آزمون نظام مهندسی معماری و شرایط آن (10 نکته ای که باید بدانید)

در دهه های اخیر، تخصص های درون این حرفه، افزایش پیدا کرده اند. مهندسین عمران، عموما در تخصص های ویژه ای فعالیت می کنند، مثل مهندسی سازه، مهندسی خاک و فونداسیون، مهندسی آب، مهندسی مصالح ساختمانی، مدیریت پروژه، مهندسی راه، مهندسی محیط زیست و مهندسی سازه های هیدرولیکی. برخی از این مهندسین با توجه به سمت های شغلی می توانند حقوق ثایت ماهاینه داشته باشند، یا طبق توافق با کارفرما درصدی از مبلغ کل پروژه را بردارند. انجمن مهندسین عمران آمریکا که نام انگلیسی آن American Society of Civil Engineers یا به صورت مخفف، ASCE می باشد، 140000 عضو از مهندسین عمران سرتاسر دنیا دارد. بخش قابل توجهی از مهندسی نظامی در حوزه مهندسی عمران قرار می گیرد. در اکثر کشورها، یک مهندس عمران با مدرک کارشناسی یا لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه فارغ التحصیل می گردد که به پایه قوی در ریاضیات و فیزیک نیاز دارد. اعضای رسمی این انجمن، باید مدرک کارشناسی معتبر رشته مهندسی عمران را داشته باشند و یک مهندس حرفه ای با مجوز باشند یا 5 سال سابقه کار در حیطه این رشته داشته باشند. بیش تر مهندسین عمران، برای کسب مدرک کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا به ادامه تحصیل می پردازند. در بسیاری از کشورها مهندسین عمران باید مجوز داشته باشند و افرادی که مدرک دانشگاهی این رشته را کسب نکرده اند، حق ندارند در نقش مهندس عمران به فعالیت مشغول شوند.

البته در بعضی از آگهیهای استخدام کارآموز معماری، مدرک کاردانی این رشته یا رشتههای مرتبط نیز پذیرفته میشود. در برخی از کشورها رویه ی عمل معماری شامل برنامه ریزی، طراحی و سرکشی به ساخت و ساز بنا می باشد و حرفه ی ارائه ی خدمات معماری با نام مهندسی معماری شناخته می شود. کارشناسان این سازمان پس از گرفتن پروانه اشتغال به کار مهندسی، می توانند با سازمان نظام مهندسی همکاری کنند. به طور کلی می توان گفت که همکاری این دو رشته با هم، سبب ایجاد سازه های خوب و مفید می گردد. معماری، علمی است که در آن به بررسی شیوه های ساخت و ساز و سبک طراحی سازه ها و ساختمان های مختلف پرداخته می شود. در کنار این بایستی فرد به مباحث مربوط به ساخت و ساز و جنبههای فنی ساختمان نیز علاقهمند باشند. این آزمون در واقع برای چند رشته مهندسی دیگر همچون رشته مهندسی برق، مکانیک، عمران و غیره نیز برگزار می گردد تا افراد شایسته و با صلاحیت علمی و فنی جهت کسب پروانه اشتغال پایه 3 شناسایی شوند. واقعیت امر، این است که تفاوت زیادی بین عمران و معماری وجود دارد. در معماری، اصول زیبایی شناختی متعددی وجود دارند که از هنر و ریاضیات برگرفته شده اند.

ما از لحاظ عملی و عاطفی تحت تأثیر ظاهر یک ساختمان و فضای داخلی آن قرار می گیریم. این نوع طراحی در کشور ما با عنوان معماری پایدار یا معماری سبز در گروه انرژی معماری شناخته می شود. بیش تر مهندسین عمران برای اطلاع یافتن از خبرها، پروژه ها و روش های مرتبط با مهندسی عمران و همچنین کمک کردن و به اشتراک گذاشتن تجربیات و اطلاعات خود با دیگران یا دانشجویان در حال تحصیل در این رشته، به عضویت این انجمن در می آیند. همچنین مهندس معمار فرصت های شغلی زیادی را به صورت کارهای پروژه ای پیش رو دارد. همه این اصول در کنار هم به معمار اجازه می دهند سازه های زیبا و دارای عملکرد مفید ایجاد کند. امروزه همه طراحی های افراد شناخته شده در جهان با رویکرد این عمل انجام می شود. عمران و معماری در عمل و شغل ، چه تفاوتی با هم دارند؟

طراحی مبلمان هم شاید برایتان جالب باشد که میتواند شاخه های انشعاب گرفته از معماری باشد کاربرد آن را میتوان در طراحی های جزئی مانند آثار طراحی شده توسط معماران مشهوری مثل زاها حدید، کریم رشید دانست. یک معمار، رسالت مهمی در جامعه امروزی دارد، زیرا باید سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر را کنار گذاشته و آن ها را با انرژی های تجدید پذیر، مثل انرژی آفتاب و باد جایگزین کند. فارغ التحصیل معماری آمادگی کار در رشته های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را هم دارد. در واقع، معمار، ناظر هایی و هماهنگ کننده همه پلان های یک ساختمان، از جمله نقشه های معماری و طراحی، نقشه ای محاسبات و نقشه های تاسیسات می باشد. مهندس معمار میتواند کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشهکش و کمک طراح وارد بازار کار شود. در واقع، معمار نیز مثل همه افراد دیگر، دارای تخیلاتی است، اما با این تفاوت که قادر است تخیلات خود را به عرصه ظهور برساند. این خدمات به صورت کاملا اختصاصی است که توسط متخصصین مجرب که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید