رشته مهندسی معماری : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر – فسفر

مطمئنم خیلی از شماها برای اینکه رشته خوبی برای خودتون انتخاب کنین از قبل در مورد اون تحقیق می کنید. توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، باید با زبان خارجی کشور مورد نظر و همچنین زبان انگلیسی آشنایی خوبی داشته باشید. امروزه از کمپوست به عنوان مصالح ساختمانی استفاده میشود، سرمایهگذاری جمعی و طراحی تیمی محبوبیت فزآیندهای در پروژههای معماری دارند و تمرکز مهندسین معمار روی اهمیت زیرساختهای سازگار با محیط زیست و صرفهجویی در مصرف انرژی است. دانشکده اصلی معماری در آلمان تحت حمایت Professors Richard Döcker و Rolf Gutbrod به عنوان روح معماری مدرن آغاز به کار کرد و بعد از آن به دنبال تحقیق در زمینه های جدید در حوزه برنامه ریزی شهری و همچنین ضروریات آموزش و تحقیق بوده است. به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستمهای تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگیهای آن، استفاده از طرحهایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد میکند و … معماری هنری است که برای ما محیط فیزیکی که در آن زندگی میکنیم را فراهم میکند. معماری کامپیوتر یکی از رشته های پرطرفدار ارشد است و در آن با اجزای داخلی کامپیوتر که مراحل انجام یک دستور را بر عهدهدارند و چگونگی کار آنها آشنا میشویم.

در نتیجه فارغ التحصیلان این مقطع با اصول ساختمان سازی آشنا می شوند؛ اما جنبه هنری این رشته در مقطع کارشناسی ارشد آموزش داده می شود. دانشجویان را با جزئیاتی که برای اجرایی کردن طرح هاست، آشنا می کند. او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام میدهد. در این شهرهای هوشمند، سنسورها اطلاعات مختلف را گردآوری میکنند و تراشههای هوشمند، همهی کارها را کنترل مینمایند. مهندسان معماری با توجه به اینکه در چه محیطهای کار میکنند دارای وظایف مختلفی هستند. کار مهندس معمار با مهندس عمران در گرایش سازه شباهتهایی دارد. یک مهندس معمار میتواند طراح فنی ساختمان، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شود. از جمله زمینه های شغلی برای یک مهندس معماری می توان به سرپرستی دفاتر معماری، مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه های معماری، طراحی، نظارت صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی پارک ها و میادین شهری و محوطه سازی، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضاهای طبیعی، مشارکت در پروژه های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی، تدریس در دبیرستان ها ی فنی و حرفه ای و دانشگاه ها اشاره کرد.

این دانشگاه در سراسر جهان به خاطر تحقیقات و تمرینات واقعی اش شناخته شده است. حدود ۱۳ دانشگاه در آلمان وجود دارد که در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان نیز قرار گرفته اند. در راستای تعهد دانشگاه به بهرهوری مناسب دانشجویان از دوران تحصیل ، حدود 50 مدرس باتجربه در امر تدریس در مقطع آموزش عالی و نیز اساتید مجرب بازار حرفهای کشور، همکاران هیأت علمی دانشکده را در این رشته یاری میدهند. دانشکده معماری، با بیش از ۳۰ موسسه آموزشی بین المللی در چارچوب آموزش عالی اروپایی و فراتر از آن، تبادل دانشجو انجام می دهند. مبانی نظری معماری، برداشت از بناهای تاریخی، آشنایی با معماری جهان، آشنایی با معماری معاصر، نقشهبرداری، تأسیسات مکانیکی، تنظیم شرایط محیطی، تأسیسات الکتریکی (نور و صدا)، مقاومت مصالح و سازههای فلزی، سازههای بتنی، متره و برآورد، مدیریت و تشکیلات کارگاه، ایستایی، مصالح ساختمانی، روستا، ساختمان، طرح معماری. تعادل بین جنبه های تئوری، هنری و فنی و زیست محیطی، پایه تمامی تمور در این دانشکده می باشد.

همچنین بعضی از مهندسان معماری تمامی توانایی های مهندسان عمران را خواهند داشت و می توانند به جای آن ها وظایف مهندس عمران را انجام دهند. کمی ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی، همه ی آن چیزی ست که شما برای معمار شدن نیاز دارید. همه چیز حول محور توسعه ساختاری شهرها و جوامع می چرخد. معماری سیستمهای ساختاری: مهندس سیستمهای ساختاری مسئول استحکام و پایداری بنا است. کشور آلمان به ۱۶ منطقه (Lander – به زبان آلمانی) تقسیم می شود که هر کدام از بخش ها مسئول تعیین کردن شهریه دانشگاه های خود می باشند. سایت Zeit به صورت آنلاین، لیست دانشگاه ها ، پیش نیازها و شروط هر دانشگاه را اعلام می نماید. امنه هزینه های اقامت حدود ۱۲۰ تا ۳۲۰ یورو برای هر ماه می باشد. ادامه تحصیل در رشته معماری تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است و گرایشهای مربوط به این مقاطع را نیز کمی قبلتر به صورت مفصل شرح دادیم. امکان ادامه تحصیل در خارج کشور برای دانشجویان رشته مهندسی معماری فراهم است. در ادامه مهمترین وظایف آنها به صورت طبقهبندی شده اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید