معرفی رشته مهندسی معماری – کنکور

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در حوزه های طراحی (طراحی های اولیه ، طراحی اجزا و اجرای کار ) نظارت بر انجام عملیات ها (انجام دادن کار در عملیات اجرایی ساختمانی و همچنین مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژهای معماری و شهرسازی) ، رهبری و سرپرستی دفترهای مشاور معماری و شهرسازی ، طراحی پارکها و میادین شهری ، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضا ، اشتغال در کلیه سازمان های دولتی نظیر شهرداری، انجام کارهای طراحی دکوراسیون داخلی، تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانک ها و … فارغ التحصیلان این رشته می توانند در حوزه های مختلف طراحی، نظارت بر عملیات ها، سرپرستی دفاتر معماری، طراحی میادین شهری و همچنین انجام پروژه های پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی به فعالیت بپردازند. یکی دیگر از حوزه های فعالیت مهندسی معماری، کار در حوزه طراحی و معماری داخلی است. در این مطلب به توضیح کامل رشته مهندسی معماری و بازار کار رشته مهندسی معماری می پردازیم. در ادامه به بررسی حداقل رتبه لازم برای قبولی در دوره روانه این رشته در دانشگاه های برتر مهندسی می پردازیم.

در این بخش از معرفی رشته مهندسی معماری ، آینده شغلی این رشته را از جهات مختلف بررسی خواهیم کرد. در قسمت میخواهیم تمام راههای ورود به این رشته تحصیلی را بررسی کنیم. دوستان گرامی، انتخاب رشته تحصیلی مناسب با توانایی ، شخصیت ، استعداد که اولین و مهمترین قدم در بحث انتخاب رشته دانشگاهی میباشد . با توجه به طولانی شدن معرفی رشته مهندسی معماری ، در مورد مهندسی معماری بدون کنکور و هم با کنکور در مقالهای جداگانه بحث خواهیم کرد . معماری منظر رشته ای است که از لحاظ آموزش آکادمیک در کشور ما عمر کوتاهی دارد و هنوز جایگاه واقعی خود را در فرهنگ عمومی و جامعه حرفه ای به دست نیاورده است. یک دانشجوی معماری باید طراح خوبی هم باشد چون باید چیزی که در ذهن خود را دارد به روی کاغذ بیاورد تا ساخته ی ذهن خود را به زبان معماری نیز بیان کرده باشد .

ضمناً تعدادی از بهترین مقالات این پایگاه به زبان فارسی ترجمه شده اند و مقالات ترجمه شده رشته مهندسی معماری نیز از همین سایت قابل دریافت می باشند. رشته مهندسی معماری یکی ار رشته های پر طرفدار رشته ریاضی فیزیک است که البته بچه هایی که هنرستان و فنی حرفه ای هم معماری خوانده اند می توانند به صورت کاردانی ناپیوسته وارد این رشته شوند و بعد برای کارشناسی دوباره شرکت کنند. کار به صورت آزاد: معمار در طول دوران تحصیل به کار با نرم افزارهای نقشه کشی و طراحی آشنا می شود. معمار منظر بر روی انواع ساختارها و فضاهای بیرونی اعم از کوچک و بزرگ، روستایی و شهری با مصالح نرم و سخت و مسائل هیدرولوژیکی و اکولوژیکی متفاوت فعالیت می کند. توانایی از قبیل تسلط بر انواع نرم افزارهای تخصصی معماری از قبیل اتوکد، تری دی مکس و.. جامعه آماری، فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز بوده است. این افراد میتوانند در یکی از دانشگاههای سراسری ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، آزاد اسلامی مشغول به تحصیل میشوند . این نوع افراد به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارا هستند .

بیشتر این تیپ خود را هنرمند میدانند حتی اگر در این زمینه مشغول نباشند و این افراد اعتقاد داردن که ویژگی یک هنرمند را دارد . دروس مرتبط با تاریخ ایران و جهان به جهت آنکه در دانشگاه دورههای مختلف سبکهای معماری تدریس می شوند و داشتن دانش در زمینه تاریخ به درک ارتباط میان سبک و دورههای تاریخی مختلف کمک میکند. آنها باید مدیریت قراردادها، سوابق، برنامههای زمانی، بودجه و جنبههای مختلف یک پروژه را سازماندهی کنند. برخی به عنوان مشاور فعالیت کرده و برخی نیز دفاتر شخصی می زنند و پروژه های مختلف را در دست می گیرند که درآمد هر سه قشر با یکدیگر فرق می کند. به عنوان مثال مهندسان معماری که در سمت مهندس طراح در سمت کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۵۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند. طبق تحقیقات سایت Glassdoor درآمد سالیانه یک مهندسی معماری در آمریکا حدود 72.000 دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید