رشته مهندسی عمران چه تفاوتی با رشته معماری دارد؟

یک مهندس معمار میتواند در بخشهای دولتی مانند شهرداریها، بنیاد مسکن، سازمانها و ارگانهای دولتی مشغول به کار شود. بازار استخدام مهندس عمران در کشور های در حال توسعه بسیار داغ است. انتخاب رشته و انتخاب حرفه تخصصی برای ورود به بازار کار، یکی از آن انتخاب های مهمی است که تا سال ها تاثیر خود را روی زندگی افراد می گذارد. در حالیکه در رشته معماری این امکان برای فارغ التحصیلان وجود خواهد داشت که با توجه به توانایی های طراحی و خلاقیتهای ذاتی و اکتسابی خود در ارائه طرح های منحصر به فرد، بتوانند به طور مستقل، به فعالیت خود ادامه دهند که البته این از نقاط قوت رشته معماری می باشد. ۱- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طرح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده بنا، این زمینه از کار معمار در حقیقت وظیفه محوری او را تشکیل می¬دهد. به طوریکه که وظیفه طراحی و ساخت کلیات ساختمان و مسئولیت استحکام و ایمنی آن بر عهده مهندس معمار است و طراحی و رسیدگی به جزئیات داخلی و معماری و دکوراسیون داخلی وظیفه معمار داخلی می باشد. سرعت تغییرات در این رشته نسبت به سایر رشته ها نظیر کامپیوتر، بسیار کم است به نحوی که در چند دهه ی گذشته، در روشهای طراحی و ساخت ساختمان ها، تغییرات چشمگیری رخ نداده است.

در جواب این سوال باید بگوییم که نمی توان به طور مشخص گفت که درآمد این رشته می تواند چقدر باشد. همچنین در تفاوت مهندسی معماری با معماری داخلی گفتیم که وجه تمایز این دو در زمینه کاری آنها می باشد. او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام میدهد. در سوی دیگر رشته مهندسی عمران بیشتر با تکیه بر فعالیت های اجرایی و طراحی سازه دارای نقشی تاثیر گذار در دنیای مهندسی است و مناسب افراد با علاقه های اجرایی می باشد. رشته مهندسی معماری مناسب افردی است که دارای قدرت تخیل ، قدرت خلاقیت بالا و ذوق هنری هستند و در کنار عواملی که گفته شد شخص بایستی به مباحث ساخت و ساز و جنبه فنی ساختمان علاقه مند و توجه داشته باشد . اما مهمتر از آن شبکه ای از روابط است که با دیگران ایجاد می کنید. مردم عادی از این رشته به عنوان راه و ساختمان نام میبرند و مسئله مسکن در ذهن انسان جای خودش را در رابطه با این رشته به خوبی باز کرده است و از طرفی این رشته در انگلستان به هر رشتهای که کار آن آبادانی و تمدن سازی باشد اطلاق میشود، اما اکنون دامنه کاری مهندسی عمران محدودتر شده است و دلیل آن نیز پیدایش تخصصهای گوناگون در کنار این رشته است.

ممکن است این قانون ساده ای باشد ، اما نخستین قدم در ایجاد تاثیر مثبت در اساتید شماست. اما یک جنبه مهم دیگر که معمولا نادیده گرفته می شود ، رابطه استاد و دانشجو است. اما مهم است که بتوانید این آزادی ها را کنترل کنید. فارغالتحصیلان این دوره براساس تواناییهای کسب شده در روند آمورش میتوانند در زمینههای زیر ایفای نقش کنند. در نهایت فراموش نکنید که رابطه خوبی را با اساتید خود ایجاد کنید. چهار گام زیر به شما کمک می کند تا رابطه خاص و مثبتی را با سایرین و اساتید خود ایجاد کنید. کارآموزی یک بخش مهم در تحصیلات شماست و اگر زمانی برای کمک کردن به اساتید خود صرف کنید قطعا نتیجه آن را خواهید دید. سعی کنید در پروژه های اساتید خود شرکت کنید و تجربه کسب کنید. توصیه ما به دانشجویان و داوطلبان تحصیل در رشته معماری این است که در هر صورت، به دروس تدریس شده از دانشگاه اکتفا ننمایند البته دروس دانشگاه و قوانین و آموزش هایی که خواهید دید بستری مناسب و علمی برای شما فراهم خواهد نمود ولی در عمل و در بازار کار واقعی، شما نیاز به مهارت استفاده از نرم افزارهای جدید و مطرح در دنیا و ایران هستید، بنابراین حین تحصیل از دوره های آموزشی نرم افزارهای مرتبط استفاده نمایید.

دانشجویان و مهندسین این رشته برای پیشبرد کار خود با نرم افزار های مختلفی در این زمینه کار می کنند. این مسئله خود به یک ویژگی برای مهندسین عمران تبدیل شده است. این رشته مناسب افراد علاقمند به دو حوزه ساختمان و هنر می باشد. با سرعت زیاد در حال انجام است و این به معنای بازار کار مناسب رشته مهندسی عمران در این کشورهاست. این کار واقعاً بهترین راه فهمیدن این است که از رشته مهندسی معماری لذت خواهید برد یا نه. پلاگین Vray توسط شرکت Chaos Grou تولید شده است و یکی از بهترین و پر کاربرد ترین پلاگین ها می باشد. اگر چه کل دوره معماری مهم است ، شروع آن به شما کمک می کند تا برای برداشتن گام های بزرگ برنامه ریزی کنید. بازار کار رشته معماری نیز بسیار گسترده است و بسیاری از شرکت های ساختمانی، آموزشکده های هنری-آموزشی و همچنین دفاتر طراحی، نیازمند استخدام مهندس معمار می باشند. هر روزه طراحیها و ساخت و سازهای بسیاری توسط معماران صورت میگیرد. دانشجویان گرایش مهندسی معماری توجه بسیاری به سیستم های طراحی کاربردی نظیر: نورپردازی، سیستم تهویه، سیستم های گرمایشی و سرمایشی خواهند داشت. شاید برای بعضی از دانشجویان مکالمه کردن با اساتید مشکل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید