شرایط اخذ رشته مهندسی معماری – موسسه اعزام دانشجوی مپتا استادی

معماری، فن و هنری است که از طریق ارتباط با فضای پیرامون، به طراحی و ساخت بناها، فضای بیرونی و درونی، جهت رفع نیازهای انسان می پردازد. معماری بیش از اینکه تکنیک و فن باشد، هنر و ذوق است. با اینکه معماری، اشتراکات زیادی با مهندسی معماری دارد، با این حال، تمرکز معماری روی اثرات فضایی و فرهنگی و اثرات جنس مصالح رو شکل ظاهری ساختمانها و محیط داخلی آنها است. در سازمان میراث فرهنگی کشور به این افراد بسیار نیاز است، هم چنین می توانند در برنامه ریزی برای مرمت بناهای تاریخی کشور و تعیین اولویت های ضروری با هماهنگی مسئولین مشارکت کرده و هم چنین در اجرا و انجام کارهای مربوط به مرمت آثار باستانی شرکت داشته باشند. تحصیل رشته مهندسی معماری در کشور هم اکنون از کاردانی تا مقطع دکتری انجام گرفته و افراد از طریق پذیرش با آزمون و بدون آزمون امکان تحصیل در این رشته را بدست می آورند. مهندس معمار با داشتن تجربه کاری و سرمایه لازم می تواند شرکت مستقلی تاسیس کرده و به شکل قرار دادی با سازمان ها، شرکت ها و افراد مختلف کار کند.

با توجه به افزایش هزینه های انرژی، تقاضا برای طراحی های سازگار با محیط زیست برای صرفه جویی در انرژی رو به افزایش می باشد. از این رو دعوت می کنیم همراه ما باشید تا با مطالعه زمینه های مختلف کاری، بیشتر با تفاوت این دو تخصص آشنا شویم. امروزه مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های تاریخی بسیار اهمیت دارد و همین امر نیاز ما را به مرمت کنندگان بناهای سنتی بیشتر و بیشتر می کند. اهمیت و سازماندهی فضا از طریق ساخت ساختمان موضوع اصلی است که در معماری بر آن تاکید شده است. علاوه بر این توانایی پیاده سازی طرح ها بر روی کاغذ نیز اهمیت زیادی دارد. بدون امضا و اجازه مهندس معمار نیز ادامه ساخت غیر ممکن است. زیرا تاریخ را خوب می شناسند و می توانند آثار تاریخی را تجزیه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزش ها آن را استخراج و هوشیارانه به کار گیرند و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند تا دیگران نیز در جهت حفظ میراث گذشته تلاش کنند.

البته مهندسان معماری با مدارک عالی، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه بر طراحی بناها میتوانند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازند یا به عنوان ناظر ساخت فعالیت کنند. هم چنین فارغ التحصیلان میتوانند با مشاغلی چون طراحی صحنه یا طراحی صنعتی که بی ارتباط با رشته معماری نیست مشغول شوند . مهندس معمار در کنار طراحی بناها به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی هم میتواند مشغول باشد. همچنین لازم است در کنار علم معماری، سطح بالایی از شناخت را در مورد طراحی و ساخت داشته باشند. طراحی هر ساختمان بزرگ به طور فزایندهای پیچیده است و نیاز به مطالعات مقدماتی در مورد مواردی مانند دوام، پایداری، کیفیت، پول و انطباق با قوانین منطقهای را دارد. برای گرفتن دکترا شما باید یک اکسپوزه در مورد موضوع دکترا خود اماده کرده و به پروفسورهای انتخاب شده بفرستید تا برای دکترا «پروفسور پدر» پیدا کنید. بیشتر کارهای طراحی از طریق یک دفتر انجام خواهد شد، اما همچنین بخشی از کارها در بازدید از دفاتر مشتری، جلساتی با دفاتر برنامه ریزی و دولت و البته بازدید از سایت انجام خواهد شد. در واقع یک معمار داخلی مسئولیت طراحی فضاهای مختلف یک خانه مانند پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه و…

رشته مهندسی معماری از جمله رشته هایی است که بازار کار آن به مهارت و توانایی افراد بستگی دارد یعنی در واقع هر فردی فقط با داشتن مدرک مهندسی معماری نمی تواند انتظار پیدا کردن کار خوب در رشته خود را داشته باشد و مدرک تحصیلی در کنارش مهارت و توانایی افراد بسیار مهم هست . امروزه با گسترش ساختمان سازی ما فردی را مهندس معمار می نامی که توانایی طراحی و ساخت ساختمان و بناهای مختلف را داشته باشد و در برخی مواقع قدرت ایده پردازی برای بازسازی ساختمان های قدیمی یا نحوه محافظت از آن هم داشته باشد. و یا یک اداره، نمایشگاه و هر مکانی را با توجه به نکات زیبایی و کارآمد بودن آن برعهده دارد. معماری مانند بسیاری از مشاغل نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. از پتانسیل متخصصین این حیطه می توان برای بهینه سازی در مصرف انرژی در ساختمان ها و ادارات استفاده کرد. یک معمار می داند به وسیله انواع مصالح و شیوه های گوناگون چگونه فضایی خلاقانه جهت آسایش افراد ایجاد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید