رشته مهندسی معماری: صفر تا صد معرفی رشته معماری در ایران و جهان

مباحث مربوط به درس ریاضی و حسابان به صورت عمومی؛ در حدی که بتوان محاسبات اولیه مهندسی را انجام داد. 10- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست. معماری منظر: این گرایش به طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی میپردازد و بیشتر با محیط طبیعی سر و کار دارد. اگر این آشنایی سطحی با کار بیشتر به تسلط تبدیل شود می تواند منبع درآمد خوبی داشته باشد . ساخت و ارائه (بیان معماری): در این درس بیشتر در خصوص ارتقای خلاقیت و تجسم دانشجویان مباحثی ارائه میشود. در طول چهار سال تحصیل در رشته طراحی یا معماری داخلی باید ۱۱۴ واحد درس اختصاصی، ۲۱ واحد درس عمومی و ۱۴ واحد درس اصلی را در مقطع کارشناسی بگذرانید و در نهایت پایان نامه ارائه کنید. رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های معماری – معماری ، معماری – منظر ، تکنولوژی معماری ، معماری – انرژی ، معماری – مرمت بناها و بافت های تاریخی و معماری – مدیریت پروژه و ساخت است . این رشته در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد که قبل از شروع یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل نخواهد بود اما 8 واحد آن جزو واحدهای دوره حساب می شود.

بنابراین معماران به دنبال کشورهایی با فعالیت بالای املاک و مستغلات هستند که لزوماً در یک قاره واحد متمرکز نیستند. این کشورها ازوما پیشرفته نیستند، اما کشورهایی هستند که برای توسعه اقتصاد ملی به توسعه املاک و مستغلات نیاز دارند. درواقع برای فهمیدن آسانتر این موضوع میتوان اینگونه گفت که اگر انسانی را در نظر بگیریم که به اسکلت، گوشت، مو و ناخن نیاز دارد بخش اسکلت مربوط به عمران و قسمت ظاهری مانند پوست، مو و ناخن مربوط به مهندس معمار میشود. به همین دلیل میتوان گفت که معمار یک هنرمند است و باید مانند هر هنرمند دیگری چشم، ذهن و دستی توانا داشته باشد تا بتواند به یاری چشم و با تکیه بر ذخیره فرهنگی خود بخوبی ببیند و سپس با ذهنی پویا آنچه را که دیده است به تحلیل کشیده و با احساس و عاطفه درآمیزد و در نهایت به یاری دست و با کمک گرفتن از دانش های فنی و تکنیکی طرحی نو را خلق کند. معماران از مهارت های خود در زمینه طراحی ، مهندسی ، مدیریت و هماهنگی برای ایجاد ساختمانهای زیبا و ایمن استفاده می کنند. همچنین دانش آموخته گان رشته مهندسی معماری می توانند در صورت داشتن سرمایه کافی و مجوز دفتر خود را به صورت خصوصی تاسیس کنند و یا به صورت پروژه ای با موسسات گوناگون قرارداد ببندد.

فارغالتحصیل معماری آمادگی کار در رشتههای مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را هم دارد. رشته معماری در عین قرارگیری در زمره رشته های فنی مهندسی شامل تخصص های مرتبط با شرایط اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی جامعه است . مدیریت پروژه: مرتبط با بحثهای مدیریتی پروژههای کلان از قبیل برنامهریزی، هدایت و کنترل است. بطوریکه در حال حاضر بیش از آنکه مدرک تحصیلی یک معمار مدنظر شرکتی باشد که میخواهد با وی همکاری کند، مهارتها و توانایی های وی مورد توجه قرار میگیرند و شرکت به دنبال نیرویی است که بتواند برای وی گرهای از کار باز کند. امروزه بسیاری از کارفرمایان به دنبال ساختهایی با کیفیت و جذاب هستند که این دقیقاً همان چیزی است که یک معمار میتواند در برخورد با یک موضوع و مسئله طراحی انجام دهد. 9- طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی. همچنین بعضی از مهندسان معماری تمامی توانایی های مهندسان عمران را خواهند داشت و می توانند به جای آن ها وظایف مهندس عمران را انجام دهند. رشته معماری جزو آن دسته از رشتههایی است که صرفا نمیتوان به تحصیلات دانشگاهی متکی بود و بایستی حتما بحث تجربه کاری را نیز در راستای تامین نیازهای بازار کار مدنظر قرار داد.

متاسفانه در رشته معماری، دروسی که در دانشگاه تدریس میشوند شاید به جرات 50% از نیاز فارغ التحصیل برای اشتغال به کار در بازار حرفهای را تامین میکنند. 6 – تدریس در دورههای کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی حرفهای و کار دانش آموزش و پرورش . دوره کارشناسی مهندسی معماری دورهای است حرفهای که پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهای عمومی حرفه معماری و حصول کارآیی عمومی در این رشته را هدف قرار میدهد. نظر به موارد گفته شده و بر اساس مهارتها و دانش فارغ التحصیلان میتوان درآمد کف ماهانه حداقل 15 میلیون ریال را برای یک مهندس معمار متصور شد و با توجه به گستردگی بازار کار، حداکثری را برای درآمد ماهانه نمیتوان پیشبینی کرد، زیرا یک معمار حرفهای صرفا در یک زمینه فعالیت نمیکند و از چندین محل مختلف دارای درآمدهای گوناگون است. مشاغل معماری در خارج از کشور می تواند بسیار رقابتی باشد، زیرا معماران زیادی در جستجوی جالبترین فرصت های شغلی به خارج از کشور روی می آورند .یافتن شغل در خارج از کشور می تواند یک تصمیم تغییر در زندگی و فرصتی برای ساخت پروژه رویاهای شما باشد. برای مشاهده درآمد مشاغل این حوزه در کشور دلخواه می توانید به سایت payscale مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید