رشته مهندسی معماری مناسب چه کسانی است؟

از جمله تفاوت های کار مهندس عمران و مهندس معمار می توانیم به این مورد اشاره کنیم که مهندسان عمران به جنبه ی فنی یک سازه بسیار بیشتر اهمیت می دهند در حالی که مهندسان معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارند.در واقع کار مهندس معمار و مهندس عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل دارد و گاهی به جای مهندس معمار از مهندس عمران و برعکس استفاده می شود. صنعت ساخت و ساز کشور دچار مشکلاتی است. اگر از طراحی لذت برده و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندسی معماری می تواند برای شما ایده آل باشد. استرالیا – متوسط در آمد سالیانه مهندس معمار۵۶.۲۵۶ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد. آمریکا – متوسط در آمد سالانه مهندس معمار ۷۲.۵۵۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۳,۲۰۰دلار بوده است. رشته معماری تا سال 78 در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته دانشجو میپذیرفت و دانشجویان در طی شش سال، اطلاعات علمی و هنری لازم را برای طراحی یک بنا آموزش میدیدند و در نهایت پس از فارغالتحصیلی میتوانستنداز طراحی یک کیوسک گلفروشی گرفته تا طراحی مجتمعهای مسکونی، تالارها و مجتمعهای ورزشی را برعهده بگیرند و یا به کارهای جنبی این رشته بپردازند.

متاسفانه در آزمون سراسری از داوطلبان رشته معماری ، آزمون تخصصی معماری گرفته نمیشود و به همین دلیل بعضی از دانشجویان پس از ورود به دانشگاه تازه متوجه میشوند که به رشته معماری علاقهای ندارند و در نهایت پس از 6 سال تحصیل نمیتوانند به عنوان یک معمار هنرمند وارد بازار کار شوند. متاسفانه در رشته معماری، دروسی که در دانشگاه تدریس میشوند شاید به جرات 50% از نیاز فارغ التحصیل برای اشتغال به کار در بازار حرفهای را تامین میکنند. تحصیلات آکادمیک، حرف اول را در این شغل و پیشرفت حرفهای یک معمار میزنند. البته، در ابتدا این شغل را به طور کامل، تشریح میکنیم. در زیر به شاخههای مختلف این رشتهی اشاره میکنیم. البته، وظایف آنها در مشاغل مختلف که در بالا به آنها اشاره کردیم، با هم دیگر متفاوت میباشد. آنها ساختمان را در مقابل نیروهای دیگر نیز مقاوم میسازند. مشاغل مختلف این رشته و مسیر حرفهای این شغل، از دیگر موضوعاتی هستند که در این مقاله، به آنها میپردازیم. رشته مهندسی معماری غالبا از زیر مجموعه ریاضی و فیزیک و همچنین از زیر مجموعههای فنی و حرفهای و کارو دانش، در دانشگاهها و موسسات علمی دانشجو میپذیرد.

گرایشهای رشته مهندسی معماری برای ادامه تحصیل چه هستند؟ برای رفع این مشکلات نیاز به تدبیر و اقدام مسئولان و همکاری متخصصان این حوزه از جمله مهندسان معمار می باشیم. حقوقی که مهندس معمار دریافت می کند نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی می گیرند. فرصتهای شغلی بهتر و درآمد بالاتری در مقایسه با فارغالتحصیلان مقطع لیسانس دارند. فارغالتحصیلان رشتهی معماری، همیشه فرصتهای شغلی خوبی از طرف شرکتهای فعال در ساختوساز، شرکتهای بساز-بفروش، شرکتهای طراح تأسیسات ساختمانی، تولیدکنندگان و طراحان محصولات و وسایل ساختمانی، گروههای مدیریت و طراحی تأسیسات، مالکین پروژههای ساختمانی، پیمانکاران و … طراحی نمای ساختمانهای مختلف از قبیل مسکونی، اداری، تجاری و … یکی از داغترین مباحث روز در این رشته، طراحی ساختمانهای سبز است که با اصول توسعهی پایدار، انطباق داشته باشند. این 32 واحد شامل درسهای پایه، دروس تخصصی، پروژههای طراحی و دروس اختیاری است. مهندسی معماری یکی از رشتههای شاخهی ریاضی فیزیک است که شامل دو بخش هنری و مهندسی است، درواقع باید گفت این رشته تلفیقی از دو زمینهی هنر و ساختمان است؛ یعنی افرادی که در این رشته متخصص و فارغالتحصیل میشوند هم ازلحاظ هنری میتوانند در طراحیهای داخلی، تهیهی نقشهها بر اساس مسائل زیباییشناسی، طراحی و اجرای پروژهها بر اساس فرهنگ و مسائل هنری، طراحی داخلی ساختمانها و …

تمرکز این رشته روی تمامی سیستمهای ساختمانی شامل سیستمهای مکانیکی، نورپردازی، الکتریکی و ساختاری است و در عین حال، در فرایند ساخت ساختمانها و سیستمهای ساختمانی نیز نقش دارد. بنابراین، تمامی سازمانهای فعال در زمینهی ساختوساز، نیازمند استخدام مهندس معمار هستند. پیشبینی میشود که از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۹، بازار کار این گروه شغلی حدود ۳ درصد رشد داشته باشد که اندکی کمتر از میانگین رشد تمامی مشاغل در این بازهی زمانی است. این رشته در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد که قبل از شروع یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل نخواهد بود اما 8 واحد آن جزو واحدهای دوره حساب می شود. آمریکا – پیش بینی می شود بین سال های۲۰۱۰ تا۲۰۲۰ میزان استخدام مهندس معمار ۲۴ درصد رشد داشته باشد. با اینکه مهندسی معماری را در زیر مجموعه ریاضی و فیزیک قرار می دهند اما این رشته در واقعیت دارای دو جنبه هنری و فنی است.

دیدگاهتان را بنویسید