بازار کار رشته مهندسی معماری – همراه تحصیلی

یک مهندس معمار، باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند، دقیق، منظم، خلاق، روشنمند و منطقی باشد، بتواند در شرایط کاری پر فشار کار کند و هم چنین توانایی ترکیب قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود را داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل، به طراحی نقشه ساختمان های مختلف بپردازد. البته مهندسان معماری با مدارک عالی، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه بر طراحی بناها میتوانند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازند یا به عنوان ناظر ساخت فعالیت کنند. شاید برای شما این سؤال به وجود آمده که مهندسی معماری همان مهندسی عمران در گرایش سازه می باشد ولی باید گفت در ضمن شباهت های فراوان این دو به هم اما تفاوتی اساسی با هم دارند و آن این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. بنابراین حضور فارغ التحصیلان مهندسی معماری میتونه به زیبایی شهرمون خیلی کمک کنه. مهندس عمران با منطق صحبت میکند اما مهندس معمار از فرهنگ، هویت و زیبایی سخن میگوید، به عبارت دیگر معماری در طراحی یک بنا علاوه بر رعایت اصول فنی به جامعهشناسی، مردمشناسی ، روانشناسی و زیبایی شناسی توجه دارد در حالی که مهندس عمران در طراحی یک بنا تنها به ایستایی و مقاومت آن توجه میکند.

برنامه ریزی و طراحی شهرها و شهرک ها، مشاوره در امور شهری و منطقه ای به مدیران و مسئولان رده بالا، نظارت بر ساختمان هایی با ارتفاع بیش از ۸ طبقه، اجرای پروژه های محوطه سازی و خیلی فعالیت های دیگر. مباحث معماری بیش از این که به تکنیک و فن مربوط باشد، در حوزه هنر و ذوق است. شما می توانید در بیشتر دانشگاههای معتبر داخل ایران در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری ادامه تحصیل دهید. اگر این آشنایی سطحی با کار بیشتر به تسلط تبدیل شود می تواند منبع در آمد خارق العاده ای به همراه داشته باشد. قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر، فلسفه، جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است.

زیرا تاریخ را خوب می شناسند و می توانند آثار تاریخی را تجزیه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزش ها آن را استخراج و هوشیارانه به کار گیرند و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند تا دیگران نیز در جهت حفظ میراث گذشته تلاش کنند. هویت محوری در تفکر و طراحی، آموزش سیر از ایده پردازی به عمل ، مطالعه و بررسی و تحلیل تاریخ معماری ایران و جهان، مطالعه و شناخت و ارزش نهادن به معماری تاریخی و بومی ایران ،آشنایی و آموزش شیوههای نوین و روزآمد بهینهی طراحی و اجرا،رشد و بارآوری خلاقیت و نوآوری هدفمند دانشجویان در طراحی معماری، آمادگی برای ورود به بازار کار حرفهای، از ارکان اصلی آموزش دوره مهندسی معماری در این دانشکده است. معلمی که تدریس خصوصی رشته مهندسی معماری را برعهده میگیرد، باید شخصا آدم موفقی باشد چراکه اساسا دیدگاه دانشجویی که زیر نظر افراد موفق تحصیل میکند، متفاوت از سایر دانشجویان است. همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیل نیاز به شغل دارند. در حال حاظر امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد. توصیه ما به همه دوستان عزیزی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند این است که به امید خدا بعد از فارغ التحصیلی اگر در ساختمان ها مشغول به کار شدید، در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کنید و از خود مراقبت نمایید.

هدف و وظیفه اصلی دانش شهرسازی، ایجاد زمینه و بستر مناسب برای زیست “انسان” است فارغ التحصیلان رشته شهر سازی می توانند در شهرداری ها و استانداری ها و وزارتخانه های مربوطه مشغول به کار شوند. انرژی معماری، یکی از جدیدترین گرایش ها در سطح ملی و بین المللی است و از یک طرف سعی در حداکثر استفاده از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فن آوری های معاصر و جدید دارد و از طرف دیگر به مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگی های محیطی تاکید می کند. از پتانسیل متخصصین این حیطه می توان برای بهینه سازی در مصرف انرژی در ساختمان ها و ادارات استفاده کرد. تکنولوژی معماری، بر طراحی فنی ساختمان و روش های بهینه ساخت آثار معماری و استفاده از تکنولوژی های مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا تاکید می کند. این گرایش نیز از نظر محتوای دروس تا حد زیادی به رشته تکنولوژی معماری شباهت دارد ولی بر خلاف رشته تکنولوژی ، برای ورود به این رشته بایستی کنکور و اسکیس معماری را پشت سر بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید