سیر تا پیاز رشته مهندسی معماری؛ دروس و گرایشات این رشته

در طول دو دههی گذشته، صنعت ساختو ساز شاهد تغییرات چشمگیری بوده است. افرادی که به ساخت و ساز علاقه دارند و در کنار آن از قوه تخیل و هنر خود نیز استفاده میکنند باید به سراغ این رشته بروند. دانشجویان زیرشاخه فنی و حرفهای و کار و دانش هنگامی که وارد دانشگاه میشوند اغلب در مقطع هنرستان با دروس اولیه معماری داخلی آشنایی نسبی دارند و ورود به این رشته برای آنها تازگی آنچنانی نخواهد داشت، ولی برای افرادی که از رشته ریاضی و فیزیک به این رشته وارد شدهاند مباحث جدیدی مطرح میشود. اگر بخواهیم بدون مقدمه به معرفی رشته مهندسی معماری بپردازیم باید بگوییم این رشته برای افرادی که علاقه شدیدی به ساخت و ساز و هنر دارند بهترین گزینه برای تحصیل خواهد بود. در کنار این باید فرد به مباحث مربوط به ساخت و ساز و جنبه های فنی ساختمان نیز علاقه مند باشد. کار مهندس معمار و مهندس عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل کرده است. مهندس معمار برای اینکه بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، باید از سوی نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال به کار دریافت کند. دانش آموختگان رشته مهندسی معماری عموما در ابتدای کار در دفاتر فنی و مهندسی شروع به کار کرده و بعد از کسب تجربه تصمیم به تاسیس دفتر طراحی مستقل گرفته یا شروع به انجام پروژه های آزاد می کنند.

تحصیل رشته مهندسی معماری در کشور هم اکنون از کاردانی تا مقطع دکتری انجام گرفته و افراد از طریق پذیرش با آزمون و بدون آزمون امکان تحصیل در این رشته را بدست می آورند. زیرا همانطور که گفته شد، جنبه هنری و فنی در کنار هم معنا پیدا میکنند و کسانی که این دو جنبه را بطور همزمان مدنظر قرار دهند به واقع به نتایج بهتری دست خواهند یافت. ایجاد میشوند. در آینده، واقعیت مجازی پایش را از بازیهای کامپیوتری فراتر میگذارد و نقش بسیار مهمی در مهندسی معماری پیدا خواهد کرد. بازارکار این رشته بسیار متنوع و گسترده است همچنین برای فارغالتحصیلانی که دارای مهارتهای بالا هستند زمینه اشتغال خوبی ایجاد کرده است. و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد. خیلی از افراد که قصد مهاجرت دارند، به این فکر می کنند که آیا رشته تحصیل من در خارج از ایران بازارکار دارد یا خیر. پیشرفت کاری مهندس معمار به میزان زیادی به مهارت ها، شایستگی ها و تجارب او ارتباط دارد. بازار کار رشته معماری دامنه بسیار وسیعی را شامل می شود و قطعا فارغ التحصیلانی که دارای مهارت های بالایی باشند، فرصت های شغلی خوبی برای آن ها فراهم خواهد بود.

این افراد در صورت داشتن مهارت پس از فارغ التحصیلی کار سختی برای ورود به بازار کار نخواهند داشت. معماری به این شکلی که میشناسیم در آیندهی نزدیک دیگر وجود نخواهد داشت و نقشهای معماران، متفاوت از این چیزی خواهد بود که امروزه میشناسیم. البته، وظایف آنها در مشاغل مختلف که در بالا به آنها اشاره کردیم، با هم دیگر متفاوت میباشد. مهندس معمار در کنار طراحی بناها به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی هم میتواند مشغول باشد. یک مهندس معمار در هنگام طراحی باید به فضای اطراف بین ساختمان ها و نحوه قرارگیری ساختمان کنار هم دقت کند. به علاوه، مرز بین فضای عمومی و خصوصی، روزبهروز در حال کمرنگتر شدن است. به علاوه، این مهندسین میتوانند مشاغل بسیار متنوعی داشته باشند. این دروس به آموزش تخصصی اصول ترسیم نقشه کشی و آشنایی با استانداردهای ترسیم می پردازد. فردی که وارد رشته مهندسی معماری می شود نباید تنها به فکر گذراندن یک سری دروس باشد بلکه باید به جاهای مختلف سفر کند تا با فرهنگ و هنر دیگر اقلیم ها آشنا شود و متناسب با آن فرهنگ نسبت به طراحی آن بنا اقدام کند. دروس عمومی همچون ادبیات، معارف اسلامی و غیره که در دانشگاه به تعداد مقتضی بایستی واحدهای عمومی و مشابه آنها گذرانده شود.

متاسفانه در رشته معماری، دروسی که در دانشگاه تدریس میشوند شاید به جرات 50% از نیاز فارغ التحصیل برای اشتغال به کار در بازار حرفهای را تامین میکنند. بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود. به عنوان مثال مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. این درس طراحی اجزای مختلف یک ساختمان را از لحاظ جنبه های فنی مورد بررسی قرار می دهد. مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. فارغالتحصیلان رشتهی معماری و شهرسازی یا گرایشهای مختلف آن، پس از پایان تحصیلات میتوانند در دورههای کارآموزی معماری شرکت کنند و به یک مهندس معمار حرفهای تبدیل شوند. با مدرک کاردانی و کارشناسی این رشتهها میتوانید برای آگهیهای استخدام مهندس معمار، رزومه ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید