رشته مهندسی معماری : بازار کار و آیندهی شغلی رشته معماری

جامعه آماری، فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز بوده است. رشته مهندسی معماری یک رشته میان رشتهای است که از علوم و فنون ریاضی تا هنر را دربرمیگیرد.معماری، گرایشهای متنوعی دارد و فارغ التحصیلان آن انتخابهای بسیار زیادی برای شغل دارند. فردی که می خواهد وارد این رشته شود باید حتما هر دو ویژگی، هنری و فنی را داشته باشد؟ به همین دلیل میتوان گفت که معمار یک هنرمند است و باید مانند هر هنرمند دیگری چشم، ذهن و دستی توانا داشته باشد تا بتواند به یاری چشم و با تکیه بر ذخیره فرهنگی خود بخوبی ببیند و سپس با ذهنی پویا آنچه را که دیده است به تحلیل کشیده و با احساس و عاطفه درآمیزد و در نهایت به یاری دست و با کمک گرفتن از دانش های فنی و تکنیکی طرحی نو را خلق کند. معمار فردی است که تفکرات ناب و خلاقانه خود را بر اساس تعاریف مختلف با توجه به فرهنگ – سبک معماری منطقه – اقلیم – دید و منظر مناسب – کاربری فضا و فاکتورهای مهم دیگری اتود میزند. به عبارتی مهندسی صنایع در حرفهها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاورهای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامهریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهرهوری دارد، کاربرد دارد.

معماری منظر: این گرایش به طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی می پردازد و بیشتر با محیط طبیعی سر و کار دارد. همواره به خاطر داشته باشید، برای انتخاب یک رشته تنها آشنایی با آن مهم نیست. تمرکز این رشته روی تمامی سیستمهای ساختمانی شامل سیستمهای مکانیکی، نورپردازی، الکتریکی و ساختاری است و در عین حال، در فرایند ساخت ساختمانها و سیستمهای ساختمانی نیز نقش دارد. دکوراسیون داخلی و طراحی محیطهای داخلی در برنامه اصلی دانشجویان این گرایش وجود دارد. مهندسین معمار، در قالب تیمهای متشکل از متخصصین مختلف، با بهکارگیری اصول علمی سازه، مکانیک، برق، نورپردازی و آکوستیک، از تخصص خودشان برای مفهومیسازی، طراحی، ساخت، اجرا و مرمت محیطهای ساختمانی استفاده میکنند. البته خیلی از شرکتها که میخواهند ساختمانهای خودشان را بسازند، طراحی ساختمان را به صورت پروژهای به یک مهندس معمار میسپارند. آینده شغلی مهندس صنایع چگونه است؟ آینده شغلی مهندس معماری چگونه است؟ با وجود نیاز همه افراد به خانه، افزایش ساخت و ساز ها و ایجاد شهرک های مسکونی آینده شغلی برای این مهندسن در هر شهری خوب است. انرژی معماری: این گرایش با توجه به آلودگیهای زیست محیطی ایجاد شده؛ در خطر بودن محیط زندگی انسانها و همچنین لزوم توجه به بحث صرفهجویی در مصرف انرژی و ساخت ساختمانهایی با حداقل مصرف انرژی، از جمله عوامل اصلی شکلگیری گرایش انرژی معماری هستند و در آن نیز به بحث و مطالعه پیرامون همین موارد پرداخته میشود.

معماری اسلامی: گرایشی است که در آن به مطالعه تخصصی روی معماری ایران و جهان در دوره اسلام پرداخته میشود. گرایش معماری-معماری: این گرایش بیشتر به طراحی فضاهایی برای انسان و مطالعه روی ارتقای کیفیت معماریهایی که در حال انجام است میپردازد. تحصیل کارشناسی رشته مهندسی معماری 4 ساله و طی 8 ترم تحصیلی انجام می گیرد. مهندس صنایع چه کارهایی انجام می دهد؟ مهمترین عامل در پیدا کردن یک شغل به عنوان مهندس معمار، تحصیلات به ویژه در رشتهی مهندسی معماری و شهرسازی است. مدیریت پروژه: همانطور که از اسم آن پیدا است، مرتبط با بحث های مدیریتی پروژههای عمدتا کلان از قبیل برنامهریزی، هدایت و کنترل است. برخی به عنوان مشاور فعالیت کرده و برخی نیز دفاتر شخصی می زنند و پروژه های مختلف را در دست می گیرند که درآمد هر سه قشر با یکدیگر فرق می کند. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع در حوزه های مدیریتی فعالیت می کنند. بنابراین معماران به دنبال کشورهایی با فعالیت بالای املاک و مستغلات هستند که لزوماً در یک قاره واحد متمرکز نیستند. با مدرک مهندسی صنایع چطور؟ مهندسی معماری یا صنایع ?

جهت مشاوره در زمینه مهندسی معماری یا صنایع ؟ در صورتی که به هر دلیل به تلفن ثابت دسترسی ندارید ما برای مشاوره با شما تماس میگیریم! ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد بازار کار و آیندهی شغلی و موانع پیش رو در مقابل فارغالتحصیلان رشتهی معماری با شما صحبت کنیم. اطلاع از رشته ای که انتخاب خواهید کرد و آمادگی ذهنی از آن به شما در انتخاب صحیح و پیشرفت های تحصیلی کمک بسیاری می کند. به طور کلی تعداد واحدهایی که دانشجوی رشته معماری باید در طول تحصیل بگذراند ۱۴۰ واحد است. در این درس همان طور که از نام آن مشخص است، دانشجویان با طراحی جزئیات فنی و کلی یک ساختمان آشنا می شوند. آنها باید مهارت های ارتباطی پیشرفته ای داشته باشند، تا بتوانند به طور موثری ایده ها و مفاهیم را با یکدیگر تعامل و ارائه دهند. در نهایت، دانش آموزان ممکن است بخواهید به در نظر حضور در یک مدرسه است که دارای یک موسسه مهندسی (AEI) شاخه دانشجویی معماری.AIE، یک سازمان برای حرفه ای ها در صنعت ساخت و ساز، نیاز به فصل دانش آموز را به توسط هیئت اعتباربخشی برای مهندسی و فناوری معتبر است.دانش آموزان علاقه مند در برنامه های مهندسی معماریممکن است می خواهم برای حفظ این ملاحظات را در ذهن:برنامه های مقطع کارشناسی در دسترس به عنوان برنامه 4 ساله یا 5 ساله هستند.

دیدگاهتان را بنویسید