بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

آنها از بعد هنری با طراحان صحنه و طراحان صنعتی در ارتباطاند و از بعد فنی به صورت گستردهای با مهندسان عمران، تاسیسات و شهرسازی و تا حدی با مهندسان برق تعامل دارند. مهندس معماری رشتهای فنی و هنری است و بعد هنری از سختی کار آن میکاهد. با این حال، قبل از شروع مهم است که در مورد مهندسی معماری و الزامات آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. گرایش معماری اسلامی یکی دیگر از گرایشهای ارشد این رشته است که بر استفاده از اصول اسلامی در ساخت و مرمت بناهای تاریخی اشاره دارد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای 5 گرایش معماری آموزشی و فرهنگی، فضاهای درمانی و بهداشتی، مسکن، پایداری، مهندسی فنّاوری است. شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده می شود. ما باید طراحی را انجام دهیم که در آن تمام هدفمان بالا بردن کاربری آن فضا باشد. مفاهیمی که در این دروس وجود دارد برپایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده بدین رو موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای اقبال فرد در این دروس به شمار نمی رود.

مهندسی معماری یک حرفه دارای پروانه کسب و نسبتاً جدید است که در قرن بیستم در نتیجه پیشرفت سریع فناوری انقلاب صنعتی پدید آمده است، مهندسان معماری مهندسانی هستند که در نقشه کشی و ساخت ساختمان تخصص دارند، این حرفه امروزه بسیار مهم است، زیرا جهان ما در انقلاب مهم فناوری غوطه ور است. بسته به وضعیت بهره برداری، یک مهندس معماری می تواند دارای مدرک معماری از یکی از دانشگاه های معماری تهران باشد که توسط هیئت اعتبار بخشی ملی معماری (NAAB) تأیید شده است. بازار کار دیگری که می توان برای یک مهندس معمار به شمار آورد، طراحی داخلی فضاها و همچنین طراحی نمای پروژه های مختلف است که هر کدام بسته به نوع طرح و نیاز کارفرما دارای درآمد های متفاوتی هستند. اگر شما به کار خود مسلط نباشید و حتی کمی از اصول کار این مهندسان را ندانید، به دلیل نزدیکی فعالیتهای این دو شغل، ممکن است آنها کار را از دستتان بگیرند و در چیزی که به طور مستقیم در حیطه تخصص شماست، اعمال نظر کنند. محدودیت عمده این شغل شاید تقابل آن با شغل، مهندسی عمران- سازه، باشد.

این شغل مناسب آن دسته از افرادی است که از مهندسی صرف دوری میکنند. همچنین برای کسانی که توانایی راه اندازی کار شخصی را دارند، می توانند با شروع کار خود و تشکیل یک دفتر، برای خودشان کار کنند. مثل سدسازی، راه سازی و غیره ولی پروژه های یک معمار نهایتا می تواند طراحی یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه، بیمارستان باشد. معماران سعی در ساخت طراحی کل ساختمان دارند که مرتبط با مسائل سازهای و نقشه است . مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. نکته: ایمنی و قابلیت اطمینان ساختاری ساختمان ها و کیفیت هوای موجود در داخل آنها توسط مهندسان معماری طراحی میشود. مهندسان معمار علاوه بر طراحی بناها میتوانند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازند یا به عنوان ناظر ساخت فعالیت کنند. همچنین ناظر و هماهنگ کننده همه نقشه های بنا، نقشه های تاسیساتی و نقشه های محاسبات سازه ای، مهندس معمار است.

یک مهندس معمار موفق باید بتواند وظایف مختلفی را انجام دهد که شامل کارگردانی و نظارت بر عملیات ساختاری، مکانیکی و برقی در پروژه های ساختمان سازی برای اطمینان از کارآیی های کارآمد ساختمان می باشد. مدرنیسم و پست مدرنیسم توسط برخی از اعضای حرفهای معماری مورد انتقاد قرار گرفته است كه احساس میكنند معماری موفق دنبالهروی شخصی، فلسفهای یا زیبایی شناختی توسط فردگرایان نیست؛ بلکه باید نیازهای روزمره افراد را در نظر بگیرد و از فناوری برای ایجاد محیطهای قابل زندگی استفاده کرد، با فرآیند طراحی که توسط مطالعات علوم رفتاری، محیطی و اجتماعی گردآوری و اطلاع رسانی میشود. اگر اشتیاق به طراحی فضاهای مدرن و یا کلاسیک دارید تا افراد دیگر بتوانند به کار، زندگی خود مشغول شوند، رشته مهندسی معماری می تواند یک انتخاب شغلی ایده آل باشد. مهندسان معماری با میراث هزاران ساله نوآوری تدریجی در فناوری ساخت و ساز و پیشرفت علمی، آخرین دانش و فناوری های علمی را در طراحی ساختمان ها به کار می گیرند، یک مهندس معمار به طور متوسط 50 سال از 80 سال زندگی خود را در داخل ساختمان ها می گذراند. برای کسب اطلاعات بیشتر به ماهنامه های معماری و ساختمان مراجعه کنید. همان طور که از نام آن مشخص است، این گرایش بیشتر با مکان های باز و فضای طبیعی و طراحی برای آن سر و کار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید