رشته مهندسی معماری: صفر تا صد معرفی رشته معماری در ایران و جهان

هدف از ایجاد رشته مهندسی معماری پرورش استعداد خلاقانه و انتقال دانش و مهارت های عمومی حرفه معماری است. دوره کارشناسی مهندسی معماری دورهای است حرفهای که پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهای عمومی حرفه معماری و حصول کارآیی عمومی در این رشته را هدف قرار میدهد. بازار کار رشته مهندسی معماری بسیار متنوع و گسترده است و برای فارغ التحصیلانی که دارای مهارتهای بالایی هستند، زمینه اشتغال به خوبی فراهم است. 10- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست. فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری میتوانند با فراگیری این مهارت ها زمینه را برای رونق بخشی به کسب و کار و تضمین آینده شغلی فراهم کنند. اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای موفقیت در رشته معماری و بازار کار رشته ی معماری ، باید مهارت های ریاضی و علوم قوی داشته باشید تا بفهمید که چگونه و چرا برخی طرح ها و ایده ها ممکن است قبل از ساخته شدن کار کنند یا ندهند. این رشته برای افرادی مناسب است که دارای قدرت خلاقیت بالا، ذوق هنری و تخیل قوی برای ایده پردازی هستند.

هدف رشته معماری تربیت افرادی است که بر این طیف عمل خلاقانه تسلط یافته و توان انتقام بخشی به مقتضای زیست انسانی را داشته باشند تا بدین ترتیب ابعاد کمی و شرایط کیفی زیست و رشد در جامعه فراهم گردد . در واقع میتوان گفت هدف اصلی این گرایش طراحی ساختمانهای زیبا و مفید نسبت به محیط زیست است. افراد از کدام رشته های تحصیلی میتوان وارد بازار کار رشته مهندسی معماری شوند؟ دوره تحصیل رشته مهندسی معماری 4 ساله و معادل 8 ترم تحصیلی است و 16 هفته را شامل می شود. افرادی که در رشته مهندسی معماری فارغ التحصیل میشوند، هم میتوانند در آزمونهای استخدامی ادارات و موسسات مختلف شرکت کنند و هم میتوانند در بازار کار آزاد مشغول به کار شوند. افرادی که میخواهند آیندهی درخشانی در رشته مهندسی معماری داشته باشند باید برنامهریزی و هدف مشخصی برای خود تعیین کنند و از بدو ورود به دانشگاه روی اهداف خود متمرکز شوند. از آنجا که شما با افراد مختلف به عنوان یک رشته معماری کار خواهید کرد ، باید بتوانید ایده های خود را به طور موثر به افرادی که در پروژه های مختلف کار می کنند ، منتقل کنید.

در این مطلب به تمامی سوالات ذهنی شما درباره این رشته از زمان تحصیل تا اشتغال را پاسخ می دهیم. این مطلب توسط مدرس و عضو هیئت علمی فرادرس، «هاشم بهمنیار» نوشته شده است. معماری سبز هدفی است که دانشجویان در این گرایش آن را یاد میگیرند. با اینکه مهندسی معماری را در زیر مجموعه ریاضی و فیزیک قرار میدهند اما این رشته در واقعیت دارای دو جنبه هنری و فنی است. همچنین شما می توانید معرفی کامل رشته های دانشگاهی گروه ریاضی – فیزیک را در سایت 3گام بخوانید. رشته ی نقشه کشی معماری و معماری داخلی در کنکور سراسری، زیر مجموعه ی گروه ریاضی و فیزیک است یعنی یک دانش آموز هنرستانی اگر به یکی از این دو رشته علاقه مند باشد و بخواهد از طریق کنکور سراسری وارد این رشته شود باید در کنکور رشته ریاضی شرکت کند و نه کنکور هنر. امروزه با پیشرفت تکنولوژی نرمافزارهای مختص هر رشته توانستهاند کمک شایانی به افراد برای انجام فعالیتهای خود کنند، یعنی اگر قبلاً شما برای تهیهی نقشه نیاز به کشیدن آن روی کاغذ داشتید در حال حاضر شما با استفاده از این نرمافزارها میتوانید نقشههای خود را بهصورت سهبعدی نیز در بیاورید. هر دو رشته مربوط به صنعت ساختمان سازی می شود اما هر کدام وظایف خاص خودشان را دارند.

این نرم افزار برای معماران ، تصویرگران ، طراحان محصول و متفکران بصری مناسب است و به کاربران اجازه می دهد خلاقیت خود را کشف کرده و هر آنچه به ذهنشان می رسد ترسیم کنند. Sunseeker نه تنها برای معماران در نظر گرفته شده است ، بلکه طیف وسیعی از کاربران را نیز در اختیار دارد. Autodesk برنامه Autodesk A360 را توسعه داده است تا کاربران بتوانند نقشه های دو بعدی و سه بعدی را بدون توجه به نرم افزاری که برای ایجاد آنها استفاده کرده اند مشاهده و بارگذاری کنند. RoomScan Pro که توسط Locometric توسعه یافته است می تواند با استفاده از یک تلفن یک طرح کلی را ایجاد کند. برای مثال یک معمار در طراحی خانه باید فضای آرامشبخشی را ایجاد کند تا باعث اضطراب ، خستگی و دلتنگی نگردد. بهتر است این حقیقت را باور کنیم که این روزها اغلب رشتهها در ایران و حتی دنیا اشباع شدهاند و ما برای به دست آوردن شغل موردنظر خود باید تلاش زیادی بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید