رشته مهندسی معماری : بازار کار و آیندهی شغلی رشته معماری

برای ساخت هر سازه ای ابتدا باید نقشه های آن تهیه گردد. سرعت تغییرات در این رشته نسبت به سایر رشته ها نظیر کامپیوتر، بسیار کم است به نحوی که در چند دهه ی گذشته، در روشهای طراحی و ساخت ساختمان ها، تغییرات چشمگیری رخ نداده است. با سرعت زیاد در حال انجام است و این به معنای بازار کار مناسب رشته مهندسی عمران در این کشورهاست. به عنوان مثال مهندسین معماری با تعیین میزان بار و قدرت سازه، موارد ایمنی، بررسی تاسیسات مناسب و یا حتی سیستم های روشنایی اطلاعات اساسی را در اختیار معماران داخلی قرار داده و به پیشبرد هر چه بهتر اهداف کمک می کنند. این رشته دارای دو بعد هنری و فنی بوده و بیشتر مناسب افرادی است که دارای قدرت تجسم، خلاقیت و تخیل قوی برای ایده پردازی هستند؛ چرا که مهندسی معماری جزء رشته هایی است که همواره تحت تاثیر فرهنگ و سنت جامعه قرار گرفته و عموما تصویری از فرهنگ مردم و جامعه در پروژه های معماری دیده می شود. از این رو تقویت تخیل، تجسم فضایی و مهارتهای بیانی و پی ریزی و تقویت قدرت خلاقیت و در واقع تقویت توانایی نیمکره راست مغز، محور اصلی برای موفقیت در این رشته را تشکیل می دهند.رشته معماری در سه درس کارگاهی درک و بیان محیط، هندسه کاربردی و مصالح و ساخت، سازماندهی شده اند ارائه این دروس بترتیبی برنامه ریزی می شوند که حداقل دو روز متوالی در هر هفته انحصاراً در اختیار یک زمینه درسی و تجربی قرار بگیرد و دانشجویان بطور پیوسته روی آن زمینه متمرکز شوند و در صورت لزوم، فارغ از مشکل تعدد و تداخل ساعات دروس، به سفر و کارگاهی فشرده توام با مشاهده و مباحثه بپردازند و در هر هفته 4 روز متوالی به این کارگاهها اختصاص داده شود.

معماری نوع عمل خلاقانه است که مقصود آن شکل دادن به فضای زیست انسان در تمامیت آن می باشد و گسترده آن از جوابگویی به نیازهای انسانی در پیوند با محیط و طبیعت تا بیان عواطف و اعتقادات او طیف وسیعی را در برمی گیرد . طراحی مجدد و بازسازی کامل یا بخشی از فضای داخلی نیز از دیگر فعالیت های یک معمار داخلی است. در حالیکه در رشته معماری این امکان برای فارغ التحصیلان وجود خواهد داشت که با توجه به توانایی های طراحی و خلاقیتهای ذاتی و اکتسابی خود در ارائه طرح های منحصر به فرد، بتوانند به طور مستقل، به فعالیت خود ادامه دهند که البته این از نقاط قوت رشته معماری می باشد. هر یک از مهندسین معمار نیز، به راحتی قادرند خود یک دفتر معماری تاسیس نمایند که از نقاط برجسته این رشته می باشد. و یا یک اداره، نمایشگاه و هر مکانی را با توجه به نکات زیبایی و کارآمد بودن آن برعهده دارد. با این کار محیطی کارآمد و بی نقص خواهید داشت. از فرصت های شغلی بی شماری به عنوان کار پروژه برخوردار می شوند و با توجه به رشد ساخت و ساز و تقاضای فعلی ، به نظر می رسد علاوه بر ایران و شهرها ، تهران ، حتی همه به جز روستاها و شهرها.

در قدیم به جای کلمه معمار از مهراز استفاده می شود. این رشته مناسب افراد علاقمند به دو حوزه ساختمان و هنر می باشد. در سوی دیگر رشته مهندسی عمران بیشتر با تکیه بر فعالیت های اجرایی و طراحی سازه دارای نقشی تاثیر گذار در دنیای مهندسی است و مناسب افراد با علاقه های اجرایی می باشد. یک معمار، باید در همه زمینه ها، چه علمی و چه هنری، خبره باشد تا بتواند اثری مناسب و قابل توجه خلق نماید. همچنین در تفاوت مهندسی معماری با معماری داخلی گفتیم که وجه تمایز این دو در زمینه کاری آنها می باشد. اگر چه کل دوره معماری مهم است ، شروع آن به شما کمک می کند تا برای برداشتن گام های بزرگ برنامه ریزی کنید. به دلیل تعدد دانشگاه های پذیرش کننده، بازه رتبه قبولی رشته مهندسی معماری بسیار بزرگ است. در بازار کار رشته معماری، کمتر از سایر رشته های مهندسی آگهی های استخدام مهندس معمار توسط شرکت های بزرگ و دولتی به چشم می خورد، و اغلب آگهی های استخدامی مهندسی معمار مربوط به شرکت ها یا دفاتر معماری کوچک می باشند.

با توجه به افزایش هزینه های انرژی، تقاضا برای طراحی های سازگار با محیط زیست برای صرفه جویی در انرژی رو به افزایش می باشد. به عبارت دیگر هدف معماران داخلی، آماده سکونت کردن محیط با استفاده درست از فضا و استاندارد های انسانی است. هر یک از مهندسان معماری با توجه به اینکه در چه محیطی و چه شرکت یا سازمانی فعالیت میکنند چند وظیفه از وظایف زیر را بر عهده دارند. همانطور که گفته شد نیاز انسان به زندگی، کار و فعالیت در محیطی سرشار از آرامش، امنیت و راحتی است. همکاری مهندسین معماری و معماران داخلی می تواند در دستیابی به این مهم به افراد کمک کند. وقتی وارد دانشگاه می شوید ناخودآگاه با مجموعه ای از آزادی ها نسبت به دوران مدرسه مواجه می شوید! علاوه بر آن، افراد فارغ التحصیل در رشته عمران از دانشگاه های ایران، معمولا قادر خواهند بود در سایر کشور ها به راحتی کار متناسب با رشته خود را بیابند.

دیدگاهتان را بنویسید