بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

اگر میخواهید وارد این شغل شوید، همانطور که در بالا گفتیم، باید در رشتههای مهندسی معماری و شهرسازی یا رشته های مرتبط مثل عمران تحصیل کنید. بهتر است این حقیقت را باور کنیم که این روزها اغلب رشتهها در ایران و حتی دنیا اشباع شدهاند و ما برای به دست آوردن شغل موردنظر خود باید تلاش زیادی بکنیم. کاری که بیش از رعایت اصول فیزیکی مثل نور و صوت، نیاز به آشنایی با اصول زیباییشناسی دارد. یابد بدانید که مهندسی معماری تلفیقی از هنر معماری و علم مهندسی است و اگر علاوه بر اصول مهندسی، از هنر نیز سر در می آورید، می توانید در این رشته موفق شوید. باید بگوییم این افزایش فراتر از نیاز جامعهی کاری کشور است و موجب شده مانند بسیاری از رشتههای دیگر مشکلات زیادی را در سر راه فارغالتحصیلان، برای یافتن شغل موردنظر قرار دهد. دارا بودن از مهارت های تخصصی مثل طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای جدید، آشنایی با تاریخ معماری ایران و جهان، آشنایی با اقلیم شناسی، آشنایی با جغرافیا، آشنایی با اقتصاد، داشتن آگاهی خوبی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها، داشتن استعداد و ذوق هنری سبب می شود تا بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنید و روز به روز با ارتقا شغلی مسئولیت های بیشتر و بزرگ تری را قبول کنید.

این نرمافزارها در تمامی رشتهها از اهمیت بالایی برخوردارند و ازآنجاییکه در تحصیلات دانشگاهی تمرکز چندانی بر آموزش این برنامهها نمیشود بهتر است با استفاده از فیلمهای آموزشی یا کلاسهای مختلف به آموزش این نرمافزارها بپردازید تا بتوانید در بین رقبای خود حرفی برای گفتن داشته باشید. مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ی ساختمان های مختلف بپردازد. بخشهایی که یک مهندس معمار میتواند در آنها مشغول به فعالیت شود گسترده است اما نباید غافل شد که آمار بالای فارغالتحصیلان این رشتهها بازار داغ معماری را دگرگون کرده است و دیگر مانند گذشته بلافاصله نمیتوان شغل مناسب با درآمد خوب به دست آورد. قاعدتا ورود متخصصان از حوزههای مختلف به این حوزه، آیندهی این شغل را به طور کامل دگرگون خواهد کرد. برای این کار او باید در آزمونهای کتبی و عملی مختلف شرکت کرده و گواهیهای لازم را دریافت کند. Autodesk برنامه Autodesk A360 را توسعه داده است تا کاربران بتوانند نقشه های دو بعدی و سه بعدی را بدون توجه به نرم افزاری که برای ایجاد آنها استفاده کرده اند مشاهده و بارگذاری کنند.

دانشجویان رشته مهندسی معماری باید ذهنی خلاق با قدرت تخیل و تجسم بسیار خوب داشته باشند تا بتوانند از آن در طراحی ساختمان ها کمک بگیرند. مهندسی معماری یکی از جذاب ترین رشته های گروه ریاضی فیزیک برای دانشجویان بوده و به دلیل ارتباط زیاد با مفاهیم هنری و خلاقانه همواره داوطلبان زیادی علاقه مند به تحصیل در این رشته می شوند. رشته مهندسی معماری یکی از زیرمجموعه های گروه آزمایشی ریاضی – فیزیک است و یکی از زیرشاخه های گروه مهندسی قرار می گیرد. 1. پذیرش با آزمون و بدون آزمون نسبت به تحصیل در این رشته اقدام نمایند. رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی از سال 78 در ایران به وجود آمد و پیش از آن به صورت کارشناسی ارشد پیوشته دانشجو می پذیرفت. همچنین رشته مهندسی معماری در دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، و دانشگاه آزاد اسلامی نیز دانشجو می پذیرد. مهندسی معماری یک دانش میان رشته ای به حساب میآید. مهندس معمار با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر دارد به طراحی نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی ، طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضا های اطراف آن ها می پردازد.

شما به عنوان مهندس معمار اگر سابقه کار ندارید، برای واردن شدن به فضای کاری باید چند نرم افزار تخصصی این رشته مانند Revit،3DMAX، ArchiCad، Photoshop، AutoCad را بلد باشید، زیرا یادگیری این نرم افزار های به شما برای راحت تر وارد شدن به بازار کار کمک می کند. رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که طراحی، زیباشناسی، و نحوه زیباکردن حجمها، نماها و پلانها در قسمت هنر و دروسی همانند سازههای بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی نیز به قسمت فنی این رشته مربوط است. همچنین نظارت مستقیم بر فعالیت دیگر مهندسان عمران – تأسیسات الکتریکی – تأسیسات مکانیکی بر عهده مهندس معمار می باشد.مهندس معمار کار طراحی ساختمان ها و بناها را مطابق با ایده های فردی، نیازهای جامعه، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما انجام می دهد. کارفرمایان در استخدام مهندس معمار، به غیر از تحصیلات، به مهارتهایی مثل مهارتهای نرمافزاری، مهارتهای ریاضیاتی و مهارتهای هنری و ارتباطی نیز توجه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید