رشته مهندسی معماری : بازار کار و آیندهی شغلی رشته معماری

رشته مهندسی معماری از جمله رشته هایی است که بازار کار آن به مهارت و توانایی افراد بستگی دارد یعنی در واقع هر فردی فقط با داشتن مدرک مهندسی معماری نمی تواند انتظار پیدا کردن کار خوب در رشته خود را داشته باشد و مدرک تحصیلی در کنارش مهارت و توانایی افراد بسیار مهم هست . انرژی لازم برای حفاظت از فن آوری های ساخت و ساز مورد نیاز برای ساختن شهرهای پایدار، موضوعات مهمی است که مهندسان معماری در آن ها مهارت دارند. برای شغل مهندسی معماری در تهران، کسب لیسانس معماری الزامی است، برنامه های لازم جهت کسب درجه معماری به طور کلی پنج سال به طول می انجامد و توسط استاد مهندسی معماری حرفه ای آموزش داده می شود، زمان مورد نیاز بستگی به میزان تحصیلات و آموزش های قبلی شما در معماری دارد. از طریق آموزش مهندسی معماری، این زمینه به دنبال ادغام سیستم های ساختمان در طراحی کلی ساختمان خود است.

مقدار حقوق و مزایای مهندس معمار بستگی به عوامل زیادی دارد که در صورت داشتن هر یک از آن ها و تجربه زیاد به مقدار مبلغ دریافتی اضافه می گردد، به طور کلی برای مهندسین، متوسط حقوق تقریباً 7تا 8 میلیون تومان در ماه و برای یک مهندس سازه حدود 5تا 6 میلیون تومان در ماه است. یک دوره کارشناسی ارشد پایه شامل دوره هایی در تئوری و تاریخ معماری است. برنامه درسی مهندس معماری تأکید ویژه بر چیدمان و زیبایی شناسی پروژه های ساختمانی دارد. فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری می باشند.همچنین فارغ التحصیلان رشته ها و گرایش های مختلف کارشناسی ارشد معماری نیز می توانند به صورت تخصصی تر وارد این شغل شوند. فارغ التحصیلان قبل از اینکه به عنوان مهندس معماری مشغول به کار شوند باید اصول و تمرین آزمون مهندسی و یک آزمون مجوز اضافی را بگذرانند. اگر اشتیاق به طراحی فضاهای مدرن و یا کلاسیک دارید تا افراد دیگر بتوانند به کار، زندگی خود مشغول شوند، رشته مهندسی معماری می تواند یک انتخاب شغلی ایده آل باشد. اگر علاقه به این گرایش دارید اثر آن را میتوانید به راحتی در محیط پیرامونتان مشاهده کنید.

این دوره ی کارورزی برای دانشجویان معماری این امکان را فراهم می کند تا با نحوه ی ترکیب اجزای مختلف طراحی ساختمان یا سیستم ها در یک سیستم یکپارچه آشنا شوند. درآمد معماران به دلیل حوزه های مختلف این رشته متغییر است و حداقل درآمد آنها از 9 میلیون تومان شروع میشود. مهندسان معماری ممکن است در طرح های مختلف یک سیستم ساختمان خاص مانند لوله کشی ، برق و تهویه ساختمان تخصص داشته باشند. • مبانی نظری معماری: به معرفی سبکها و نظریههای مختلف معماری پرداخته میپردازد. معرفی شغل مهندس معماری موضوع این مقاله از سایت هلدینگ ساختمانی سپنتا میباشد، با توجه به اینکه روز به روز به تعداد علاقه مندان به تحصیل و کار در رشته معماری افزوده میشود، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های معماری ایران برخود لازم دانستیم تا در قالب یک مقاله شما عزیزان را با شغل مهندس معماری آشنا کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

روشی که مهندسین عمران و معماران ایده های خود را به یکدیگر ارتباط می دهند از طریق طرح ها یا نقشه های فنی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش نقشه کشی پروژه های عمرانی و معماری در تهران با ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا در ارتباط باشید. مهندس معمار ممکن است با کار در شرکتهای معماری از طریق برنامه تجربه معماری (AXP)، برنامه ای که توسط NCARB برای راهنمایی دانشجویان از طریق دوره کارآموزی خود اجرا می شود، آموزش خود را طی کنند. دوره های عملی در طراحی ساختمان با تأکید بر طراحی و تهیه پیش نویس رایانه ای (CADD)،ریاضی، هنرهای لیبرال، ساختارها، شیوه های حرفه ای، علوم فیزیکی و روش های ساختمانی است. یکی از مهم ترین تفاوت های موجود، فلسفه و حیطه کاری این دو رشته و افرادی است که مشغول به آن ها می باشند. تسلط داشته باشند و هم میتوانند بهصورت فنی در نقشهکشی، نظارت بر پروژههای ساختمانی و یا پروژههای عملیاتی، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی و بازسازی بناهای قدیمی مشغول بکار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید