بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

امروزه مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های تاریخی بسیار اهمیت دارد و همین امر نیاز ما را به مرمت کنندگان بناهای سنتی بیشتر و بیشتر می کند. فارغ التحصیلان مرمت و احیای بناهای تاریخی می توانند پلی بین معماری گذشته و آینده ایجاد کنند. فارغ التحصیلان گرایش معماری مناظر قادر به یادگیری عناوین مرتبط با اجتماع، محیط زیست، جغرافیا و استفاده از آنان در مناظر موجود، مطالعه مواد بکاررفته شده، شناخت فناوری ها و مدیریت طراحی مناظر خواهند بود. هدف و وظیفه اصلی دانش شهرسازی، ایجاد زمینه و بستر مناسب برای زیست “انسان” است فارغ التحصیلان رشته شهر سازی می توانند در شهرداری ها و استانداری ها و وزارتخانه های مربوطه مشغول به کار شوند. کسی که رشته معماری را انتخاب میکند شرایطی کاملا متفاوت با پزشک دارد یک پزشک برای کار بعد از فارغ التحصیلی به سرمایه احتیاج ندارد اما یک مهندس معماری سرمایه حداقل 500 میلیون تومانی در شهرهای کوچک و یک میلیارد تومانی در شهرهای بزرگ برای شروع کسب و کار نیاز دارد یک مهندس معماری نبایستی به فکر استخدام باشد و این رشته بیشتر یک رشته کارآفرینی است و طبعا هر تیپ شخصیتی بدرد رشته های کارآفرینی نمی خورد .

دانش آموزانی که از طریق رشته ریاضی و فیزیک وارد دانشگاه می شوند هیچ پیش زمینه ای از مهندسی معماری نخواهند داشت، اما تعدادی از دروس دوره ی دبیرستان و آموزش های تکمیلی می توانند پایه ی خوبی برای یادگیری بهتر شوند. متوسط زمان برای تحصیل در رشته معماری ۱۲ تا ۱۳ ترم خواهید بود که برابر ۶ تا ۷ سال هست. میزان متوسط درآمد سالانه طراحان داخلی حدود 50 هزار دلار می باشد. زیرا تاریخ را خوب می شناسند و می توانند آثار تاریخی را تجزیه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزش ها آن را استخراج و هوشیارانه به کار گیرند و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند تا دیگران نیز در جهت حفظ میراث گذشته تلاش کنند. تکنولوژی معماری، بر طراحی فنی ساختمان و روش های بهینه ساخت آثار معماری و استفاده از تکنولوژی های مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا تاکید می کند. اتوکد: یکی از قدیمی ترین نرم افزارهاییاست که در زمینه معماری برای کشیدن پلان و نقشه کاربرد دارد. معماری یکی از مظاهر بیرونی فرهنگ یک جامعه است و به همین دلیل نماد مناسبی برای مطالعه «فرهنگ» آن جامعه محسوب میشود و هر فرهنگ دارای معماری مختص به خود است، به معنی آن که هر زمان و هر جامعه ای سبک معماری خاص زمان و مکان خود را دارد و معماران بناها باید به این نکته توجه داشته باشند.

رشته معماری ترکیبی از هنر، علم، ریاضی و کسب و کار است؛ بنابراین نیاز به داشتن یک پیشزمینه قوی در موضوعات مختلف دارد. معماری منظر از جمله رشته هایی است که خیلی شناخته شده نیست، زیرا برای آن تعریف دقیقی ارائه نشده است. برای مشاهده درآمد مشاغل این حوزه در کشور دلخواه می توانید به سایت payscale مراجعه کنید. اما می توانند در طول یک پروژه با یکدیگر همکاری داشته باشند. اما عظیمترین پروژههای یک معمار میتواند طراحی یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه، بیمارستان و … اما عظیم ترین پروژه های یک معمار می تواند طراحی یک شهرک توریستی ، یک هتل ، فرودگاه ، بیمارستان و … طراحی پارک های عمومی، پارک های موضوعی و فضاهای ورزشی، محوطه های مسکونی، طراحی شهرک های تجاری و صنعتی، طراحی محوطه برای مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، هتل ها و غیره، طراحی فضای شهری، میدان ها و پیاده راه ها و خیابان ها، طراحی بزرگراه ها و پل ها و دیگر سازه های مربوط به حمل و نقل، طراحی زیر ساخت های شهری و … برای ورود به رشته مهندسی معماری و طراحی دکوراسیون ، از دو طریق می توان عمل کرد: یکی اینکه دانش آموزان علاقه مند می توانند پس از قبولی در سال اول متوسطه ، وارد شاخه کاردانش شده و در رشته طراحی معماری داخلی تحصیل کنند.

این دورههای کارآموزی چندین سال طول میکشند و پس از مدتی، شما میتوانید به صورت حرفهای مشغول به کار شوید. گرایش بازسازی پس از سانحه، ضمن آشنایی شما با سوانح طبیعی و شناخت مفاهیم بلایا و اتفاقاتی و حوادثی که انسان رقم میزند به بحران در سه برههی آن که منظور قبل از حادثه، حین حادثه و پس از حادثه میپردازد و به موضوع بازسازی نیز اشاره میکند. دروس پیشنیاز دانشگاهی باید در یک نیمسال قبل از آغاز دوره گذرانده شود. مهندس معمار ، نقشه ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. با توجه به دروس خاص این رشته و نیاز به عکسبرداری، تهیه نقشه و … ازآنجاییکه مهندسی معماری رشتهای است که نیاز به تجربه و سابقه دارد، دانشجویان این رشته میتوانند هنگام تحصیل و در کنار گذراندن دروس خود در دفاتر مهندسی مختلف زیردست مهندسان باتجربه بهصورت کارآموزی و داوطلبانه مشغول به کار شوند و تجربه و سابقهی لازم را به دست آورند، در این صورت بازهم باید بگوییم همیشه، هر جا و در هر رشتهای کسب مهارتها حرف اول را میزند.

دیدگاهتان را بنویسید