با رشته مهندسی معماری بیشتر آشنا شوید

طول دوره کارشناسی مهندسی معماری با طرح نهایی حداقل چهار سال می باشد. هویت محوری در تفکر و طراحی، آموزش سیر از ایده پردازی به عمل ، مطالعه و بررسی و تحلیل تاریخ معماری ایران و جهان، مطالعه و شناخت و ارزش نهادن به معماری تاریخی و بومی ایران ،آشنایی و آموزش شیوههای نوین و روزآمد بهینهی طراحی و اجرا،رشد و بارآوری خلاقیت و نوآوری هدفمند دانشجویان در طراحی معماری، آمادگی برای ورود به بازار کار حرفهای، از ارکان اصلی آموزش دوره مهندسی معماری در این دانشکده است. دانشجو در این رشته باید با هنر، علم مهندسی، شناخت از فرهنگ و آداب و رسوم و جغرافیای محیط به طراحی بپردازد. بعضی از این مهندسی ها عبارتند از: مدیریت سواحل، علم شناخت مواد، علوم زمین شناسی، مهندسی شهری، نقشه برداری و مهندسی سازه های دریایی. فارغ التحصیلان گرایش معماری مناظر قادر به یادگیری عناوین مرتبط با اجتماع، محیط زیست، جغرافیا و استفاده از آنان در مناظر موجود، مطالعه مواد بکاررفته شده، شناخت فناوری ها و مدیریت طراحی مناظر خواهند بود. به صورت پیش فرض وجود دارند و کاربر با انتخاب هر کدام و تعیین سایز دلخواه می تواند از آن ها استفاده کند.

تفاوت این نرم افزار با نرم افزار های مشابه مثل مکس این است که در این نرم افزار ها برای مدل سازی از سیستم mesh استفاده می شود، اما در نرم افزار Rhino مدل سازی با استفاده از خطوط nurbs صورت می گیرد. توجه به معماری، از گذشته های خیلی دور در میان انسان ها دیده شده است. این نرم افزار به تازگی وارد دنیای طراحی و معماری شده است اما با پیشرفت های مداومی که دارد هر لحظه از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهد شد. موضوع این رشته محبوب، طراحی، ساخت و نگهداری از پروژه هایی مثل جاده ها، پل ها، کانال ها، سدها و ساختمان ها می باشد. بعضی از مهندسین عمران به صورت ویژه برای نهادهای دولتی فعالیت می کنند که ممکن است تخصص های مختلفی را در بر بگیرد، خصوصا وقتی که مربوط به گسترش و نگهداری از زیرساخت ها باشد. مهندس عمران، فردی است که به حرفه مهندسی عمران، برنامه ریزی، طراحی، ساخت، نگهداری و ایجاد زیرساختها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود وضعیت زیرساخت های موجود می پردازد. از نظر قدمت، رشته مهندسی عمران، بعد از مهندسی جنگ، دومین نظام مهندسی است و این روزها مهندسی عمران به عنوان حد واصل مهندسی نظامی و مهندسی غیر نظامی شناخته می گردد.

هیچ وقت ما نمی توانیم دو تا چیز غیر همجنس رو باهم مقایسه کنیم و این سوال که عمران بهتر است یا معماری کاملا اشتباهی ست زیرا عمران و معماری از یک جنس نیستند که بتوان آن دو رابا هم مقایسه کرد. این هنر یکی از هفت هنری اصلی است و معمار نیز یک هنرمند است که آثار وی در گروه آثار هنری قرارمیگیرد. دروس اختصاصی این رشته، شامل درس هایی مثل تحلیل سازه ها و طراحی سازه های بتنی و فولادی است که در سطح های گوناگونی ارائه می شوند. مهندسی های گوناگونی وجود دارند که جزو شاخه های علمی بهبود دهنده پروژه های عمرانی می باشند. در کل می توان گفت هنر طراحی و فن و ساختن بناها و فضاهای شهری برای پاسخ دادن به نیازهای افرادی است که از فضاها استفاده می کنند. اما از سال 78 این رشته مانند سایر رشتههای مهندسی در مقطع کارشناسی دانشجو میپذیرد و دانشجویان پس از فارغالتحصیل شدن در صورت علاقهمندی میتوانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند. در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته ارشد مهندسی معماری، معرفی سایر رشته های ارشد و دکترای معماری (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

این موضوع سبب شده که Rhino از مزایای بسیار بیشتری نسبت به سایر نرم افزار ها برخوردار شود. در واقع، معمار، ناظر هایی و هماهنگ کننده همه پلان های یک ساختمان، از جمله نقشه های معماری و طراحی، نقشه ای محاسبات و نقشه های تاسیسات می باشد. یک مهندس معمار میتواند طراح فنی ساختمان، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شود. در مسیر رسیدن به شغل مهندس معماری، دانش آموزانی که وارد دوره های فنی و حرفه ای می شوند از دو امتیاز بزرگ نسبت به دانش آموزانی که از رشته ریاضی وارد دانشکده هنر می شوند، برخوردارند. رشته مهندسی عمران و مهندسی معماری ، هر کدام از ویژگی های مخصوص به خود برخوردارند و همین ویژگی ها هستند که سبب تفاوت این دو رشته می شوند. همچنین در این نرم افزار اجزای مختلف ساختمان مثل سقف، دیوار، در، پنجره و … این درس طراحی اجزای مختلف یک ساختمان را از لحاظ جنبه های فنی مورد بررسی قرار می دهد. دروس مربوط به هندسه و ترسیمات فنی به صورت کامل؛ این دروس توانایی انواع ترسیمات هندسی را برای دانشجو فراهم میسازند تا وی در ترسیمات معماری دچار مشکل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید