معرفی رشته معماری و آینده شغلی و بازار کار رشته معماری – آرچ دیسا

او همه این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد. او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی ، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ ، آداب و رسوم ، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد ، انجام می دهد. 10- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست. هدف و وظیفه اصلی دانش شهرسازی، ایجاد زمینه و بستر مناسب برای زیست “انسان” است فارغ التحصیلان رشته شهر سازی می توانند در شهرداری ها و استانداری ها و وزارتخانه های مربوطه مشغول به کار شوند. بنابراین حضور فارغ التحصیلان مهندسی معماری میتونه به زیبایی شهرمون خیلی کمک کنه. فارغ التحصیلان معماری اگر مهارتهای خود را تقویت و با نرم افزارهای روز آشنایی داشته باشند بیکار نمیمانند و میتوانند در این زمینه شغلهای متفاوتی را برای خود انتخاب کنند. طبق آخرین بررسی های تیم فسفر، در حال حاظر یک مهندس معماری باید بتواند طراحی های خود را از طریق نرم افزارهای تخصصی رشته معماری انجام دهد. در این جا ذکر یک نکته بسیار مهم و ضروری است؛ با توجه به تغییر ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری و تغییر در سهمیه های کنکور،که هر ساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعمال می شود،رتبه های قبولی هر سال نسبت به سال های قبل دارای نوسان و تغییر است.بنابراین توصیه می شود برای انتخاب رشته کنکور،فقط به رتبه قبولی سال های قبل اکتفا نکنید و به کمک مشاور انتخاب رشته حرفه ای،قبولی خود را در کنکور تضمین نمایید.

در ادامه رتبه قبولی رشته مهندسی معماری را در کنکور سال قبل خواهیم دید. پس از تحصیل در رشته مهندس معماری، این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای سه مجموعه گرایش است که دانشجویان می توانند بر حسب علاقه خود در زیرمجموعه و گرایش های رشته معماری مورد نظر خود ادامه دهند. محل کار مهندس معمار در دفاتر کاری و در محل پروژه های ساخت و ساز است. معماری یک هنر است و مباحث درسی در این رشته ،ترکیبی از فن و هنر است برای تبدیل شدن به یک معمار خوب ،نیاز به کمی ذوق نری،قدرت خلق یک اثر ،نو ،تخیل قوی و روحیه کار گروهی می باشد. انرژی معماری، یکی از جدیدترین گرایش ها در سطح ملی و بین المللی است و از یک طرف سعی در حداکثر استفاده از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فن آوری های معاصر و جدید دارد و از طرف دیگر به مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگی های محیطی تاکید می کند. معماری، هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی با توجه به نیازهای کارکردی و نیازهای جامعه و با دیدی زیباشناسانه است. معماری را می توان سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه های فیزیکی دانست که هنر و فن طراحی و ساختن بناها ، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.

همانطور که پیشتر نیز اشاره نموده ایم معماری ، هنر و فن طراحی و ساختن بناها ، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است. در واقع معماری بیش از اینکه تکنیک و فن باشد ، هنر و ذوق است. مباحث معماری بیش از این که به تکنیک و فن مربوط باشد، در حوزه هنر و ذوق است. در برخی از کشورها رویه ی عمل معماری شامل برنامه ریزی، طراحی و سرکشی به ساخت و ساز بنا می باشد و حرفه ی ارائه ی خدمات معماری با نام مهندسی معماری شناخته می شود. 1. فعالیت به عنوان مهندس مشاور معماری در جهت طراحی پناها یا مجموعهی زیستی کوچک، از طرحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیلدهندهی بنا. امکان دارد گاهی اوقات مهندس معماری بهواسطه شرایط کاری خود سفر کند. یک مهندس معمار، باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند، دقیق، منظم، خلاق، روشنمند و منطقی باشد، بتواند در شرایط کاری پر فشار کار کند و هم چنین توانایی ترکیب قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود را داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل، به طراحی نقشه ساختمان های مختلف بپردازد. تقریبا می توان گفت یک مهندس معمار ساعات کاری مشخصی ندارد.

مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ساختمان های مختلف بپردازد. توصیه ما به همه دوستان عزیزی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند این است که به امید خدا بعد از فارغ التحصیلی اگر در ساختمان ها مشغول به کار شدید، در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کنید و از خود مراقبت نمایید. چنانچه بخواهیم بدون مقدمه به معرفی رشته مهندسی معماری بپردازیم باید بگوییم این رشته برای آن دسته از افرادی که علاقه شدیدی به ساخت و ساز و همچنین هنر دارند بهترین گزینه خواهد بود. و همچنین بازار کار مهندسی معماری برای خانم ها چگونه است؟ تنها وجه مشترک این دو رشته در این است که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا سر و کار دارند. شاید برای شما این سؤال به وجود آمده که مهندسی معماری همان مهندسی عمران در گرایش سازه می باشد ولی باید گفت در ضمن شباهت های فراوان این دو به هم اما تفاوتی اساسی با هم دارند و آن این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید