استخدام مهندس معمار؛ معرفی شغل، بازار کار، شرایط و نیازمندیها

این رشته از قدیمیترین رشتههای دانشگاه سوره است. در راستای ارزش نهادن و با امید به تداوم این بخش از هویت فرهنگی ایرانی اسلامی ،رشته مهندسی معماری از اولین رشتههای شکلگرفته در دانشگاه سوره گردید . ببینید افرادی را که رشته آنها مهندسی معماری است دوست دارید؟ دانش آموزانی که دارای دیپلم ریاضی فیزیک از دبیرستان می باشند یا اینکه فارغ التحصیل هنرستان یا کار و دانش در رشته معماری و ساختمان هستند، می توانند در دوره های کاردانی رشته معماری شرکت کنند. از این لحاظ بازار کار مهندسی معماری برای خانم ها نیز خوب است و آن ها نیز می توانند از این موقعیت ها استفاده کنند. سرفصل دروس این رشته از سال 97 منطبق با سرفصل جدید و بازنگری شده مهندسی معماری وزارت علوم و فنآوری تغییریافته و طول دوره تحصیلی در این رشته از این سال، 9 نیمسال گردیده است. سرفصل این مقطع با رویکرد بینا رشتهای و توجه به ارتباط معماری با سایر علوم در سال 92 توسط وزارت علوم بازنگری شده و در این دانشکده آموزش مطابق سرفصل جدید صورت میگیرد . این گرایش به مسائل مرتبط با مسکن و انجام پژوهشهای مرتبط با آن، آموزش علوم و مهارتهای مورد نیاز در حوزه طراحی واحدها و مجتمعهای مسکونی می پردازد.

معماری در سطح اعلای آن، عملی خلاقانه است که هدفش شکل دادن به فضای زیست انسان به منظور پاسخگویی به نیازهای عاطفی و روحی و روانی اوست. در مرحله مستندات، وظایف ثبت طرح روی کاغذ، تولید نقشه های دقیق و استفاده از فناوری هایی مانند CAD برای آزمایش امکان سنجی کارهایی است که مهندس معمار انجام میدهد. هدف از گرایش معماری پایدار استفاده حداکثر از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فنآوریهای معاصر و همچنین مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگیهای محیطی می باشد. هدف از گرایش معماری پایدار استفاده حداکثر از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فنآوریهای معاصر و همچنین مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگیهای محیطی میباشد. دانش آموختگان در این گرایش بر طراحی فنی ساختمان و روشهای بهینه ساخت آثار معماری و استفاده از تکنولوژیهای مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا آشنا می شوند. یک مهندس معمار بهطورمعمول از فضای اداری خود میتواند برای دیدار با مشتریان و پیمانکاران استفاده کند. لذا این افراد اگر در حین انجام کار، ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه فنی و حرفه ای اخذ نمایند، می توانند به عنوان مهندس با تجربه و کاربلد، در این حوزه درآمد قابل توجهی کسب نمایند.

این نوع افراد به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارا هستند . نقشه های معماری باید قبل از همه طراحی شوند. داشتن استعداد هنری و به کار گرفتن عنصر خلاقیت در روند طراحی لازم موفقیت است. لازم به ذکر است که دروس هنری اهمیت بیشتری دارند و دروس علمی و فنی در راستای این دروس هستند. همچنین، ساختمان مجهز به سنسورهای حساس به نور خورشید برای تنظیم روشنایی لازم درفضاهای داخلی است. در دانشگاه فنی و حرفه ای در حال حاضر ۳ رشته در حوزه معماری به دانشجویان و مخاطبان ارائه می شود. در رشته معماری پیش از شروع دوره یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می گردد که جزو سنوات تحصیل به حساب نمی آید ولی ۸ واحد آن جزو واحدهای دوره محسوب می گردد. در دوره کارشناسی ناپیوسته تمام دارندگان مدرک کاردانی می توانند شرکت کنند ولی کسانی که مدرک نامرتبط دارند نیاز است دروس پیش نیاز را بگذرانند. بازار کار بسیار خوبی در این رشته دارند .

رشته ارشد مهندسی معماری دارای ۷ گرایش معماری پایدار، معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی، معماری فضاهای بهداشتی درمانی، معماری فناوری، معماری مسکن، معماری فنی . همچنین در زمینه استخدام ادارات و موسسات دولتی نیز گاها از رشته مهندسی معماری افرادی استخدام میشوند ولی اکثر فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار خارج از چارچوب ادارات دولتی مشغول به فعالیت هستند. می توان گفت تقریبا ۴۰ دانشگاه غیرانتفاعی و همچنین دولتی رشته مهندسی معماری را ارائه می دهند. رشته مهندسی معماری رشته ای با قدمت بالاست و از زمانی که انسان وجود داشته معماری نیز با آن همراه بوده است. دانشگاه جامع علمی و کاربردی از جمله مراکز آموزش عالی کشور است که اقدام به ارائه دوره های آموزشی مختلف در مقطع کاردانی و کارشناسی در حوزه معماری نموده است. طراحی معماری در درجه اول توسط بکاربری خلاقانه از جرم، فضا، حجم، بافت، نور، سایه، موادو عناصر واقع گرایانه مانندسرمایه، ساخت و ساز و فناوری هدایت می شود، تا به هدفی برسیم که دارای زیبایی شناختی، کاربردی و اغلب هنری است. تعداد واحدهای دوره کارشناسی ناپیوسته در این رشته ها، ۱۰۰ واحد است که ۲۶ واحد آن نظر و ۷۴ واحد آن مهارتی است و رویکرد دانشگاه، آموزش به دانش جویان از طریق عملی و افزایش مهارت های کاربردی آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید