معرفی رشته مهندسی معماری+ آینده شغلی، دروس و درآمد – ایمنا

در کل میزان درآمد مهندس معمار بر اساس سطح تحصیلات ، تجربه کاری ، توانمندی ها ، تسلط در دروس تخصصی ، آشنایی با نرم افزار های تخصصی و .. تعیین می شود و معمولا مهندسان خانم و آقا در شرایط برابر ، درآمد یکسانی دارند. میزان متوسط درآمد سالانه طراحان داخلی حدود 50 هزار دلار می باشد. میزان متوسط درآمد یک طراح داخلی در سال 2010 در آمریکا، چیزی حدود 47 هزار دلار بود. ذوق هنری ، خلاقیت و به خرج دادن سلیقه تمام آن چیزی است که یک مهندس معمار برای ورود به بازار کار به آن نیاز دارد و از آن جایی که معمولا خانم ها علاقه زیادی به هنر و انجام کارهای هنری دارند ، رشته مهندسی معماری می تواند برای آن ها فرصت های شغلی خوبی را رقم بزند. بازار کار خوب این رشته ها، در کنار علاقه می تواند یک شغل ایده آل را برای مهندسین و معماران در پی داشته باشد. همچنین این اشخاص با ادامه تحصیل می توانند جذب دانشگاه ها شده و در قامت استاد به دانشجویان تدرس کنند. سعی کنید که در دوران دانشجویی برای خود رزومه جمع کنید تا پس از فارغ التحصیلی با رزومه قوی به راحتی جذب کار شوید.

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که بازار کار مهندسی معماری برای خانم ها چگونه است و چه تفاوتی با بازار کار آقایان دارد و بعد از اینکه شما به عنوان یک خانم وارد این رشته شدید ، پس از دانش آموختگی چطور باید جذب کار شوید و به درآمد برسید. است. مهندسین معمار، پس از پایان تحصیلات، باید ابتدا برای آگهیهای استخدام کارآموز معماری رزومه ارسال کنند. اگر شما از طراحی لذت میبرید و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندسی معماری می تواند برای شما ایده آل باشد.البته در کنار این موارد شما باید از یک سری مهارت های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی معماری برخوردار باشید. معماری را می توان سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه های فیزیکی دانست که هنر و فن طراحی و ساختن بنا ها، فضا های شهری و دیگر فضا های درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.رشته معماری شامل دو جنبه هنری و فنی است که دروسی مثل طراحی، زیبایی شناسی و نحوه زیبا کردن حجمها ،نماها و پلان ها به هنر مرتبط است و دروسی مثل سازه های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی اختصاص به جنبه فنی این رشته دارد.مدیریت پروژه های ساخت و ساز ، بستن قرارداد با پیمانکاران ، نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران ،مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری ، همکاری های لازم و مشارکت با سایر مهندسان از جمله وظایف مهندسان معمار می باشد.

طراحی پارکها و میادین شهری و محوطه سازیمشارکت در پروژههای برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازیطراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلیانجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیستبا رشته مهندسی شهرسازی بیشتر آشنا شوید. با توجه بیشتر مردم به طراحی داخلی و دکوراسیون منازل خود، رشته های معماری و طراحی دکوراسیون اقبال بیشتری از سوی دانشجویان داشته است. کدام دانشگاه ها رشته مهندسی معماری دارند؟ استخدام به عنوان مهندس معمار در سازمان های دولتی و غیردولتی مثل شهرداری ، مسکن و شهرسازی ، بنیاد مسکن ، بانک ها و … همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری می توانند در اموری مثل طراحی صحنه، طراحی صنعتی و غیره نیز مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند شغل خود را بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. این شرکت با شعار کسب رضایت حداکثری مشتریان و با هدف ایجاد بهترین عملکرد در پروژه ها، خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه کند؛ مهم ترینِ این خدمات معماری، ساخت و طراحی فضاهای گوناگون است.

نظر به موارد گفته شده و بر اساس مهارتها و دانش فارغ التحصیلان میتوان درآمد کف ماهانه حداقل 15 میلیون ریال را برای یک مهندس معمار متصور شد و با توجه به گستردگی بازار کار، حداکثری را برای درآمد ماهانه نمیتوان پیشبینی کرد، زیرا یک معمار حرفهای صرفا در یک زمینه فعالیت نمیکند و از چندین محل مختلف دارای درآمدهای گوناگون است. درآمد معماران و طراحان دکوراسیون از ماهیانه 2 میلیون تا 80 میلیون تومان متفاوت است! کسی که رشته معماری را انتخاب میکند شرایطی کاملا متفاوت با پزشک دارد یک پزشک برای کار بعد از فارغ التحصیلی به سرمایه احتیاج ندارد اما یک مهندس معماری سرمایه حداقل 500 میلیون تومانی در شهرهای کوچک و یک میلیارد تومانی در شهرهای بزرگ برای شروع کسب و کار نیاز دارد یک مهندس معماری نبایستی به فکر استخدام باشد و این رشته بیشتر یک رشته کارآفرینی است و طبعا هر تیپ شخصیتی بدرد رشته های کارآفرینی نمی خورد . اگر وارد رشته معماری شده اید یا قصد دارید در آینده وارد این رشته شوید ، سعی کنید در دوران دانشگاه به جای ایده های دانشجویی بیشتر پیگیر ایده های اجرایی و علمی باشید ، کار با نرم افزار های مختلف را به خوبی آموزش ببینید ، بیشتر از آنکه به دنبال نمره گرفتن و ماکت سازی باشید ، سعی کنید که همزمان با تحصیل به عنوان کارآموز در یک شرکت فعالیت کنبد تا در کنار یادگیری تئوری مباحث در دانشگاه ، به صورت عملی و با گذراندن کارآموزی های خارج از دانشگاه ، مهارت عملی خود را نیز تقویت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید