آشنایی با شغل مهندس معماری – ای استخدام

این در حالی است که معمار معاصر را محصول آموزش دانشکدههای معماری امروزی و معمار گذشته را حاصل آموزش سنتی معماری میپنداریم.در این گرایش دانشجویان کارشناسی که با مبانی طراحی و درک فضا و نحوهی تلفیق جنبه هنری طراحی پروژههای مختلف و با مسائل فنی آشنا شده و چند پروژه طراحی کردهاند، حال در مقطع ارشد به صورت حرفهای تر نحوهی برخورد و کاربرد مبانی نظری را در پروژههای مختلف، تجربه میکنند. گذشته معماری ایران دارای دو نظام کلی آموزش بوده است. معماری را ، مادر هنرها می دانند، زیرا قدمتی بسیار طولانی در تاریخ دارد و با توجه به پیشینیان می توان گفت سابقه معماری در ایران به سال ها پیش از اسلام باز می گردد. می توان گفت ساخت ظاهر و نمای شهرها به عهده مهندسین معمار میباشد. در کشور ما ایران، یک سری از وظایف مهندسین عمران با مهندسی معمار تداخل پیدا کرده است و تقریبا می توان گفت هر دو می توانند کار یکدیگر را انجام دهند. از جمله تفاوت های کار مهندس عمران و مهندس معمار می توانیم به این مورد اشاره کنیم که مهندسان عمران به جنبه ی فنی یک سازه بسیار بیشتر اهمیت می دهند در حالی که مهندسان معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارند.در واقع کار مهندس معمار و مهندس عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل دارد و گاهی به جای مهندس معمار از مهندس عمران و برعکس استفاده می شود.

مهندسین عمران و معماران غالباً با یکدیگر همکاری می کنند، زیرا کار آنها گاهی با هم همپوشانی دارند. چرا که این مهارتها برای اشتغال به کار در اکثر زمینههای موجود در بازار لازم و ضروری هستند و در دروس دانشگاهی نیز توجه چندانی به آنها نشده است. از آنجا که پایه تمامی گرایشات، معماری میباشد دروس مشترکی بین آنها وجود دارد. حقوقی که مهندس معمار دریافت می کند نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی می گیرند. هر مهندس معماری باید این نکته را به خاطر داشته باشد که در مسیر کار خود، هیچ گاه مطالعه و یادگیری را فراموش نکند. 5. معماری ایران: مطابق نام آن با معماری و شهرسازی ایرانی سر و کار دارد و به آموزش و یادآوری هنرهای فراموش شده می پردازد. مهندس معمار وظیفه دارد تمامی مشخصات فنی پروژه ای که بر عهده دارد را مشخص کند و در کنار آن توجه ویژه ای به امور تزئینی ساختمان ها داشته باشد. مهندسین عمران معمولاً با پروژه های بزرگ مثل سدسازی و راه سازی سر وکار دارند، در حالی که یک مهندس معمار می تواند یک شهرک توریستی، یک هتل، فرودگاه و یا بیمارستان را طراحی کند.

رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که طراحی، زیباشناسی و نحوه زیباکردن حجمها، نماها و پلانها به قسمت هنر و دروسی مثل سازههای بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی به قسمت فنی این رشته ارتباط دارد. دانشجویان میتوانند یا به رشته مهندسی معماری که مرتبط است ادامه تحصیل دهند یا زودتر وارد بازار کار شوند و به عنوان معمار فنی به طراحی بناها یا مجموعههای زیستی کوچک و یا ناظر اجرای طرح و سرپرست دفتر مشاوره مشغول شوند . دانش آموزانی که از طریق رشته ریاضی و فیزیک وارد دانشگاه می شوند هیچ پیش زمینه ای از مهندسی معماری نخواهند داشت، اما تعدادی از دروس دوره ی دبیرستان و آموزش های تکمیلی می توانند پایه ی خوبی برای یادگیری بهتر شوند. در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند.

هم اكنون بيش از 400 نفر دانشجو در مقاطع مختلف كارداني، كارشناسي ناپيوسته، كارشناسي پيوسته (معماري و معماری داخلي) و کارشناسی ارشد (مهندسی معماری و مهندسی معماری منظر) در اين گروه مشغول به تحصيل مي باشند. دورهی کارشناسی ارشد ناپیوستهی مهندسی معماری در دانشگاه پیام نور با ایجاد زمینهی مساعد برای رشد گرایشهای تخصصی و در نتیجه بالا بردن بازدهی رشته، پاسخگوی ضرورت یاد شده است. فارغ التحصیلان گرایش های مختلف کارشناسی ارشد معماری نیز می توانند به صورت تخصصی تر وارد این شغل شوند. در این مسیر نیز باید تا می تواند از خلاقیت خود بهره بگیرد، تا در نهایت یک اثر حرفه ای و هنرمندانه به جای گذارد. حتی این امکان برای شما نیز وجود دارد به جای یک مهندس عمران، استخدام شوید. گاهی این استخدام ها دائمی است و گاهی اوقات پروژه ای است و شما تنها برای انجام یک یا چند پروژه قرار است با آن شرکت کار کنید. اما یادتان باشد برای اینکه بتوانید پروژه های بیشتری دریافت کنید باید مهارت ها و توانایی های خود را تا می توانید بالا ببرید تا در این مسیر تجربه لازم را کسب کنید. خرج خود تحصیل (مدل،کتاب، سفر) هم باید ۵۰ ایرو بگذارید..

دیدگاهتان را بنویسید