رشته مهندسی معماری و معرفی + رتبه قبولی – دورخیز

برای این کار او باید در آزمونهای کتبی و عملی مختلف شرکت کرده و گواهیهای لازم را دریافت کند. علاوه بر این، برای اثبات آشنایی با زبان انگلیسی نیز به شرکت در آزمونهای بینالمللی و معتبر زبان خارجی مانند تافل، آیلتس و دولینگو نیاز دارید. گرایش تکنولوژی نیز یکی دیگر از گرایشهای رشته معماری است که استفاده از جدیدترین فناوریها را برای ساخت ساختمانها آموزش میدهد. به دلیل نیاز همیشگی انسان به سرپناه و محلی برای زندگی و همچنین رغبت انسان به زیبایی، رشته مهندسی معماری همیشه طرفداران خود را دارد. همچنین رشته مهندسی معماری در دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، و دانشگاه آزاد اسلامی نیز دانشجو می پذیرد. کارفرمایان در استخدام مهندس معمار، به غیر از تحصیلات، به مهارتهایی مثل مهارتهای نرمافزاری، مهارتهای ریاضیاتی و مهارتهای هنری و ارتباطی نیز توجه دارند. همچنین می تواند در شرکت های دولتی و خصوصی حوزه معماری و ساخت و ساز مشغول به کار شود .مهندس معمار همچنین آمادگی کار در رشتههای مرتبط با معماری مثل معماری داخلی، طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را نیز دارد. معمولا، حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به بازار کار مهندسی معماری، لیسانس رشتهی معماری و شهرسازی یا یک رشتهی مرتبط مثل عمران است.

باید توجه داشته باشید فقط انجام پروژه اهمیت ندارد بلکه شما باید توانایی ارائه با کیفیت پروژه را داشته باشید و تصورتان یک پروژه اجرایی باشد. در این رشته دروس هنری اهمیت بیشتری نسبت به دروس علمی و فنی دارد و درواقع دروس علمی و فنی در راستای دروس هنری قراردارد. در راستای هدف فوق سعی شده است که در برنامهریزی این دوره حداکثر بهای ممکن به پروژههای طراحی معماری و دروس فنی و نظری پیرامون آن داده شود. با داشتن تجربه کاری و سرمایه کافی و با دریافت مجوزهای مرتبط میتوانید به عنوان مهندس معمار شرکتی تاسیس کنید و به شکل قراردادی با سازمان ها، شرکتهاو افراد مختلف کار کنید. افراد در این رشته باید از یک سری توانمندی ها و مهارت ها لازم برای ورود و موفقیت در بازار کار رشته مهندسی معماری، برخوردار باشند. یک سازه بزرگ دیگر نمیتواند طراحی یک شخص باشد بلکه باید کار تیم پرتلاشی باشد.

معمار داخلی باید به جنبههای زیبایی شناختی، کاربردی بودن، تزیینات داخلی، طراحی فضاهای داخلی بر اساس نیازها و شرایط محیطی میپردازد. بر اساس اعلام سازمان سنجش، هم اکنون پذیرش رشته مهندسی معماری در دانشگاه های دولتی روزانه، نوبت دوم، پیام نور، آزاد، غیر انتفاعی و پردیس خودگردان انجام می شود. مهندسی معماری یکی از رشتههای شاخهی ریاضی فیزیک است که شامل دو بخش هنری و مهندسی است، درواقع باید گفت این رشته تلفیقی از دو زمینهی هنر و ساختمان است؛ یعنی افرادی که در این رشته متخصص و فارغالتحصیل میشوند هم ازلحاظ هنری میتوانند در طراحیهای داخلی، تهیهی نقشهها بر اساس مسائل زیباییشناسی، طراحی و اجرای پروژهها بر اساس فرهنگ و مسائل هنری، طراحی داخلی ساختمانها و … 27 واحد درسی اصلی و تخصصی شامل درک بین محیطهای داخلی، تئوری و تاریخ معماری1، تئوری و تاریخ معماری2، تکنولوژی محیطهای داخلی، کارگاه طراحی داخلی 1، کارگاه طراحی داخلی 2، کارگاه طراحی داخلی 3 و 6 واحد پایان نامه میباشد. فرق این رشته با مابقی گرایشها این است که در این گرایش 24 واحد درس اجباری با عنوانهای سوانح و مجتمعهای زیستی، جامعه شناسی و روان شناسی بلایا، مدیریت بحران و بازسازی، نظریهها و دیدگاههای بازسازی، روشهای ارزیابی خطر و آسیب پذیری، روشهای مقاوم سازی ساختمانهای موجود و آسیب دیده، مدیریت، برنامه ریزی و طراحی اردوگاههای پناهندگان و آسیب دیدگان، سمینارهای منتخب، کارگاه 1، کارگاه 2، کارگاه 3 وجود دارد.

رشته مهندسی معماری در زیرگروه یک گروه آزمایشی ریاضی قرار دارد و درس های ریاضی و فیزیک مهم ترین درس های تخصصی برای این رشته هستند. همچنین هر یک از این دو بخش، خود به یک سری دسته های دیگر تقسیم می شوند که ما در بالا به آن ها اشاره نموده ایم. میباشد، همچنین از قواعد و ضوابط طراحی آنها بهرهمند میشویم و در پایان هرترم بر روی یک پروژه کار میکنیم و قواعد هر پروژه را آموزش میبینیم برای مثال بر پروژهی ساخت دانشگاه کار میکنیم و تمامی قواعد ساخت و طراحی از جمله برنامه فیزیکی نوشتن، طراحی پلان ها، طراحی نما و برشها، فونداسیون و غیره را آموزش میبینیم البته این آموزشها در دورهی کارشناسی تدریس شده و در واقع ما در کارشناسی ارشد به صورت پیشرفته به اراِئهی حرفهای پروژهها و سبکهای جدید میپردازیم. پایداری محیط زیست یک موضوع مهم است، و تأثیر زیادی بر حرفه معماری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید