بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

همچنین، اگر داوطلبان بهترین کتاب برای آزمون نظام مهندسی معماری را مطالعه کنند و بتوانند حداقل 50 درصد از نمره حد نصاب را در آزمون کسب کنند، قبول محسوب می شوند. معماری architecture و مهندسی معماری architectural engineering دو چیز متفاوت هستند که اولی بیشتر زیرشاخه ی هنر محسوب می شود در حالیکه دومی در بعضی دانشگاه ها بیشتر حال و هوای علوم و مهندسی دارد و علت ان در تعریف مهندسی است مهندسی تمرکز بیشتری روی فیزیک و ریاضی دارد مثلا اگر یک معمار بخواهد ساختمان طراحی کند شاید خیلی بیشتر به جنبه های زیبایی ظاهری و یا این که طرح ساختمان چه مفهومی را به صورت سمبلیک منتقل می کند توجه کند ولی یک مهندس معمار شاید شبیه یک مهندس سازه مقاومت و پایداری ساختمان در بربابر نیور هایی که میتونه در جان پیش بینی کند اولویت خیلی بیشتری قرار می دهد و طرح هایش خیلی محطاناته تر وکاربردی تر باشد و همچنین امن تر باشد. معماری یکی از مظاهر بیرونی فرهنگ یک جامعه است و به همین دلیل نماد مناسبی برای مطالعه «فرهنگ» آن جامعه محسوب میشود و هر فرهنگ دارای معماری مختص به خود است، به معنی آن که هر زمان و هر جامعه ای سبک معماری خاص زمان و مکان خود را دارد و معماران بناها باید به این نکته توجه داشته باشند.

به همین منظور لازم است که یک مهندس معمار آشنایی و آگاهی کاملی با جغرافیای محلی که قرار است در آن خانه و سازه ای را بسازد داشته باشد و با آداب و رسوم، فرهنگ و نیاز های افراد بومی آن منطقه نیز آشنا باشد. همچنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آن ها نیز می باشد. مهندس معمار ، نقشه ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. در این بخش از معرفی رشته مهندسی معماری ، آینده شغلی این رشته را از جهات مختلف بررسی خواهیم کرد. معماری را میتوان روشی معرفی کرد که از دوران ماقبل تاریخ آغاز شد، به عنوان روشی برای بیان فرهنگ تمدنها در هر هفت قاره مورد استفاده قرار گرفته است. تنها وجه مشترک این دو رشته در این است که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز بنا سر و کار دارند. به هر حال محاسبات شما می تواند یک پروژه را ایجاد یا خراب کند. اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی معماری را دارید لازم است بدانید که این رشته در مقطع کارشناسی در مجموع 140 واحد درسی را در برمی گیرد که 20 واحددرسی آن مربوط به دروس عمومی،29 واحد درسی آن مربوط به دروس پایه،60 واحد مربوط به دروس اصلی، 27 واحد دروس تخصصی و 4 واحد درسی آن هم به دروس اختیاری اختصاص دارد.در جدول زیر لیست دروس مقطع کارشناسی رشته مهندسی معماری را در اختیارتان قرار داده ایم.

دوره کارشناسی ارشد معماری – معماری در ادامه دوره کارشناسی مهندسی معماری ( پیوسته و ناپیوسته) بوده که حصول کار آیی عمومی در این رشته را هدف قرار داده است. پلاگین Vray روی بسیاری از نرم افزار های قدرتمند مثل 3D Studio Max، Modo، Katana، Nuke، Rhino، Maya، Cinema 4D، Soft image، SketchUp و Auto Desk اعمال شده و امکانات بی نظیری مثل نور پردازی طبیعی، متریال سازی پیشرفته، استفاده از دوربین های فول آپشن و همچنین موتور رندر پر سرعت و پر قدرت را برای کاربران فراهم می کند. این برنامه به شما امکان می دهد تا بر روی تصاویر ترسیم کنید ، ایده های خود را بر اساس لایه ها ذخیره و سازماندهی کنید. از مهم ترین ها آن ها می توان به از دست دادن هویت ملی و تاریخی معماری ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای این معماری اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد معماری نوین نام برد.

اما عظیم ترین پروژه های یک معمار می تواند طراحی یک شهرک توریستی ، یک هتل ، فرودگاه ، بیمارستان و … می باشد. بخشی که مربوط به اسکلت انسان است به طور مستقیم می توان به مهندس عمران نسبت داد و بخش ظاهری آن نظیر پوست و مو را به مهندس معمار. او همه این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد. مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ساختمان های مختلف بپردازد. او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی ، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ ، آداب و رسوم ، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد ، انجام می دهد. بعضی از مهندسین عمران به صورت ویژه برای نهادهای دولتی فعالیت می کنند که ممکن است تخصص های مختلفی را در بر بگیرد، خصوصا وقتی که مربوط به گسترش و نگهداری از زیرساخت ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید