رشته مهندسی معماری : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر – فسفر

بهطور کلی این موضوع به طراحی محیط و فرم بر میگردد. از گذشته معماری ایران دارای دو نظام کلی آموزش بوده است. نیاز به فارغالتحصیلان مهندسی معماری در سطح کشور از کارفرمایان خصوصی در پروژههای کوچک و بزرگ تا کارفرمایان دولتی (فرمانداریها، استانداریها، شهرداری، وزارتخانهها) در پروژههای عظیم متغییر است. این عناصر در کنار هم به معماران اجازه میدهند تا ساختمانهای زیبا و مفید خلق کنند. طرح 5 ساله یک برنامه حرفه ای دارای مدرک است که نیاز به یک پایان نامه ارشد و پروژه های حرفه ای معمولا.غلظت طراحی احتمالی ممکن است مکانیکی، ساختاری، روشنایی، برق و ساخت و ساز.امکانات تخصصی، مانند یک آزمایشگاه نور، آزمایشگاه سیستم های مکانیکی و یا آزمایشگاه سیستم های الکتریکی ارائه تجربه عملی است.معماری فصل دانشجوی موسسهمهندسی اجازه می دهد دانش آموزان برای شرکت در فعالیت های در دست، از جملهساخت و ساز درخت خانه، کشتی سازی و طراحی مسابقات مانند رقابت پل فلزی. بسیاری از مهندسان معمار بعد از دریافت مدرک لیسانس خود، تصمیم به اخذ مدرک کارشناسی ارشد میگیرند. مهندس معماری باید دارای حداقل مدرک لیسانس باشد. در کنار این باید فرد به مباحث مربوط به ساخت و ساز و جنبه های فنی ساختمان نیز علاقه مند باشد.

ادامه تحصیل در رشته معماری تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است و گرایشهای مربوط به این مقاطع را نیز کمی قبلتر به صورت مفصل شرح دادیم. دورهی کارشناسی ارشد ناپیوستهی مهندسی معماری با ایجاد زمینهی مساعد برای رشد گرایشهای تخصصی و در نتیجه بالا بردن بازدهی رشته، پاسخگوی ضرورت یاد شده است. از معماری به عنوان فن سازماندهی فضا نیز نام برده اند به عبارت دیگر مهندسی معماری هنر محصور کردن فضا جهت استفاده بشر است. همچنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرارگیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آن ها نیز می باشد. افرادی که سرشار از ایده های نو و خلاقانه هستند و طرح هایی جذاب و خاص را خلق می کنند از مناسب ترین گزینه ها برای رشته معماری می باشند. حوزه های کاری شامل استحصال، تصفیه و توزیع آب آشامیدنی، احداث چاه، ساخت دایک و سد و … اما در مجموع حوزه کاری مهندس معمار از یک مهندس عمران محدودتر می باشد.

آنها پس از چند سال کسب تجربه و تخصص میتوانند مدیریت بخشهای از پروژههای ساختمانی را به عهده بگیرند و با چند سال دیگر کسب تجربه در چنین مشاغلی، میتوانند یک پروژهی ساختمانی را از صفر تا صد، مدیریت کنند. 1. فعالیت به عنوان مهندس مشاور معماری در جهت طراحی پناها یا مجموعهی زیستی کوچک، از طرحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیلدهندهی بنا. یک سبک یا روش طراحی است که به ساخت درون ساختمان میپردازد.هنر و علم طراحی بناکردن قسمت داخلی ساختمان به عنوان یک معماری مدرک و مرتبط با کیفیتهای فیزیکیمعماران سعی در ساخت طراحی کل ساختمان دارند که مرتبط با مسائل سازهای و نقشه است . معماری به عنوان اجتماعیترین هنر بشری با فضای اطراف انسان مرتبط است. توجه به ابعاد کمی و هم کیفی نیازهای رو به تزاید کشور در عرضه طراحی فضای زیست توسعه و تعمیق دانش و توان تخصصی معماران را ایجاب میکند. 8. مشاوره عالی در زمینه طراحی فضای زیست به ویژه در حوزه گرایش تخصصی خود. بدین ترتیب علاوه بر کسب جایگاه علمی و تخصصی بالاتر و جایگاه بهتر در جامعه، می توانند در مشاغل عالی تری نیز کار کنند. در ادامه برای آشنایی بیشتر علاقه مندان به رشته معماری و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری ارائه می گردد.

پیشینه معماری ایران به حدود ۱۰۰۰ سال پیش از اسلام میرسد و پس از ظهور این دین نیز تاکنون شاهد بیش از ۱۴۰۰سال معماری ایرانی- اسلامی هستیم. همچنین در ابتدای شروع به تحصیل یک نیم سال به دانشجویان به عنوان پیش نیاز ارائه می شود. برای شروع این مسیر میتوانید از مجموعه فیلمهای آموزش زبان انگلیسی فرادرس کمک بگیرید. به همین دلیل، برای یادگیری مهارتهای فردی، مشاهده مجموعه فیلمهای آموزش توسعه مهارت فردی فرادرس پیشنهاد میشود که لینک آن در زیر آورده شده است. این در حالی است که معمار معاصر را محصول آموزش دانشکدههای معماری امروزی و معمار گذشته را حاصل آموزش سنتی معماری میپنداریم. در زیر به شاخههای مختلف این رشتهی اشاره میکنیم. اگرچه در سالهای اخیر شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت پذیرش دانشجویان معماری و ایجاد این رشته در دانشگاههای مختلف بودهایم اما نیاز شدید کشور در بخش ساخت و ساز و کمبود ساختمانهای مختلف به ویژه بناهای مسکونی، بازار این رشته را پر رونق کردهاست. مهندسی معماری یکی از جذاب ترین رشته های گروه ریاضی فیزیک برای دانشجویان بوده و به دلیل ارتباط زیاد با مفاهیم هنری و خلاقانه همواره داوطلبان زیادی علاقه مند به تحصیل در این رشته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید