معرفی رشته معماری و آینده شغلی و بازار کار رشته معماری – آرچ دیسا

وقتی وارد دانشگاه می شوید ناخودآگاه با مجموعه ای از آزادی ها نسبت به دوران مدرسه مواجه می شوید! علاوه بر آن، افراد فارغ التحصیل در رشته عمران از دانشگاه های ایران، معمولا قادر خواهند بود در سایر کشور ها به راحتی کار متناسب با رشته خود را بیابند. با سرعت زیاد در حال انجام است و این به معنای بازار کار مناسب رشته مهندسی عمران در این کشورهاست. آنهایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت. چرا که سوالات امتحانی تماما از این کتب طراحی خواهد شد و ممکن است در نسخه های جدید تغییرات زیادی ایجاد شده باشد. معماری را می توان سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه های فیزیکی دانست که هنر و فن طراحی و ساختن بنا ها، فضا های شهری و دیگر فضا های درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.رشته معماری شامل دو جنبه هنری و فنی است که دروسی مثل طراحی، زیبایی شناسی و نحوه زیبا کردن حجمها ،نماها و پلان ها به هنر مرتبط است و دروسی مثل سازه های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی اختصاص به جنبه فنی این رشته دارد.مدیریت پروژه های ساخت و ساز ، بستن قرارداد با پیمانکاران ، نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران ،مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری ، همکاری های لازم و مشارکت با سایر مهندسان از جمله وظایف مهندسان معمار می باشد.

بازار کار رشته معماری نیز بسیار گسترده است و بسیاری از شرکت های ساختمانی، آموزشکده های هنری-آموزشی و همچنین دفاتر طراحی، نیازمند استخدام مهندس معمار می باشند. بازار کار دیگری که می توان برای یک مهندس معمار به شمار آورد، طراحی داخلی فضاها و همچنین طراحی نمای پروژه های مختلف است که هر کدام بسته به نوع طرح و نیاز کارفرما دارای درآمد های متفاوتی هستند. هر یک از مهندسین معمار نیز، به راحتی قادرند خود یک دفتر معماری تاسیس نمایند که از نقاط برجسته این رشته می باشد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه میکند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبههای زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. امروزه با گسترش ساختمان سازی ما فردی را مهندس معمار می نامی که توانایی طراحی و ساخت ساختمان و بناهای مختلف را داشته باشد و در برخی مواقع قدرت ایده پردازی برای بازسازی ساختمان های قدیمی یا نحوه محافظت از آن هم داشته باشد.

مهندس معمار کسی است که از ابتدا تا انتهای پروژه ساخت منزل با شما همراهی می کند و تمام جوانب کار از جمله جهت آفتاب، باد و دیگر شرایط محیطی، شیب منطقه و… به طوریکه که وظیفه طراحی و ساخت کلیات ساختمان و مسئولیت استحکام و ایمنی آن بر عهده مهندس معمار است و طراحی و رسیدگی به جزئیات داخلی و معماری و دکوراسیون داخلی وظیفه معمار داخلی می باشد. مهندسان معماری بیشتر با سیستم های داخل ساختمان ها که نیازمند سطح بالایی از تکنیک های مهندسی هستند، سرو کار دارند. دوره کارشناسی مهندسی معماری با طرح نهایی حداقل چهار سال به طول می انجامد . چهار گام زیر به شما کمک می کند تا رابطه خاص و مثبتی را با سایرین و اساتید خود ایجاد کنید. معماری منظر: این گرایش به طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی می پردازد و بیشتر با محیط طبیعی سر و کار دارد. در دفترچه انتخاب رشته میتوانید این رشته را با نام کارشناسی حرفهای معماری-طراحی محیط داخلی پیدا کنید. تجربه کارآموزی و حتی کار کردن با یک استاد می تواند در آینده به شما برای گرفتن بورس یا کمک هزینه تحصیلی کمک کند. شغل مهندسی معماری را بیشتر بشناسید | همه جوان ها در برهه ای از زندگی خود، مجور به انتخاب بزرگی می شوند، که همین انتخاب مسیر آن ها را برای رسیدن به موفقیت در آینده ممکن است هموار و یا نا هموار کند.

این رشته همواره جز یکی از پر طرفدارترین رشته ها بوده است و برای ورود به آن باید آشنایی کاملی درباره بازار کار و آینده شغلی اش داشته باشید. بهتر است این حقیقت را باور کنیم که این روزها اغلب رشتهها در ایران و حتی دنیا اشباع شدهاند و ما برای به دست آوردن شغل موردنظر خود باید تلاش زیادی بکنیم. اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … رشته مهندسی عمران نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی است. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید، تا ببینیم شغل مهندسی معماری چه ویژگی هایی دارد و شما برای ورود به آن باید دارای چه مهارت هایی باشید… یکی از رشته هایی که برای بسیاری از نوجوانان و جوانان جذابیت دارد، مهندسی معماری است. در نهایت فراموش نکنید که رابطه خوبی را با اساتید خود ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید