رشته مهندسی معماری مناسب چه کسانی است؟

در رشته مهندسی عمران به جنبه های محاسباتی پرداخته می شود و مقدار فشار وارده بر اعضای مختلف ساختمان، مورد بررسی قرار می گیرد، اما در رشته معماری، بیش تر به جنبه های زیبایی شناسانه فضا پرداخته می شود و کوشش بر آن است که بهترین هندسه برای ایجاد یک محیط زیبا به کار گرفته شود. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در حوزه های طراحی (طراحی های اولیه ، طراحی اجزا و اجرای کار ) نظارت بر انجام عملیات ها (انجام دادن کار در عملیات اجرایی ساختمانی و همچنین مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژهای معماری و شهرسازی) ، رهبری و سرپرستی دفترهای مشاور معماری و شهرسازی ، طراحی پارکها و میادین شهری ، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضا ، اشتغال در کلیه سازمان های دولتی نظیر شهرداری، انجام کارهای طراحی دکوراسیون داخلی، تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانک ها و … بخشی که مربوط به اسکلت انسان است به طور مستقیم میتوان به مهندس عمران نسبت داد و بخش ظاهری آن نظیر پوست و مو را به مهندس معمار.

تصمیمات مهندس عمران، بیش تر در حیطه سازه و اسکلت ساختمان، فونداسیون، ستون ها، تیرها، بادبندها و چنین مواردی باشند. در حیطه ساختمان سازی، تصمیمات مختلفی اخذ می شود که گرفتن برخی از آن ها به عهده معمار و برخی دیگر به عهده مهندس عمران می باشد. به طور کلی حقوق مهندس معمار با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکار، متفاوت می باشد. مهندس معمار دارای تفکرات خلاقانه است که با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم و منظره مناسب طرح میزند. همانطور که مهندس معمار نیز در ساختمانهای کوچک میتواند نقشههای سازه را خودش طراحی کند، اما در سازههای بزرگ مثل برجهای مسکونی یا تجاری، بیمارستان، دانشگاه و … قوی بودن در درس ریاضیات مخصوصا هندسه در کنار تجسمی قوی و قدرت طراحی لازمه ی این رشته میباشد و شخصی که علاقه ای به هندسه ندارد از این رشته ممکن است دلسرد شود .داشتن ذوق و سلیقه یک اصل مهم در معماری است . مهندس معمارطرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.

نقشه های سازه که توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران (و یا مهندس معمار برای ساختمان های کوچک) است، طراحی می شوند. نقشههای سازه که توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران (و یا مهندس معمار برای ساختمانهای کوچک) است، طراحی میشوند. نقشههای معماری باید توسط مهندس معمار طراحی شوند. ما نمیتوانیم هیچگاه دو چیز غیر همجنس رو باهم مقایسه کنیم و این سوال که عمران بهتر است یا معماری کاملا اشتباهی ست، زیرا عمران و معماری از یک جنس نیستند که بتوان آن دو رابا هم مقایسه کرد. از جمله انگلستان ، آلمان ، فرانسه ، سوئد ، دانمارک ، ایتالیا و کشور همسایه مانند : ترکیه دانشجو جذب مینماید . پروژههایی مانند سدسازی، راه سازی و … گرایش راه و ساختمان و گرایش آب و نقشه برداری از گرایشهای اصلی این رشته مهم به شمار میروند. 1. انرژی معماری: با توجه به افزایش آلودگی های محیط زیستی از جانب انسان و همچنین از بین رفتن انرژی ها و یا صرفه جویی نکردن در مصرف آن ها، گرایش انرژی معماری به مطالعه این موارد می پردازد. هرروزه ساختمانها و برجهای مختلفی را در شهرها و کشورهای مختلف میبینم و هرروز بر تعداد آنها افزوده میشود و چیزی که تفاوتها را شکل میدهد طرحهای نو، خاص و نابی هستند که از ذهنهای خلاق نشاءت میگیرند.

جهت این که بتوانید تفاوت دو رشته عمران و معماری را بهتر متوجه شوید، نیاز بود ابتدا به معرفی هر یک از آن ها پرداخته شود. حال که این دو رشته را شناختید و متوجه شدید که هر دوی آن ها با طراحی، برنامه ریزی و ساخت سازه ها سر و کار دارند، می توانید تفاوت آن ها را بهتر درک کنید. باید بدانید که؛ برای ساخت هر سازهای ابتدا باید نقشههای آن تهیه شود، نقشههای یک ساختمان به دو دسته نقشههای معماری و نقشههای سازه تقسیم میشوند. مهندس عمران در واقع فردی است که به کار مهندسی عمران، برنامهریزی، طراحی، ساخت و ساز، حفظ و ایجاد زیرساختها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود زیرساختهای کنونی میپردازد و از سویی دیگر میتوان گفت؛ کار یک مهندس عمران در کارها و پروژههای عمومی و همگانی (سیویل) است و با فعالیت یک مهندس نظامی که با تجهیزات جنگی و دفاعی سر و کار دارد، متفاوت است. به طور کلی می توان گفت که همکاری این دو رشته با هم، سبب ایجاد سازه های خوب و مفید می گردد. 5. از شاخصه های یک مهندس معمار موفق می توان به توانایی حل مشکلات اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید