رشته مهندسی معماری : بازار کار و آیندهی شغلی رشته معماری

مهندس معمار دارای تفکرات خلاقانه است که با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم و منظره مناسب طرح میزند. یک مهندس معمار باید سرشار از تفکرات ناب و خلاقانه باشد تا قادر به طراحی با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم دید و منظر مناسب باشد. به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستمهای تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگیهای آن، استفاده از طرحهایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد میکند و … اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه میکند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبههای زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. با توجه به تحقیقات و نوع آوری ها، این دانشگاه، اعتقاد زیادی به شکستن سنت ها ندارد. همچنین بعضی از مهندسان معماری تمامی توانایی های مهندسان عمران را خواهند داشت و می توانند به جای آن ها وظایف مهندس عمران را انجام دهند.

در جدول و نمودار زیر به اجمال رشته مهندسی معماری را بررسی می کنیم. این شاخه یک پردازشگر ساده و نحوه کار آن را بیان میکند سپس به معماری های مختلف می پردازد و مسائل Cash، Pipline و سیستم های تحمل پذیر خطا را مورد بررسی قرار می دهد. معماری یکی از رشته های گروه ریاضی است که بسیاری از کسانی که در این گروه تحصیل می کنند، علاقه زیادی به ادامه تحصیل در آن در دانشگاه را دارند. در ادامه مهمترین وظایف آنها به صورت طبقهبندی شده اشاره شده است. MagicPlan از دوربین تلفن همراه شما برای اندازه گیری فضاها و ایجاد نقشه های تقریبا دقیق استفاده می کند که می توانند به صورت PDF ، DXF یا JPG صادر شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی نرمافزارهای مختص هر رشته توانستهاند کمک شایانی به افراد برای انجام فعالیتهای خود کنند، یعنی اگر قبلاً شما برای تهیهی نقشه نیاز به کشیدن آن روی کاغذ داشتید در حال حاضر شما با استفاده از این نرمافزارها میتوانید نقشههای خود را بهصورت سهبعدی نیز در بیاورید.

مهندس معمار، نقشههای ساختمانهای جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمانهای قدیمی را طراحی میکند. با داشتن تجربه کاری و سرمایه لازم مهندس معمار می تواند شرکت مستقلی تاسیس کرده و به شکل قراردادی با سازمان ها، شرکت ها و افراد مختلف کار کند. معمار فردی هنرمند است که با استفاده از مباحث هندسی به خلق یک بنا می پردازد که در برخی موارد آن بنا تبدیل به هویت یک جامعه شده و تا هزاران سال به عنوان میراث باقی می ماند. شاید تا به امروز نمی دانستید که معنای لغوی کلمه مهندس یعنی فردی که هندسه می داند و با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد. حداقل طول این دوره ۴ سال میباشد که پیش از شروع رسمی این دوره دانشجویان یک نیمسال به عنوان پیش نیاز خواهند گذراند و ۸ واحد از دروسی که در این پیش نیاز میگذرانند جزو دروس کارشناسی به حساب می آید .

مهندسی معماری به عنوان رشتهای با بالاترین قابلیت برای مقابله با تغییرات آب و هوایی شناخته شده است. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه رایانش ابری (cloud computing)، شبکه، شبکه های میان تراشه ای، اینترنت اشیا، سیستم های نهفته و طراحی تراشه زیر نظر استاد راهنما تحقیق و مطالعه می کنند. CPU بر اساس دستوراتی که دریافت میکند عملیات لازم را روی دادهها انجام می دهد. معماری کامپیوتر یکی از رشته های پرطرفدار ارشد است و در آن با اجزای داخلی کامپیوتر که مراحل انجام یک دستور را بر عهدهدارند و چگونگی کار آنها آشنا میشویم. همچنین در این قسمت تفاوت های مهندسی معماری با مهندسی عمران را برمی شمریم. از آنجا که در نهایت معمار مسئولیت عدم امنیت ساختمان را برای سرنشینان به عهده دارد، با یک مهندس عمران همکاری می کند، تا اطمینان حاصل شود که این سازه با کلیه اصول مناسب مربوط به ساختمان مطابقت دارد. کار مهندس معمار با مهندس عمران در گرایش سازه شباهتهایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید