استخدام مهندس معمار؛ معرفی شغل، بازار کار، شرایط و نیازمندیها

فارغالتحصیلان رشتهی معماری و شهرسازی یا گرایشهای مختلف آن، پس از پایان تحصیلات میتوانند در دورههای کارآموزی معماری شرکت کنند و به یک مهندس معمار حرفهای تبدیل شوند. مهندسین معمار، آموزشهای مهندسی نیز میبینند و پس از پایان تحصیلات میتوانند برای آگهیهای استخدام مهندس عمران نیز رزومه بفرستند. دانشجویان پس از سپری کردن 8 ترم در یک دوره 4 ساله برای مقطع کارشناسی ارشد آزمون میدهند. این دورههای کارآموزی چندین سال طول میکشند و پس از مدتی، شما میتوانید به صورت حرفهای مشغول به کار شوید. انگلستان – متوسط درآمد سالیانه برای مهندس معمار استخدام شده۴۵.۰۰۰ دلار در سال و برای افراد با بیش از۵ سال سابقه بین۵۱.۰۰۰ تا۶۳.۰۰۰ دلار می باشد. همچنین هر یک از این دو بخش، خود به یک سری دسته های دیگر تقسیم می شوند که ما در بالا به آن ها اشاره نموده ایم. مهندس معمار میتواند کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشهکش و کمک طراح وارد بازار کار شود. چنانچه نسبت به شرایط تحصیل رشته مهندسی معماری و جزئیات مربوط به بازار کار این رشته علاقه مند هستید، در ادامه بحث همراه ما باشید. در ساخت هر سازه اول باید نقشه های مربوط به آن تهیه شود.

فارغالتحصیلان عمران روی طراحی و ساخت پروزههای بزرگمقیاس شامل جادهها، پلها، فرودگاهها، سیستمهای آبرسانی، زیرساختهای عمومی و … فارغالتحصیلان گرایشهای مختلف معماری و شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد، مثل معماری پایدار، معماری فناوری، معماری مسکن، معماری نما و … فارغالتحصیلان رشتهی معماری، همیشه فرصتهای شغلی خوبی از طرف شرکتهای فعال در ساختوساز، شرکتهای بساز-بفروش، شرکتهای طراح تأسیسات ساختمانی، تولیدکنندگان و طراحان محصولات و وسایل ساختمانی، گروههای مدیریت و طراحی تأسیسات، مالکین پروژههای ساختمانی، پیمانکاران و … بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می آید که درآمد حداقل و حداکثر رشته مهندسی معماری چقدر است؟ رشته های معماری هنگام ایجاد پروژه های پیچیده با بسیاری از افراد دیگر مانند طراحان ، مهندسان و سایر رشته های معماری همکاری می کنند ، بنابراین مهم است بدانید که چگونه نه تنها بخشی از یک تیم باشید ، بلکه چگونه در مواقع ضروری رهبری کنید. اساساً وضعیت شغلی مهندسان معماری به صنعت ساختمان بستگی دارد، اما به طور کلی می توان آن را خوب توصیف کرد.

این مهندسین، وزن قابل تحمل ساختمان را محاسبه میکنند و ساختمان را جوری طراحی میکنند که بتواند وزن لازم را تحمل نماید. دوره کارشناسی مهندسی معماری ۱۴۰ واحد درسی است که دانشجویان باید آن ها را بگذرانند . یک دانشجوی معماری باید طراح خوبی هم باشد چون باید چیزی که در ذهن خود را دارد به روی کاغذ بیاورد تا ساخته ی ذهن خود را به زبان معماری نیز بیان کرده باشد . این همچنین به این معنی است که بدانید چگونه ایده ها و یافته های خود را به روش های مختلف توضیح دهید تا افراد با سطوح مختلف دانش و تجربه بتوانند آنچه را که در مورد آن صحبت می کنید درک کنند. با وجود اینکه امروزه خیلی از کلاندادهها صحبت میشود، اما این مبحث از خیلی از جنبهها، هنوز حوزهای کاملا جدید و ناشناخته است. اگر از طراحی لذت برده و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندسی معماری می تواند برای شما ایده آل باشد. تمرکز این رشته روی تمامی سیستمهای ساختمانی شامل سیستمهای مکانیکی، نورپردازی، الکتریکی و ساختاری است و در عین حال، در فرایند ساخت ساختمانها و سیستمهای ساختمانی نیز نقش دارد. امروزه، بسیاری از کارفرمایان به دنبال سازه هایی با کیفیت و در عین حال جذاب هستند و این یک از راه های پیشرفت و شکوفا سازی استعداد یک معمار است.

مهندس معماری فقط در حد پروژه های کوچک مثل هتل، شهرک توریستی، بیمارستان، فرودگاه مهارت لازم را دارند و برای ساخت پروژه های بزرگ مثل راه سازی، سد سازی و … اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معماری بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معمار را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معماری قرار داده اند.بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی معماری موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست. این شغل کاری کاملا تخصصی است. برای ورود به بازار کار، علاوه بر آشنایی با مهارتهای تخصصی رشته مورد نظر باید با سایر مهارتهای فردی هم آشنایی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید