رشته مهندسی معماری و معرفی + رتبه قبولی – دورخیز

می باشد و جنبه فنی آن شامل دروسی مقل ایستایی، سازه های فلز و بتن، مقاومت مصالح ، تاسیسات و.. توانایی از قبیل تسلط بر انواع نرم افزارهای تخصصی معماری از قبیل اتوکد، تری دی مکس و.. مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در واقع معماری می تواند به عنوان کپسول زمانی تاریخ بشریت به ما خدمت کند. مجموعه ی این مهارت ها و ویژگی ها می توانند یک مهندس معمار حرفه ای را برای حضور در جامعه خلق کنند. روش اول با تحصیل در هنرستان، در رشته فنی و حرفه ای به طور مستقیم با معماری آشنا می شوند و در روش دوم، دانش آموزان در دبیرستان در رشته ریاضی و فیزیک تحصیل می کنند. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشتههای دانشگاهی مجله فرادرس، به رشته مهندسی معماری پرداختهایم و سعی کردهایم تناسب آن با روحیات افراد، دروسی که برای موفقیت در این رشته مهندسی باید در آنها پایهای قویتر داشت، گرایشهای آن، بازار کار و سایر موارد مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در زمینه مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرحها و نقشههای پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری، همکاریهای لازم و مشارکت با سایر مهندسان در زمینههای تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانکهاو …

این گرایش به گونه ای در ادامه ی تحصیلات دوره ی کارشناسی، اما با مباحثی کامل تر و تخصصی تر است. البته این به صورت قطعی نیست و هم آقایان هم خانم ها در صورت علاقه و توانایی خود در هر قسمتی می توانند مشغول به کار و موفق باشند. به نظر می رسد که رشته مهندسی معماری برای خانم ها رشته مناسبی است چرا که خانم ها دارای ذوق هنری و سلیقه بهتری نسبت به آقایان هستند اما این به این معنا نیست که رشته مهندسی معماری به درد آقایان نمی خورد زیرا همانطور که گفته شد رشته مهندسی معماری در کنارذوق هنری بخش فنی نیز دارد مثلا در بخش کارگاه ساختمان و بخش اجرایی واسه خانم ها سخت تر است و برای آقایان این امکان بیشتر است مثلا می توانیم بگوییم در رشته مهندسی معماری آقایان می توانند در بخش اجرایی ساختمان کار کنند و خانم ها در قسمت طراحی . و همچنین بازار کار مهندسی معماری برای خانم ها چگونه است؟ 1. طراحی شهری: همان طور که از نام آن مشخص است، در این گرایش به مبحث شهرسازی ها می پردازد.

3. معماری داخلی: در این گرایش طبق نام آن، به طراحی فضاهای داخلی ساختمان پرداخته می شود. از جمله تفاوت های کار مهندس عمران و مهندس معمار می توانیم به این مورد اشاره کنیم که مهندسان عمران به جنبه ی فنی یک سازه بسیار بیشتر اهمیت می دهند در حالی که مهندسان معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارند.در واقع کار مهندس معمار و مهندس عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل دارد و گاهی به جای مهندس معمار از مهندس عمران و برعکس استفاده می شود. همچنین برای کسانی که توانایی راه اندازی کار شخصی را دارند، می توانند با شروع کار خود و تشکیل یک دفتر، برای خودشان کار کنند. 1. تکنولوژی معماری: در این گرایش به تکنولوژی های به روز در رابطه با ساختمان ها و معماری ها می پردازد و همچنین مطالعه ارتباط های میان ساختمان ها و سازه ها با معماری نیز انجام می شود.

طراحی هر ساختمان بزرگ به طور فزایندهای پیچیده است و نیاز به مطالعات مقدماتی در مورد مواردی مانند دوام، پایداری، کیفیت، پول و انطباق با قوانین منطقهای را دارد. همان طور که از نام آن مشخص است، این گرایش بیشتر با مکان های باز و فضای طبیعی و طراحی برای آن سر و کار دارد. در این درس همان طور که از نام آن مشخص است، دانشجویان با طراحی جزئیات فنی و کلی یک ساختمان آشنا می شوند. در این درس دانشجویان موظف هستند که به طراحی کامل یک مجموعه با توجه به خواست استاد خود بپردازند. با اینکه مهندسی معماری را در زیر مجموعه ریاضی و فیزیک قرار می دهند اما این رشته در واقعیت دارای دو جنبه هنری و فنی است. به طور کلی رشته معماری به افرادی پیشنهاد می شود که ذوق هنری بالایی دارند و در کنار آن دقت و ظرافت دارند و علاقمند به ساخت و ساز هستند. با وجود نیاز همه افراد به خانه، افزایش ساخت و ساز ها و ایجاد شهرک های مسکونی آینده شغلی برای این مهندسن در هر شهری خوب است.

دیدگاهتان را بنویسید