معرفی رشته مهندسی معماری+ آینده شغلی، دروس و درآمد – ایمنا

دانشجویان در این گرایش آموزش میبینند تا پس از حوادث بناها را بازسازی کنند و بناهای تاریخی را به بهترین شکل مرمت کنند. 1 – طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک) ، از طرحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده بنا که این زمینه وظیفه محوری کار معمار را تشکیل میدهد. بازسازی پس از سانحه: این گرایش سعی میکند به راهکارهایی بپردازد که میتوان در مواقعی که سوانح و بلایای طبیعی وارد میشود و خسارت به بحث ساخت و ساز و محیط میرساند با آنها مقابله کند و یا در هنگام رخ دادن این اتفاقات به کار گرفته تا اثرات مخرب کاهش یابد. هدف رشته معماری تربیت افرادی است که بر این طیف عمل خلاقانه تسلط یافته و توان انتقام بخشی به مقتضای زیست انسانی را داشته باشند تا بدین ترتیب ابعاد کمی و شرایط کیفی زیست و رشد در جامعه فراهم گردد . رشته معماری دو جنبه هنری و فنی دارد زیرا در درس های ارائه شده دروسی مانند طراحی ، زیبا شناسی که جنبه هنری رشته و همچنین دروسی مانند سازه های بتنی و فلزی ، مقاومت مصالح وجود دارد که به جنبه فنی این رشته مربوط می شود .

اگر افراد مدرکشان در رشته های غیر مرتبط باشند نمی توانند در ارشد این رشته درس بخوانند زیرا در دوره ارشد با فرض توانایی بالای دانشجویان به طراحی معماری و درک فضا، بیشتر به کار بردن مبانی و مفاهیم معماری (که فرد پیش از این آموخته) مورد تاکید قرار میگیرد. رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های معماری – معماری ، معماری – منظر ، تکنولوژی معماری ، معماری – انرژی ، معماری – مرمت بناها و بافت های تاریخی و معماری – مدیریت پروژه و ساخت است . در واقع میتوان گفت هدف اصلی این گرایش طراحی ساختمانهای زیبا و مفید نسبت به محیط زیست است. معماری منظر: این گرایش به طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی میپردازد و بیشتر با محیط طبیعی سر و کار دارد. گرایش معماری اسلامی یکی دیگر از گرایشهای ارشد این رشته است که بر استفاده از اصول اسلامی در ساخت و مرمت بناهای تاریخی اشاره دارد. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشتههای دانشگاهی مجله فرادرس، به رشته مهندسی معماری پرداختهایم و سعی کردهایم تناسب آن با روحیات افراد، دروسی که برای موفقیت در این رشته مهندسی باید در آنها پایهای قویتر داشت، گرایشهای آن، بازار کار و سایر موارد مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم.

این گرایش یکی از محبوبترین گرایشهای ارشد معماری است که بررسی و نقد تاریخ معماری ایران میپردازد. هر دانشگاهی شرایط پذیرش را در سایت قرار داده است و دانشجویان با استفاده از این شرایط میتوانند در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنند. بنابراین، فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری بایستی حتما پس از اتمام تحصیلات به عنوان کارآموز در دفاتر مهندسی مختلف مشغول به کار شوند تا رفته رفته در زمینه شغلی مورد نظر به کسب تجربه بپردازند. توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، باید با زبان خارجی کشور مورد نظر و همچنین زبان انگلیسی آشنایی خوبی داشته باشید. دانشجویان در این رشته باید 32 واحد سپری کنند. بیشتر طرفداران رشته مهندسی معماری به این موضوع فکر می کنند که کنکور ریاضی بدهند یا کنکور فنی؟ 6 – تدریس در دورههای کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی حرفهای و کار دانش آموزش و پرورش . کشورهای دیگری همچون ایالات متحده، کانادا، استرالیا و غیره نیز در زمینه معماری – بخصوص گرایشهای کارشناسی ارشد – دارای شرایطی معین برای ادامه تحصیل علاقهمندان تا بالاترین مقاطع ممکن هستند. یعنی از یک سو ذهنی قوی و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد و از سوی دیگر طراحی چیره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگی است، سخن بگوید.

1- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا. از آنجا که فرصت های کاری یک معمار با وضعیت خوب املاک و مستغلات یا ساخت و ساز مرتبط است، رکود در بخش ساخت و ساز تقاضای کار برای کارگران را کاهش می دهد. افرادی که در رشته مهندسی معماری فارغ التحصیل میشوند، هم میتوانند در آزمونهای استخدامی ادارات و موسسات مختلف شرکت کنند و هم میتوانند در بازار کار آزاد مشغول به کار شوند. رشته مهندسی معماری با توجه به جهانی بودن آن و کاربردش در سراسر دنیا، قابلیت ادامه تحصیل در خارج از کشور را نیز دارد. مسیر دوم: درصورتی که شما در دبیرستان رشتهای از شاخه نظری انتخاب کردهاید و علاقمند رشته معماری داخلی نیز هستید میتوانید با شرکت در آزمون سراسری کنکور ریاضی برای ورود به این رشته اقدام کنید. بازار کار رشته مهندسی معماری به چه صورت است؟ بازارکار این رشته بسیار متنوع و گسترده است همچنین برای فارغالتحصیلانی که دارای مهارتهای بالا هستند زمینه اشتغال خوبی ایجاد کرده است. امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی معماری در داخل ایران چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید