شغل مهندسی معماری را بیشتر بشناسید

معماری از آن دست رشتههای جذابی است که هر داوطلب کنکور ریاضی را برای تحصیل وسوسه میکند چرا که معماری یک هنر و مباحث درسی آن ترکیبی از فن و هنر است. از آنجا که در نهایت معمار مسئولیت عدم امنیت ساختمان را برای سرنشینان به عهده دارد، با یک مهندس عمران همکاری می کند، تا اطمینان حاصل شود که این سازه با کلیه اصول مناسب مربوط به ساختمان مطابقت دارد. افرادی که از این دو قابلیت به طور همزمان برخوردارند به نتیجه بهتری در این زمینه می رسند. علاوه بر انجام کارهای پروژه ای، شما می توانید با توجه به مهارت ها و تجارب خود در شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی استخدام شوید. اما در چند سال اخیر با نظر سازمان سنجش و آموزش کشور،رشته معماری داخلی به صورت مستقل در چند دانشگاه معتبر دانشجو می پذیرد. البته اگر بخواهیم خیلی خلاصه خدمتتان عرض کنیم، یاد می گیرید چگونه یک مکان را با در نظر گرفتن دو دانش معماری و هنر، طراحی کنید. مطالعه رشته مهندسی معماری در آلمان به این معنی است که شما علاوه بر کسب دانش در حوزه معماری، مهارت های هنری ای را نیز کسب می کنید.

البته، در ابتدا این شغل را به طور کامل، تشریح میکنیم. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند علاوه بر طراحی بناها میتوانند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازند یا به عنوان ناظر ساخت فعالیت کنند. یکی از این دو، نظام آموزش سنتی معماری است، که ریشه در قرون و اعصار دارد و انتقال اطلاعات و مفاهیم در ان بهصورت سینه به سینه، مدیدی و مدادی انجام پذیرفته است و نظام دوم، با ظهور مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک به وجود آمده است. دوره کارشناسی مهندسی معماری دورهای است که بر تربیت معمارانی با کارآییهای عمومی و حرفهای تمرکز دارد، به طوری که در طول دوره آموزشهای هنری، فنی و تخصصی با هدف پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهای عمومی حرفه و حصول کارایی عمومی در این رشته میباشد. رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی در مجموع 140 واحد درسی را در برمی گیرد که 20 واحددرسی آن مربوط به دروس عمومی،29 واحد درسی آن مربوط به دروس پایه،60 واحد مربوط به دروس اصلی، 27 واحد دروس تخصصی و 4 واحد درسی آن هم به دروس اختیاری اختصاص دارد. در حال حاضر دانشگاههای دولتی رشته معماری را برای مقطع کارشناسی در قالب دو رشته اصلی «مهندسی معماری» و «معماری داخلی» ارائه میکنند که البته تعداد پذیرش رشته مهندسی معماری به نسبت معماری داخلی خیلی بیشتر است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر علاقه مندان به رشته معماری و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری ارائه می گردد. همچنین علاقه مندان را در مورد سایر رشته های مهندسی اعم از مکانیکی، الکتریکی، سایر موارد آموزش می دهد. معماران فضایی را برای پاسخگویی به نیازهای مشتری و همچنین زیبایی شناسی داخلی و خارجی ساختمان طراحی می کنند. در فرایند ساختن ساختمان تصمیم گیری در زمینه اسکلت سازه نظیر تیرها، ستون ها، بادبندها، پی و غیره به عهده مهندس عمران است و نمای ساختمان، پلان های طبقات، دکوراسیون داخلی و این قبیل کار معمار است. در ساختمان سازی تصمیم گیری در زمینه اسکلت سازه نظیر تیرها، ستون ها، بادبندها، پی و … دانشکده معماری در کنار دانشکده های، هنر و طراحی، مهندسی عمران و رسانه، زمینه برای گفتمان بین رشته ای در زمینه طراحی و ساخت ایجاد نموده است. امروزه بسیاری از کارفرمایان به دنبال ساختهایی با کیفیت و جذاب هستند که این دقیقاً همان چیزی است که یک معمار میتواند در برخورد با یک موضوع و مسئله طراحی انجام دهد. علاوه بر این، جداسازی بین معمار “طراحی” معمار “پروژه” افزایش یافت که این اطمینان ایجاد میکند که پروژه از استانداردهای لازم برخوردار است.

یعنی از یک معمار تنها انتظار می رود که کارهای طراحی و نظارت بر آن را انجام دهد ولی یک مهندس باید در کار با نرم افزار مربوط به معماری و مهارت های کامپیوتری در حوزه ی رشته ی خود نیز تسلط داشته باشد. نکته: این مقدار به طور متوسط تخمین زده شده و با داشتن تجربه معماری و داشتن مهارت در نرم افزارهای معماری این مبلغ بیشتر می شود و با توجه به نوع نقش، الزامات شهری و کارفرمای خود می توانید در این محدوده درآمد کسب کنید. این رشته در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد که قبل از شروع یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل نخواهد بود اما 8 واحد آن جزو واحدهای دوره حساب می شود. یک مهندس معمار می تواند در آزمون های دولتی شرکت کند و بدین ترتیب در ادارات مشغول به کار شود. پس از تأیید، متقاضیان واجد شرایط می توانند در شرکت های طراحی سازه و برقی به دنبال کار باشند. از طریق آموزش مهندسی معماری، این زمینه به دنبال ادغام سیستم های ساختمان در طراحی کلی ساختمان خود است. معنی لغوی معماری را این گونه می توان بیان کرد که معماری یعنی آبادسازی و معمار کسی است که در آبادانی دنیایی کوشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید