استخدام مهندس معمار؛ معرفی شغل، بازار کار، شرایط و نیازمندیها

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید. متخصصان طراحی داخلی هنوز مشاوره در زمینه تزئینات و طراحی را ارائه می دهند، اما مسئولیت های شغلی آنها در حال حاضر شامل وظایف فنی تر مانند طراحی فنی، فناوری و خدمات ساختمانی، مصالح و تکنولوژی ساخت و سازها و جزئیات مبلمان است. از نظر فنی، تقریباً در هر جای دنیا می توانید فرصت های شغلی معماری را پیدا کنید. همچنین افزودن واحد کارآموزی، طرح منظر، جامعه شناسی و روان شناسی معماری، اختصاص دروس عمومیِ ویژه این رشته، افزودن دروس عملی به برخی دروس نظری و تاکید بیشتر بر دروس ساختمان 1 و 2 ، طراحی فنی، تنظیم شرایط محیطی، آشنایی با معماری اسلامی و مصالح ساختمانی از طریق افزایش تعداد واحدها به وضعیت خروجی های رشته مهندسی معماری بهبود خواهد بخشید. برای آشنایی بیشتر با رشته مهندسی عمران حتما مقاله معرفی رشته مهندسی عمران را مطالعه کنید. اگر بخواهیم بدون مقدمه به معرفی رشته مهندسی معماری بپردازیم باید بگوییم این رشته برای افرادی که علاقه شدیدی به ساخت و ساز و هنر دارند بهترین گزینه برای تحصیل خواهد بود.

شبکهسازی از طریق افرادی که با آنها کار کردهاید، میتواند فرصتهای ارزشمندی را برای شما فراهم کند. این ساختمان ها و به نوبه خود محیط هایی که تشکیل می دهند و محله ها و شهرهایی که بخشی از آن هستند، به گونه ای طراحی شده اند که برای کاربری خاص و افرادی که از آنها استفاده می کنند، بهترین ساختمانهای ممکن هستند. نیاز به درک مسائل مربوط به معماری در طراحی داخلی زمینه ای از معماری داخلی را فراهم کرده است. فارغ التحصیلان معماری اگر مهارتهای خود را تقویت و با نرم افزارهای روز آشنایی داشته باشند بیکار نمیمانند و میتوانند در این زمینه شغلهای متفاوتی را برای خود انتخاب کنند. فراموش نکنید تلاش، همت، داشتن ارادهای قوی و برنامهریزی درست برای آینده میتواند مسیر موفقیت شما را هموار سازد. این شغل بیشتر ذوق و سلیقهی هنری شما را به چالش میکشد، همچنین مطالعه در مورد سبکهای روز دنیا و مد بسیار در موفقیت این شغل موثر است. در مقطع کارشناسی به جنبه های فنی معماری بیشتر توجه می شود و فارغ التحصیلان این رشته می توانند به ساختمان سازی (طراحی فنی ساختمان های مختلف) مشغول شوند.

امکان ادامه تحصیل در این رشته با توجه به اینکه از سال 78 ، در مقطع کارشناسی ارشد به کارشناسی تبدیل شده است، در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای : برنامهریزی شهری و منطقهای ، طراحی شهری، معماری منظر، مرمت و احیاء بناها و بافتهای تاریخی میسر است. امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری نیز برای اکثر گرایش های این رشته وجود دارد. مهندس عمران تمامیت ساختاری طرحی را که معمار ایجاد کرده است، تجزیه و تحلیل کرده و ارزیابی می کند و روشهایی را برای امکان پذیر ساختن طرح ساخت و ساز با پیشنهاد تغییرات و اصلاحات به منظور تبدیل دیدگاه معمار به واقعیت می یابد. یک مهندس معمار میتواند در بخشهای دولتی مانند شهرداریها، بنیاد مسکن، سازمانها و ارگانهای دولتی مشغول به کار شود. بخشهایی که یک مهندس معمار میتواند در آنها مشغول به فعالیت شود گسترده است اما نباید غافل شد که آمار بالای فارغالتحصیلان این رشتهها بازار داغ معماری را دگرگون کرده است و دیگر مانند گذشته بلافاصله نمیتوان شغل مناسب با درآمد خوب به دست آورد. به دلیل همین گسترده بودن کار مهندسین معمار، این افراد میتوانند در مشاغل مختلفی به فعالیت مشغول شوند.

این مهندسین می توانند به صورت پروژه ای یا تمام وقت در یک شرکت خصوصی یا سازمن های دولتی مانند شهرداری ها کار کنند. آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا مهندسی معماری برای جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است؟ معمار فضایی را برای تأمین نیاز مشتری طراحی می کند و طرح هایی را هم برای داخل و هم در خارج از یک ساختمان ارائه می دهد. رشته مهندسی معماری در زیرگروه یک گروه آزمایشی ریاضی قرار دارد و درس های ریاضی و فیزیک مهم ترین درس های تخصصی برای این رشته هستند. در ساده ترین تعریف، مهندسی معماری ، طراحی ساختمانها، گروههای ساختمانها و غالباً فضای بین ساختمانها است. در فرایند ساخت ساختمان تصمیمگیری در زمینه اسکلت ساده نظیر تیرها، ستونها، بادبندها، پی و… پژوهش در هر حوزهای به توسعه و پیشرفت در آن زمینه کمک میکند و به دانش خوانندگان در بهبود فعالیتهایشان کمک بسزایی میکند. رشته مهندسی معماری با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا میکند اساساً با سایر رشتههای مهندسی متفاوت است .دروس نظری معماری دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه کنفرانسهای دانشجویی برگزار میشود و از نظم و قاعده مشخصی پیروی نمیکنند.

دیدگاهتان را بنویسید