معرفی رشته مهندسی معماری – حرف آخر

در معماری داخلی، عموماً به عنوان هنر طراحی محیط، فرم و عمل نامیده میشود، معماری داخلی فرآیندی است که از طریق آن فضای داخلی ساختمانها به واسطهی کاربری آن طراحی میشود، مربوط به تمام جنبههای استفاده انسان از فضاهای سازهای است. بسیاری از توسعه دهندگان، کسانی که از تأمین مالی ساختمانها حمایت میکنند، به جای راه حلهایی که اساساً بر اساس هزینه فوری انجام میشود، برای تشویق در تسهیل طراحی پایدار محیط زیست آموزش دیده اند. دارا بودن از مهارت های تخصصی مثل طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای جدید، آشنایی با تاریخ معماری ایران و جهان، آشنایی با اقلیم شناسی، آشنایی با جغرافیا، آشنایی با اقتصاد، داشتن آگاهی خوبی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها، داشتن استعداد و ذوق هنری سبب می شود تا بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنید و روز به روز با ارتقا شغلی مسئولیت های بیشتر و بزرگ تری را قبول کنید. MagicPlan از دوربین تلفن همراه شما برای اندازه گیری فضاها و ایجاد نقشه های تقریبا دقیق استفاده می کند که می توانند به صورت PDF ، DXF یا JPG صادر شوند. این اسناد ساختمانی است که طرح را به دستورالعمل و مشخصات فنی برای پیمانکاران و کارشناسان ساخت و ساز تبدیل می کند.

جالب است که بدانید در جهان 40 سانحه شناخته شده است اما در این گرایش شما بر دو عنوان سیل و زلزله متمرکز میشود. با توجه به این که در سطح کارشناسی به جنبههای فنی معماری توجه بیشتری میشود ، در نتیجه فارغالتحصیل این رشته میتواند به ساختمان سازی (طراحی فنی ساختمانهای مختلف) بپردازد اما فارغالتحصیل کارشناسی ارشد چون جنبههای هنری معماری را آموزش دیده است، بیشتر به هنر معماری میپردازد. معماری علم و هنر طراحی فضای داخلی میباشد. شما در طراحی داخلی ابتدا محیط را بررسی میکنید برای مثال برای طراحی فضاهای آموزشی باید نیازهای محیط مدنظر قرار گیرد مثلا میدانیم هر کلاس آموزشی حداقل یک ساعت و نیم زمان میبرد بهتر است در این طراحی از رنگ طوسی که خنثی است استفاده گردد این نکته موجب میشود دانش آموزان کمتر دچار خواب آلودگی یا خستگی شوند. البته که در دوره کارشناسی دروسی اساسی مانند عناصر و جزییات و آموزش نرم افزار اتوکد جهت نقشه کشی بسیار کاربردی است.

متاسفانه در آزمون سراسری از داوطلبان رشته معماری ، آزمون تخصصی معماری گرفته نمیشود و به همین دلیل بعضی از دانشجویان پس از ورود به دانشگاه تازه متوجه میشوند که به رشته معماری علاقهای ندارند و در نهایت پس از 6 سال تحصیل نمیتوانند به عنوان یک معمار هنرمند وارد بازار کار شوند. رشته معماری تا سال 78 در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته دانشجو میپذیرفت و دانشجویان در طی شش سال، اطلاعات علمی و هنری لازم را برای طراحی یک بنا آموزش میدیدند و در نهایت پس از فارغالتحصیلی میتوانستنداز طراحی یک کیوسک گلفروشی گرفته تا طراحی مجتمعهای مسکونی، تالارها و مجتمعهای ورزشی را برعهده بگیرند و یا به کارهای جنبی این رشته بپردازند. همچنان بهتر است بدانید در کارشناسی ارشد نرم افزارهای معماری و حتی فتوشاپ کاربرد بسیار و تاثیر بسیاری بر ارائه شما دارد. همچنین رشته مهندسی معماری و علم معماری جز علومی است که تحت تاثیر عوامل فرهنگی قرار می گیرد؛ به همین علت آشنایی با درس هایی مثل تاریخ معماری، مردم شناسی، اقتصاد، و غیره برای موفقیت مهندسان معماران مفید خواهد بود.

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی معماری در داخل ایران چگونه است؟ با وجود این امکان اشتغال دانش آموخته گان رشته مهندسی معماری بیشتر در شهرهای بزرگ است و بسیاری از آن ها برای کسب موقعیت شغلی مناسب مجبور به مهاجرت به شهرهای بزرگ هستند. رشته مهندسی معماری با معماری داخلی متفاوت است . 27 واحد درسی اصلی و تخصصی شامل درک بین محیطهای داخلی، تئوری و تاریخ معماری1، تئوری و تاریخ معماری2، تکنولوژی محیطهای داخلی، کارگاه طراحی داخلی 1، کارگاه طراحی داخلی 2، کارگاه طراحی داخلی 3 و 6 واحد پایان نامه میباشد. • طراحی فنی ساختمان: طراحی اجزای مختلف یک ساختمان از لحاظ جنبههای فنی را شامل میشود. این افراد حرفه ای هستند که روند ایجاد فضاهای کاربردی، از مفهوم و طراحی گرفته تا تحقق کامل آن طرح را هدایت می کنند. کارهای مهندسانی که در این حیطه فعالیت میکنند بسیار گسترده است، آنقدر که با آنها ارتباط مستقیم داریم از جمله منظر خیابانها و کوچه ها، پارک ها، باغ ها، محوطههای بیمارستان ها، مدارس، دانشگاهها و هتلها و غیره. گرایش کارشناسی ارشد مهندسی معماری- معماری دارای 6 زیرگرایش میباشد لازم است بدانید برای شرکت در کنکور ارشد معماری علاوه بر کنکور یک آزمون عملی به نام اسکیس نیز دارید که توانایی شما را در برخی موارد هندسی، پرسکتیو، خط، راندو و غیره بسنجد.

دیدگاهتان را بنویسید