمار طراحی شوند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری می توانند در حوزه های معماری و ساختمان سازی مشغول به کار شوند و در شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی و دفاتر فنی و مهندسی مرتبط با ساختمان سازی استخدام شوند و در سمت هایی مثل طراح فنی ساختمان ها، ناظر اجرای طرح، و سرپرست دفترهای مشاوره قرار بگیرند.

این یک واقعیت است که همه ی کسانی که از دانشکده معماری فارغ التحصیل می شوند پروانه نظام مهندسی نمی گیرند و موفق به راه اندازی یک دفتر مهندسی نمی شوند. کشورهای متعددی چون ایتالیا، انگلیس، آلمان، سوئد و فرانسه و بسیاری از کشورهای دیگر این موقعیت را مهیا کرده اند که دانشجویان را بورسیه کنند و یا به شکل آزاد بپذیرند. CPU بر اساس دستوراتی که دریافت میکند عملیات لازم را روی دادهها انجام می دهد. بسیاری از مهندسین معمار به دنبال دریافت پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی هستند، چرا که از این طریق و بابت هر تاییدیه نقشه قادر به دریافت مبلغ مناسبی خواهند بود. بنابراین خلافیت چندانی نمی داند و رجال از این رو استفاده از داستان خلاقانه و پیگیری آن در تولیدات قالب بندی شده می توان من حس فضایی را به شکلی تاثیرگذار شکل دهد. هدف از گرایش معماری پایدار استفاده حداکثر از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فنآوریهای معاصر و همچنین مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگیهای محیطی می باشد. برای مهندس معماری در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است.

یک معمار و یک مهندس عمران، یک وجه اشتراک دارند و آن این که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا سر و کار دارند. برای ساخت هر سازه باید ابتدا نقشه های مربوط به آن که شامل: نقشه های معماری و نقشه های سازه هستند، طراحی و تهیه شوند. زمانی که قرار است یک بنا ساخته شود، تصمیم های مربوط به اسکلت سازه نظیر تیرها، ستون ها، بادبندها، پی و موارد دیگر را مهندس عمران اتخاذ می کند و مهندس معماری تصمیم گیری های مربوط به نمای ساختمان، پلان های طبقات، دکوراسیون داخلی را بر عهده دارد. کسی که یک ساختمان را بدون هیچگونه دانش ساختمانی طراحی کند، یک هنرمند یا یک طراح است؛ معمار نیست. دوستان گرامی، انتخاب رشته تحصیلی مناسب با توانایی ، شخصیت ، استعداد که اولین و مهمترین قدم در بحث انتخاب رشته دانشگاهی میباشد . میباشد. بخشی که مربوط به اسکلت انسان است به طور مستقیم می توان به مهندس عمران نسبت داد و بخش ظاهری آن نظیر پوست و مو را به مهندس معمار. به عنوان مثال یک معمار علاوه بر طراحی بنای ظاهری یک ساختمان باید این موضوع را در نظر بگیرد که طراحی داخلی هم بر اساس اصول زیباشناسی باشد و محیط آرامش بخشی را برای افراد خانه فراهم کند.

0 دیدگاه دربارهٔ «معرفی رشته مهندسی معماری – کنکور;

دیدگاهتان را بنویسید