استخدام مهندس معمار؛ معرفی شغل، بازار کار، شرایط و نیازمندیها

با این کار محیطی کارآمد و بی نقص خواهید داشت. همانطور که گفته شد نیاز انسان به زندگی، کار و فعالیت در محیطی سرشار از آرامش، امنیت و راحتی است. گروه مهندسی معماری موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان در سال ۱۳۸۸ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پیوسته فعالیت خود را آغاز نموده است. همچنین یک مهندس معمار میتواند بهصورت خصوصی و مستقل نیز فعالیت خود را آغاز کند. یعنی از یک معمار تنها انتظار می رود که کارهای طراحی و نظارت بر آن را انجام دهد ولی یک مهندس باید در کار با نرم افزار مربوط به معماری و مهارت های کامپیوتری در حوزه ی رشته ی خود نیز تسلط داشته باشد. بدون امضا و اجازه مهندس معمار نیز ادامه ساخت غیر ممکن است. اما نه تنها صنایع، بلکه زمینه های فعالیتی که می توانید در آنها به عنوان مهندس معماری مشغول به کار شوید نیز متنوع است. مهندسین معماری در زمینههایی از قبیل: طراحی از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا، مهندسی مشاور، مهندسی ناظر، مدیریت پروژه، تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان، همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، طراحی پارکها و میادین شهری و محوطه سازی، مشارکت در پروژههای برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی، طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست قادر به فعالیت هستند.

این تلاشها میتواند شامل کسب تجربه، کسب مهارت، افزایش تخصص، بالا بردن دانش و هر آنچه در رشته و شغل شما به آن نیاز است، باشد. پس میتوان گفت دروس هنری در این رشته از اهمیت بالاتری نسبت به دروس علمی برخوردار هستند . می توان گفت تفاوت مهندسی معماری با معماری داخلی در تفاوت وظایف و فعالیت های آنها در انجام پروژه است. برای تحقق این امر به اشخاص متخصص مانند معماران داخلی و مهندسین معماری نیاز می باشد که هر کدام در زمینه های مختلفی فعالیت دارند. طراحی مجدد و بازسازی کامل یا بخشی از فضای داخلی نیز از دیگر فعالیت های یک معمار داخلی است. یک معمار می داند به وسیله انواع مصالح و شیوه های گوناگون چگونه فضایی خلاقانه جهت آسایش افراد ایجاد نماید. دروس اصلی رشته مهندسی معماری 60 واحد: آشنایی با معماری جهان ـ مصالح ساختمانی ـ طرح معماری ـ نقشه برداری ـ سازه های بتنی ـ تاسیسات الکتریکی و… رشته معماری بسیار سخت است و شما در طول سالهای تحصیلی، زندگی راحت با وقت آزاد نخواهید داشت. همچنین لازم است در کنار علم معماری، سطح بالایی از شناخت را در مورد طراحی و ساخت داشته باشند. مهندسین معماری، متخصصین و سازندگانی هستند که اجزای اصلی و چارچوب یک سازه را طراحی می کنند.

به عنوان مثال مهندسین معماری با تعیین میزان بار و قدرت سازه، موارد ایمنی، بررسی تاسیسات مناسب و یا حتی سیستم های روشنایی اطلاعات اساسی را در اختیار معماران داخلی قرار داده و به پیشبرد هر چه بهتر اهداف کمک می کنند. همکاری مهندسین معماری و معماران داخلی می تواند در دستیابی به این مهم به افراد کمک کند. در نتیجه او باید تا می تواند ضوابط معیار های اجرای پروژه های ساختمای را مطالعه کند و از تغییرات آن ها کاملا آگاه باشد. تفاوت مهندسی معماری با معماری داخلی جزو سوالاتی است که معمولاً افراد را دچار سردرگمی می کند. بنابراین خلافیت چندانی نمی داند و رجال از این رو استفاده از داستان خلاقانه و پیگیری آن در تولیدات قالب بندی شده می توان من حس فضایی را به شکلی تاثیرگذار شکل دهد. به عبارت دیگر هدف معماران داخلی، آماده سکونت کردن محیط با استفاده درست از فضا و استاندارد های انسانی است. انجام امور مربوط به ساختار کلی بنا مانند: نقشه، پی ریزی، چگونگی قرارگیری دیوارها، در و پنجره ها، تاسیسات، ستون ها و ارتباط فضاهای گوناگون ساختمان، بررسی ارتباط بنا با محیط پیرامون آن، طراحی فضای باز و… به عبارت دیگر معماری داخلی به طراحی و توصیف قسمت های درونی ساختمان، با توجه به اصول معماری می پردازد.

از فرصت های شغلی بی شماری به عنوان کار پروژه برخوردار می شوند و با توجه به رشد ساخت و ساز و تقاضای فعلی ، به نظر می رسد علاوه بر ایران و شهرها ، تهران ، حتی همه به جز روستاها و شهرها. در این مقاله سعی داریم جهت پاسخ به این سوال، به ارائه تعریفی جداگانه از معماری داخلی و مهندسی معماری و اینکه در هر یک از بخش های ساخت به کدام یک نیاز خواهیم داشت بپردازیم. در واقع مهندسی معماری نحوه طراحی و ساخت ساختمان است. اهمیت و سازماندهی فضا از طریق ساخت ساختمان موضوع اصلی است که در معماری بر آن تاکید شده است. بهره گیری از یک متخصص در این کار به دریافت نتیجه بهتر کمک خواهد کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی نرمافزارهای مختص هر رشته توانستهاند کمک شایانی به افراد برای انجام فعالیتهای خود کنند، یعنی اگر قبلاً شما برای تهیهی نقشه نیاز به کشیدن آن روی کاغذ داشتید در حال حاضر شما با استفاده از این نرمافزارها میتوانید نقشههای خود را بهصورت سهبعدی نیز در بیاورید. مدل هایی که با استفاده از Rhino ساخته می شوند بسیار دقیق و با کیفیت هستند زیرا در Rhino الگوریتم های ریاضی دقیق برای مدل سازی وجود دارد و این کار بر اساس اندازه های دقیق انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید