بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

7- طراحی پارکها و میادین شهری و محوطه سازی. مهندسین معماری در زمینههایی از قبیل: طراحی از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا، مهندسی مشاور، مهندسی ناظر، مدیریت پروژه، تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان، همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، طراحی پارکها و میادین شهری و محوطه سازی، مشارکت در پروژههای برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی، طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست قادر به فعالیت هستند. طراحی نقشه های سازه بعد از آماده شدن نقشه های معماری توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران و یا مهندس معمار برای ساختمان های کوچک است، انجام می شود. همانطور که می دانید بسیاری از نما ها و نقش و نگارهای زیبایی که در شهرها ما مشاهده میکنیم با کمک هنر معماری پدید آمده است، که این هنر قدمتی تاریخی در کشورهای مختلف دارد در ایران هم که قدمت آن به سال ها پیش از اسلام برمی گردد. معمار با انتخاب طرحی منحصربهفرد برای این بنا، موجب کاهش ۲۰ درصدی فولاد مصرفی در ساخت آن شده است. لذا این افراد اگر در حین انجام کار، ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه فنی و حرفه ای اخذ نمایند، می توانند به عنوان مهندس با تجربه و کاربلد، در این حوزه درآمد قابل توجهی کسب نمایند.

یک امتیاز اینکه گروه اول پس از اخذ مدرک دیپلم فنی و حرفه ای می توانند وارد بازار کار شوند و لذا اشتغال و کسب درآمد را حداقل ۴ سال زودتر از دانشجویانی که از رشته ریاضی وارد دانشگاه شده اند شروع خواهد کرد و دوم اینکه دارای مهارت های عملی و کاربردی بیشتری نسبت به دانشجویان دبیرستانی که وارد رشته معماری در دانشگاه شده اند، می باشند و لذا هر دوی این موارد باعث جذب سریعتر آنها به بازار کار می شود. شغل مهندسی معماری به عنوان یکی از مشاغل پر طرفدار و پر درآمد در بین بسیاری از جوانان و دانشجویان محسوب میشود. این گرایش یکی از جدیدترین گرایشها در سطح ملی و بین المللی است. هدف این رشته، ساخت ساختمانهایی با کارایی بالاست که ایمن، سالم، راحت و زیبا باشند و با اصول توسعهی پایدار، مطابقت کنند. دروس تخصصی معماری شامل: آشنایی با مبانی برنامهریزی کالبدی، تحلیل فضاهای شهری، آشنایی با مرمت ابنیه، طرح معماری، طراحی فنی و طرح نهایی می باشد. روش اول با تحصیل در هنرستان، در رشته فنی و حرفه ای به طور مستقیم با معماری آشنا می شوند و در روش دوم، دانش آموزان در دبیرستان در رشته ریاضی و فیزیک تحصیل می کنند.

در این صورت برای ادامه تحصیل در این دانشگاه وارد می شوند. چه کسانی می توانند در دانشگاه علمی کاربردی معماری بخوانند؟ این افراد میتوانند در رشته های کاردانی پیوسته دانشگاههای فنی حرفهای ، علمی کاربردی و دنشگاه آزاد به تحصیل بپردازند. چنانچه نسبت به شرایط تحصیل رشته مهندسی معماری و جزئیات مربوط به بازار کار این رشته علاقه مند هستید، در ادامه بحث همراه ما باشید. دانشجویان میتوانند یا به رشته مهندسی معماری که مرتبط است ادامه تحصیل دهند یا زودتر وارد بازار کار شوند و به عنوان معمار فنی به طراحی بناها یا مجموعههای زیستی کوچک و یا ناظر اجرای طرح و سرپرست دفتر مشاوره مشغول شوند . معماری داخلی هم یکی از شاخه های شغل مهندسی معماری محسوب می شود که در این شاخه از معماری شما با طراحی بنای داخلی یک ساختمان آشنا می شوید. خیر، اما اینگونه بهتر است که شما هر دوی این ها را دارا باشید. برای ساخت هر سازه باید ابتدا نقشه های مربوط به آن که شامل: نقشه های معماری و نقشه های سازه هستند، طراحی و تهیه شوند. مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند.

نقشه های سازه شامل: جزئیات و نحوه اجرای اسکلت و اجزای سازه ای می باشد. اما دامنه معماری فراتر از ترسیم نقشه ها است. مهندسی معمار افرادی هستند که بناها و ساختمان ها را طراحی کرده و می سازند. از آنجا که شما با افراد مختلف به عنوان یک رشته معماری کار خواهید کرد ، باید بتوانید ایده های خود را به طور موثر به افرادی که در پروژه های مختلف کار می کنند ، منتقل کنید. جای تعجب نیست که مهارت های طراحی بسیار مهم است ، صرف نظر از اینکه شما یک قطعه جدید ماشین آلات ایجاد می کنید یا کل ساختمان را طراحی می کنید. در بالا، سه ترند مهم این رشته در دههی پیش رو را به شما معرفی کردیم. مفاهیمی که در این دروس وجود دارد برپایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده بدین رو موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای اقبال فرد در این دروس به شمار نمی رود. بنابراین خلافیت چندانی نمی داند و رجال از این رو استفاده از داستان خلاقانه و پیگیری آن در تولیدات قالب بندی شده می توان من حس فضایی را به شکلی تاثیرگذار شکل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید