با رشته معماری بیشتر آشنا شوید

در اکثر کشورها، یک مهندس عمران با مدرک کارشناسی یا لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه فارغ التحصیل می گردد که به پایه قوی در ریاضیات و فیزیک نیاز دارد. افرادی که به ساخت و ساز علاقه دارند و در کنار آن از قوه تخیل و هنر خود نیز استفاده میکنند باید به سراغ این رشته بروند. تفاوت مهندس عمران و مهندس معماری ، یکی از مسائلی است که بسیاری از علاقه مندان به این دو رشته با آن مواجه هستند. برخی ها معتقدند که رشته معماری، بیش تر هنری است و رشته عمران، بیش تر با جنبه عملی کار سر و کار دارد. البته لازم به ذکر است که برخی از مهندسان معمار به استخدام شرکت های طراحی درآمده و برخی خود اقدام به جذب پروژه می نمایند که قطعا درآمد این دو گروه با توجه به میزان فعالیتشان، با هم متفاوت خواهد بود. اگر بخواهیم واضح تر وظایف هر کدام را در مراحل ساختمان سازی بگوییم میتوانیم به این موضوع اشاره کنیم که فرآیند های مثل بادبند، ستون ها، اسکلت ساختمان، پی و غیره بر عهده مهندس عمران است اما کارهایی مثل دکوراسیون داخلی، پلان های طبقات، نمای ساختمان و …

در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهرها را مهندسان معمار می سازند. مهندسین عمران، عموما در تخصص های ویژه ای فعالیت می کنند، مثل مهندسی سازه، مهندسی خاک و فونداسیون، مهندسی آب، مهندسی مصالح ساختمانی، مدیریت پروژه، مهندسی راه، مهندسی محیط زیست و مهندسی سازه های هیدرولیکی. هدف رشته معماری تربیت افرادی است که بر این طیف عمل خلاقانه تسلط یافته و توان انتقام بخشی به مقتضای زیست انسانی را داشته باشند تا بدین ترتیب ابعاد کمی و شرایط کیفی زیست و رشد در جامعه فراهم گردد . به عبارت دیگر، کار یک مهندس عمران، مربوط به پروژه های عمومی و همگانی (سیویل) بوده و با حرفه یک مهندس نظامی که کارش به تجهیزات جنگی و دفاعی مربوط است، فرق می کند. 5 کشور کانادا، ایالات متحده، استرالیا، نروژ ، چین به دلیل رشد اقتصادی مکان های خوبی برای زندگی و کار برای مهندسان معماری است و مهندسان دراین کشورها می توانند پیشرفت های کاری خوبی داشته باشند. زیرا معماری نیز بیانگر نقاط قوت جامعه و همچنین پیشرفت تکنولوژی آنها است. چه چیزهایی باعث می شود رشته های عمران و معماری با هم متفاوت باشند؟ مهندسی معماری و مهندسی عمران دو رشته متفاوت ولی مرتبط با یکدیگر هستند که به خصوص امروزه یکی بدون دیگری تکمیل نمی شود.

دروسی که دانشجویان رشته مهندسی عمران باید پشت سر بگذارند، بخش های از فیزیک، ریاضیات و مدیریت را شامل می شوند. حداقل طول این دوره ۴ سال میباشد که پیش از شروع رسمی این دوره دانشجویان یک نیمسال به عنوان پیش نیاز خواهند گذراند و ۸ واحد از دروسی که در این پیش نیاز میگذرانند جزو دروس کارشناسی به حساب می آید . در واقع، معمار نیز مثل همه افراد دیگر، دارای تخیلاتی است، اما با این تفاوت که قادر است تخیلات خود را به عرصه ظهور برساند. رشته مهندسی عمران و مهندسی معماری ، هر کدام از ویژگی های مخصوص به خود برخوردارند و همین ویژگی ها هستند که سبب تفاوت این دو رشته می شوند. در طول زمان، شاخه های مختلفی از مهندسی، جدا از مهندسی عمران پدید آمدند که از میان آن ها می توان به مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق اشاره کرد. هیچ وقت ما نمی توانیم دو تا چیز غیر همجنس رو باهم مقایسه کنیم و این سوال که عمران بهتر است یا معماری کاملا اشتباهی ست زیرا عمران و معماری از یک جنس نیستند که بتوان آن دو رابا هم مقایسه کرد.

دروس اختصاصی این رشته، شامل درس هایی مثل تحلیل سازه ها و طراحی سازه های بتنی و فولادی است که در سطح های گوناگونی ارائه می شوند. موضوع این رشته محبوب، طراحی، ساخت و نگهداری از پروژه هایی مثل جاده ها، پل ها، کانال ها، سدها و ساختمان ها می باشد. بعضی از مهندسین عمران به صورت ویژه برای نهادهای دولتی فعالیت می کنند که ممکن است تخصص های مختلفی را در بر بگیرد، خصوصا وقتی که مربوط به گسترش و نگهداری از زیرساخت ها باشد. مهندس عمران، فردی است که به حرفه مهندسی عمران، برنامه ریزی، طراحی، ساخت، نگهداری و ایجاد زیرساختها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود وضعیت زیرساخت های موجود می پردازد. برخی نیز معتقدند که تفاوت محسوسی بین این دو رشته وجود ندارد و بر این باور هستند که مهارت و توانایی افراد، برتری آن ها را تعیین می کند. معماری اسلامی: گرایشی است که در آن به مطالعه تخصصی روی معماری ایران و جهان در دوره اسلام پرداخته میشود. عمران و معماری، هر دو، رشته هایی می باشند که با صنعت ساختمان در ارتباط هستند و بسیاری از دانش آموختگان این رشته ها ادعای برتری نسبت به یکدیگر را دارند. 1. پذیرش با آزمون و بدون آزمون نسبت به تحصیل در این رشته اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید