بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

افرادی که در رشته مهندسی معماری فارغ التحصیل شده اند، بایستی برای اخذ پروانه اشتغال، ضمن تهیه بهترین کتاب و مواد آزمون نظام مهندسی معماری، قادر به پاسخگویی سوالات و کسب نمره مجاز شوند. جالب است بدانید که؛ با گذشت زمان شاخههای گوناگونی از مهندسی جدا از مهندسی عمران به وجود آمده اند، ازجمله مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق. به علاوه، یک مهندس معماری علاوه بر خود معماری باید جنبه های مهندسی طراحی و ساخت و ساز ساختمان، از جمله مهندسی مکانیک و مهندسی برق را نیز مورد مطالعه قرار دهد. مردم عادی از این رشته به عنوان راه و ساختمان نام میبرند و مسئله مسکن در ذهن انسان جای خودش را در رابطه با این رشته به خوبی باز کرده است و از طرفی این رشته در انگلستان به هر رشتهای که کار آن آبادانی و تمدن سازی باشد اطلاق میشود، اما اکنون دامنه کاری مهندسی عمران محدودتر شده است و دلیل آن نیز پیدایش تخصصهای گوناگون در کنار این رشته است. در مقطع کارشناسی به جنبههای فنی معماری بیشتر توجه می شود و فارغالتحصیلان این رشته میتوانند به ساختمان سازی (طراحی فنی ساختمانهای مختلف) مشغول شوند. نقشههای معماری باید پیش از نقشههای سازه و توسط مهندس معمار طراحی شوند و البته برای ساختمانهای کوچک مهندس عمران نیز میتواند نقشههای معماری را خودش طراحی کند.

البته مهندسین معمار در بازسازی بناها نیز نقش دارند. به علاوه، مهندسین معمار با ارائهی راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمانها و کاهش ردپای کربنی ساکنین ساختمانها، به اصول توسعهی پایدار نیز پایبند هستند. نقشه های معماری باید توسط مهندس معمار طراحی شوند. در واقع یک مهندس معماری باید به مکانهای مختلف سفر کند تا با تمامی ساخت و ساز ها، فرهنگ و طرز ساختمان سازی ها آشنا شود. در ساختمان سازی ما وجود دارد. پروژههایی مانند سدسازی، راه سازی و … رشته های معماری هنگام ایجاد پروژه های پیچیده با بسیاری از افراد دیگر مانند طراحان ، مهندسان و سایر رشته های معماری همکاری می کنند ، بنابراین مهم است بدانید که چگونه نه تنها بخشی از یک تیم باشید ، بلکه چگونه در مواقع ضروری رهبری کنید. هم مختصصین عمران میتوانند برای آگهیهای استخدام مهندس معمار رزومه ارسال کنند و هم مهندسین معمار میتوانند به دنبال تصاحب فرصتهای استخدام مهندس عمران باشند.

نقشههای سازه که توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران (و یا مهندس معمار برای ساختمانهای کوچک) است، طراحی میشوند. در مقابل، یک مهندس عمران، باید در زمینه ریاضیات و کلیه موارد محاسباتی، توانایی و مهارت زیادی داشته باشد. باید توجه داشت که رشته ی مهندسی معماری در کانادا با رشته ی معماری تفاوت دارد. شاید علت این طرز فکر اشتباه، این باشد که برخی اوقات، معماران در کار مهندسین عمران دخالت می نمایند و گاهی نیز برعکس این اتفاق صورت می گیرد. اصول مشابهی در زمینه طراحی معماری وجود دارد: چرا برخی از طرح ها بهتر از بقیه هستند؟ مهندسی معماری (Architectural Engineering) کاربرد اصول مهندسی و فناوری در طراحی و ساخت و ساز ساختمان می باشد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. نقشه های سازه که توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران (و یا مهندس معمار برای ساختمان های کوچک) است، طراحی می شوند. مهندس عمران پروژههای بزرگ زیادی رو بر عهده میگیرد.

اما عظیمترین پروژههای یک معمار میتواند طراحی یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه، بیمارستان و … مهندس عمران در واقع فردی است که به کار مهندسی عمران، برنامهریزی، طراحی، ساخت و ساز، حفظ و ایجاد زیرساختها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود زیرساختهای کنونی میپردازد و از سویی دیگر میتوان گفت؛ کار یک مهندس عمران در کارها و پروژههای عمومی و همگانی (سیویل) است و با فعالیت یک مهندس نظامی که با تجهیزات جنگی و دفاعی سر و کار دارد، متفاوت است. بر عهده مهندس عمران است و تصمیم گیری در زمینه نمای ساختمان، پلانهای طبقات، دکوراسیون داخلی و … اغلب افرادی که با این دو رشته آشنایی زیادی ندارند، کار مهندس معمار را از وظایف مهندس عمران میدانند در حالی که این دو رشته وظایف متفاوتی را در تهیه نقشههای یک ساختمان به عهده دارند. مخاسبات سازه ای و میدانی یک بنا به عهده مهندس عمران گذاشته می شود و ظاهر، زیبایی، دکوراسیون و فضاسازی آن مربوط به حوزه معماری است. مهندس معمار میتواند با طراحی بناها و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی فعالیت نمایند . نقشههای معماری باید توسط مهندس معمار طراحی شوند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری به ویژه شغل مهندس معمار می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید