معرفی رشته مهندسی معماری+ آینده شغلی، دروس و درآمد – ایمنا

تاریخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی معماری چه زمانی است؟ برای مثال، در آزمون نظام مهندسی 99 نیمسال اول، متقاضیان گرایش طراحی در تاریخ 6 شهریور، و گرایش های نظارت و اجرا در 3 و 4 مهرماه به طور هماهنگ با سایر رشته های مهندسی در این آزمون شرکت نمودند. هر ساله افراد بسیاری در رشته مهندسی معماری فارغ التحصیل و علاقه مند ورود به دنیای کار هستند. اما گرایشهای ارشد مهندسی معماری بسیار متنوع است و دانشجویان باید به محتوای هر گرایش توجه داشته باشند. برای آگاهی از لیست مواد و منابع آزمون نظام مهندسی معماری در تمام گرایش ها با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید. منابع مطالعاتی آن ها نسبت به آزمون های نظام مهندسی برق و آزمون های نظام مهندسی مکانیک بسیار بیشتر است. یکی از مهمترین گرایشهای ارشد مهندسی معماری، گرایش معماری است. رشته ی معماری داخلی یکی از رشته های هنرستان و زیر مجموعه گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای است. سازمان نظام مهندسی ساختمان، با هدف بهبود بخشیدن به سطح کیفی دانش فنی و اجرای کلی قوانین نظام مهندسی در 7 رشته مهندسی زیر در سال 74 به صورت رسمی تاسیس و آغاز به کار نمود. رشته مهندسی معماری با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا میکند اساساً با سایر رشتههای مهندسی متفاوت است .دروس نظری معماری دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه کنفرانسهای دانشجویی برگزار میشود و از نظم و قاعده مشخصی پیروی نمیکنند.

دروس کارگاهی با دو درس بیان معماری (1) و (2)، یک درس هندسه مناظر و مزایا ودو کارگاه مقدمات طراحی و معماری (1) و (2) دنبال می شود و در نهایت موجب می شود که دانشجو به تدریج به توانایی طراحی معماری دست یابد. از این رو تقویت تخیل، تجسم فضایی و مهارتهای بیانی و پی ریزی و تقویت قدرت خلاقیت و در واقع تقویت توانایی نیمکره راست مغز، محور اصلی برای موفقیت در این رشته را تشکیل می دهند.رشته معماری در سه درس کارگاهی درک و بیان محیط، هندسه کاربردی و مصالح و ساخت، سازماندهی شده اند ارائه این دروس بترتیبی برنامه ریزی می شوند که حداقل دو روز متوالی در هر هفته انحصاراً در اختیار یک زمینه درسی و تجربی قرار بگیرد و دانشجویان بطور پیوسته روی آن زمینه متمرکز شوند و در صورت لزوم، فارغ از مشکل تعدد و تداخل ساعات دروس، به سفر و کارگاهی فشرده توام با مشاهده و مباحثه بپردازند و در هر هفته 4 روز متوالی به این کارگاهها اختصاص داده شود. ساخت و ارائه (بیان معماری): در این درس بیشتر در خصوص ارتقای خلاقیت و تجسم دانشجویان مباحثی ارائه میشود.

هدف رشته مهندسی معماری- مقطع کارشناسی عبارتست از دادن یک دوره نمای کلی از رشته به دانشجویان ورودی و آماده نمودن آن ها برای درک و جذب محتوای آموزشی رشته معماری که ماهیتاً با آموزش های گسترده ای دارد. همچنین، اگر داوطلبان بهترین کتاب برای آزمون نظام مهندسی معماری را مطالعه کنند و بتوانند حداقل 50 درصد از نمره حد نصاب را در آزمون کسب کنند، قبول محسوب می شوند. این آزمون در واقع برای چند رشته مهندسی دیگر همچون رشته مهندسی برق، مکانیک، عمران و غیره نیز برگزار می گردد تا افراد شایسته و با صلاحیت علمی و فنی جهت کسب پروانه اشتغال پایه 3 شناسایی شوند. ازآنجاییکه مهندسی معماری رشتهای است که نیاز به تجربه و سابقه دارد، دانشجویان این رشته میتوانند هنگام تحصیل و در کنار گذراندن دروس خود در دفاتر مهندسی مختلف زیردست مهندسان باتجربه بهصورت کارآموزی و داوطلبانه مشغول به کار شوند و تجربه و سابقهی لازم را به دست آورند، در این صورت بازهم باید بگوییم همیشه، هر جا و در هر رشتهای کسب مهارتها حرف اول را میزند. برای این کار او باید دفتر مهندسی تأسیس کرده و پروژههای مختلف را بپذیرد و بهصورت قراردادی با سازمانها، شرکتها و افراد مختلف کار کند.

شرکت معماریان، با بیش از یک دهه سابقه موفق در امر طراحی و معماری پروژه های گوناگون، توانسته است در طول این مدت ده ها نمونه کار مختلف را به نام خود ثبت کند. مبانی نظری معماری: به معرفی سبکها و نظریههای مختلف معماری پرداخته میپردازد. طراحی شهری: این گرایش به طور کلی شهرسازی را هدف قرارمیدهد و به بحثهای کلان در خصوص طراحی شهرکها و فضاهای شهری میپردازد. همچنین افزودن واحد کارآموزی، طرح منظر، جامعه شناسی و روان شناسی معماری، اختصاص دروس عمومیِ ویژه این رشته، افزودن دروس عملی به برخی دروس نظری و تاکید بیشتر بر دروس ساختمان 1 و 2 ، طراحی فنی، تنظیم شرایط محیطی، آشنایی با معماری اسلامی و مصالح ساختمانی از طریق افزایش تعداد واحدها به وضعیت خروجی های رشته مهندسی معماری بهبود خواهد بخشید. معماری رشتهای همیشه پولساز است، پس اگر دیدید کسی از اشباع بودن بازار کار این رشته حرف میزند و یا بدتر از آن، خودتان چنین عقیدهای درباره رشته معماری دارید، بهتر است هرچه زودتر به فکر کمک گرفتن از معلم خصوصی مهندسی معماری باشید. مفاهیمی که در این دروس وجود دارد بر پایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده به همین جهت موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای موفقیت در دانشگاه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید